“Огірковий сезон” та святкування 25-річчя організації українського учительства, або огляд культурних подій Львова у липні 1930 року

415
Юліан Дорош. Панорама Львова
Юліан Дорош. Панорама Львова

Продовжуємо щомісячну рубрику, де публікуємо невеликий огляд суспільно-культурних подій українського Львова, що відбувалися 90 років тому. Сьогодні про події, які висвітлювала українська преса у липні 1930 року.

Прийшло повноцінне літо, тож місто відпочивало від подій, святкувань та мешканців, які вибралися на вакації подалі від міської спеки. У Львові почався так званий «Огірковий сезон».

“«Огірковий сезон» у повному ході. Себто настав час літних відпусток, нудьги в місті, життя на селі, оспалости в урядах, оживлення по садах, парках і лісах, спек, бур, громотуч, нагальних дощів і час посухи в… редакціях. Одним словом настав «огірковий сезон»

Роман Купчинський — бойовий побратим О.Яримовича в сотні В. Дідушка. Учасник боїв на г. Маківка, під Семиківцями. Автор багатьох стрілецьких пісень, зокрема пісні "Накрила нічка" (про О.Яримовича)
Роман Купчинський

Не знаю чому цей час називається огірковим сезоном!? Чи тому, що в тому часі дозрівають огірки, чи тому. Що тепер люди їдять багато огірків, чи може тому, що кожний міський раб божий жовтий як огірок?!” – писав Галактіон Чіпка (псевдонім Романа Купчинського – українського поета, прозаїка, журналіста, композитора, критика, громадського діяча) у рубриці «Від неділі до неділі» (тижневик «Неділя» ч. 26, 6 липня 1930 р.)

Тож, найбільш помітним і, ймовірно, єдиним великим заходом у Львові в липні 1930 року стало святкування 25-річчя фахової організації українського народного учительства «Товариство Взаїмної Помочі Українського Вчительства».

Програма святкування 25-річчя фахової організації українського народного учительства «Товариство Взаїмної Помочі Українського Вчительства». ("Діло", ч. 148 від 6 липня 1930 р.)
Програма святкування 25-річчя фахової організації українського народного учительства «Товариство Взаїмної Помочі Українського Вчительства». (“Діло”, ч. 148 від 6 липня 1930 р.)

«За час свого 25-літнього істнування старалася «Взаїмна Поміч Українського Учительства» виконати по силам свою суспільно-культурну місію не тільки серед учительства, але й серед нашого народу. Можна надіятися, що, не зважаючи на крайно несприятливі політичні умовини «Вз. Поміч» зуміє вже в найкоротшому часі стягнути під свій прапор усіх без виїмки учителів-українців (нині так сильно розпорошених по цілій території Польщі!), звязати з собою організаційно якнайціпкіше все українське учительство з північно-західних земель. І стати таким чином твердинею, якої не одоліють і «врата адові»» – писала газета «Діло» (ч. 143 від 1 липня 1930 р.).

Низка святкових заходів відбулася 7 липня та була дуже велелюдною: «Дня 7 ц.м. відбулася перш усього в салі кіна «Кольосеум» о год. 12 в полудне Святочна Ювілейна Академія на якій крім представників громадянства та всіх майже краєвих установ, явилося до півтора тисячі народнього вчительства» («Неділя» ч. 28 від 20 липня 1930 р.).

Митрополит Андрей Шептицький
Митрополит Андрей Шептицький

З цієї нагоди отримано привітання від: Митрополита Андрея Шептицького, Організації Українців м.Львова, української організації вчителів Закарпатття «Каменярі», українських культурних економічних установ і преси, а також українських організацій з-за кордону: Чехословаччини, Болгарії і Латвії.

Іванна Синенька-Іваницька
Іванна Синенька-Іваницька (Фото: Міст онлайн)

«Вечором в тійже салі пройшов при наповненій по  береги салі концерт, на який прибув, повитаний оплесками, митр. Шептицький. В програму концерту ввійшли продукції учительського хору з Коломийщини під діріг. дра Ставничого, сольоспіви  відомої співачки п-ні Синенької-Іваницької, гра на фортепяні д-ра Нижанківського та дві деклямації: «Каменярі» й «Народний учитель» […] Вечором тогож дня відувся в салях гостинниці Ювілейний Комер, на якому виголошено багато щирих промов, переплітаних стрілецькими піснями» – писали у тижневику «Неділя» (ч. 28 від 20 липня 1930 р.)

Відчитані привіти і реферати згодом були опубліковані на сторінках газети «Діло» за липень 1930 р.

Окрім того, 6 липня в Сигнівці відбулися Великі народні фестини. Дохід з них було призначено на Рідну школу. Впродовж липня 1930 р. на шпальтах газет друкувалися спогади з нагоди 25-річного заснування Національного музею у Львові.

Оголошення про виставку Української Аматорської Фотографії у Львові ("Діло", ч. 167 від 31 липня 1930 р.)
Оголошення про виставку Української Аматорської Фотографії у Львові (“Діло”, ч. 167 від 31 липня 1930 р.)

Українське Фотографічне Товариство оголосило запрошення для світливців до участі у виставці Української Аматорської Фотографії у Львові, що мала відбутися у вересні в залі Українського Академічного Дому. А в  Стрийському парку продовжував роботу Луна-парк, про що ми писали раніше (тут).

Реклама Луна-парку. ("Діло", ч. 146 від 4 липня 1930 р.)
Реклама роботи Луна-парку. (“Діло”, ч. 146 від 4 липня 1930 р.)

А загалом місто відпочивало, адже таки «огірковий сезон»)))

Софія ЛЕГІН

Джерела:

  1. “Діло”, ч.143-167, липень 1930 р.
  2. “Неділя”, ч. 26-29, липень 1930 р.
  3. “Нова хата”, № 7-8, липень-серпень  1930 р.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.