В понеділок, 9 жовтня 2017 року, фондова колекція Музично-меморіального музею Соломії Крушельницької поповнилася експонатами, пов’язаними з Йосипом Гошуляком любязно подарованими його дружиною Мратою Онуфрів.
Передача відбувалася в присутності знаних музикознавців та педагогів. Зокрема доктор мистецтвознавства та музикознавець Стефанія Павлишин поділилася спогадами свого знайомства з відомим канадсько-українським співаком Йосифом Гошуляком.
“З Йосипом Гошуляком ми познайомилися тут у Музеї Соломії Крушельницької, коли він почав приїздити, виступати, презентувати свої книжки, до яких ми теж долучилися. А потім і його дружина Марта Онуфрів, яка відіграла великого роль в популяризації цього дійсно заслуженого канадсько-українського співака. Ми дуже раді, що маємо його записи, його платівки, книжки і тим самим можемо завжди, коли побажаємо його слухати та презентувати”, – розповіла Стефанія Павлишин.
Музикознавець, педагог, голова Дрогобицької організації Національної спілки композиторів України Володимир Грабовський наголосив на великій місії музею задля збереження національної музичної пам’яті.
“Сьогодні в музеї Соломії Крушельницької відбувається чергова зустріч з Йосифом Гошуляком через його дружину Марту Онуфрів. Кожен музей має завдання зібрати, зберігати, плекати пам’ятки і їх приносити далі у життя українське. Марта Онуфрів зробила сьогодні подарунок, подарувавши низку речей для музею Соломії Крушельницької для того, щоб цей музей і надалі продовжував свою цікаву, кропітку справу”, – зазначив Володимир Грабовський.
Дружина співака Йосипа Гошуляка журналіст, публіцист, правозахисник, поетеса, автор книг, українська громадська діячка в Канаді Марта Онуфрів поділилася спогадами з якими сентиментами ставився її чоловік до музею Соломії Крушельницької.
“Сьогодні, майже в 95-річницю співака Йосипа Гошуляка, на жаль нині покійного, який відійшов у вічність майже три роки тому, я привезла його особисті речі, щоб ця експозиція зберігалась у музеї Соломії Крушельницької, який він обожнював і про який висловлювався з величезним пієтизмом. Тому мені надзвичайно приємно подарувати ці речі музею Соломії Крушельницької”, – поділилася Марта Онуфрів.
Директор Музею Соломії Крушельницької у Львові Галина Тихобаєва щиро подякувала пані Марті за безцінні подарунки і у відповідь зробила презенти гостям музею.
Головний зберігач фондів Музично-меморіального музею Соломії Крушельницької зазначила що отримані експонати допоможуть вивчити життєвий та творчий шлях не тільки Йосипа Гошуляка, але й цілої плеяди українських митців.
“Ми дуже тішимося, що наш фонд, зокрема збірка музичних діячів поповнилася новими, дуже гарними предметами. Це програмки, які мають для нас велику цінність у контексті дослідження життя і праці українських митців закордоном. І як я бачу мова йде тут не тільки про пана Йосипа Гошуляка, а й Йосипа Гірняка, Олімпію Добровольську, Ореста Руснака та багато інших. Є платівка, видана у Сполучених Штатах Америки — записи викоання пісень на слова Тараса Шевченка. Цінна вона тим, що до тепер ми мали тільки касетку з цими записами і очевидно, що на платівці набагато краща якість. І ми дуже вдячні пані Марті Онуфрів ще за два подарунки — особисті концертний метелик та концертова хустинка Йосипа Гошуляка”, – сказала Ірина Криворучка.
Отож, найближчим часом, нові надходження займуть почесне місце у фондовій колекції Музично-меморіального музею Соломії Крушельницької і допоможуть не одному поколінню дослідників української музичної спадщини.
Роман МЕТЕЛЬСЬКИЙ