Продовжуємо щомісячну рубрику, де публікуємо невеликий огляд суспільно-культурних подій українського Львова, що відбувалися 90 років тому. Сьогодні про події, які висвітлювала українська преса у липні 1930 року.
Прийшло повноцінне літо, тож місто відпочивало від подій, святкувань та мешканців, які вибралися на вакації подалі від міської спеки. У Львові почався так званий «Огірковий сезон».
“«Огірковий сезон» у повному ході. Себто настав час літних відпусток, нудьги в місті, життя на селі, оспалости в урядах, оживлення по садах, парках і лісах, спек, бур, громотуч, нагальних дощів і час посухи в… редакціях. Одним словом настав «огірковий сезон»
Не знаю чому цей час називається огірковим сезоном!? Чи тому, що в тому часі дозрівають огірки, чи тому. Що тепер люди їдять багато огірків, чи може тому, що кожний міський раб божий жовтий як огірок?!” – писав Галактіон Чіпка (псевдонім Романа Купчинського – українського поета, прозаїка, журналіста, композитора, критика, громадського діяча) у рубриці «Від неділі до неділі» (тижневик «Неділя» ч. 26, 6 липня 1930 р.)
Тож, найбільш помітним і, ймовірно, єдиним великим заходом у Львові в липні 1930 року стало святкування 25-річчя фахової організації українського народного учительства «Товариство Взаїмної Помочі Українського Вчительства».
«За час свого 25-літнього істнування старалася «Взаїмна Поміч Українського Учительства» виконати по силам свою суспільно-культурну місію не тільки серед учительства, але й серед нашого народу. Можна надіятися, що, не зважаючи на крайно несприятливі політичні умовини «Вз. Поміч» зуміє вже в найкоротшому часі стягнути під свій прапор усіх без виїмки учителів-українців (нині так сильно розпорошених по цілій території Польщі!), звязати з собою організаційно якнайціпкіше все українське учительство з північно-західних земель. І стати таким чином твердинею, якої не одоліють і «врата адові»» – писала газета «Діло» (ч. 143 від 1 липня 1930 р.).
Низка святкових заходів відбулася 7 липня та була дуже велелюдною: «Дня 7 ц.м. відбулася перш усього в салі кіна «Кольосеум» о год. 12 в полудне Святочна Ювілейна Академія на якій крім представників громадянства та всіх майже краєвих установ, явилося до півтора тисячі народнього вчительства» («Неділя» ч. 28 від 20 липня 1930 р.).
З цієї нагоди отримано привітання від: Митрополита Андрея Шептицького, Організації Українців м.Львова, української організації вчителів Закарпатття «Каменярі», українських культурних економічних установ і преси, а також українських організацій з-за кордону: Чехословаччини, Болгарії і Латвії.
«Вечором в тійже салі пройшов при наповненій по береги салі концерт, на який прибув, повитаний оплесками, митр. Шептицький. В програму концерту ввійшли продукції учительського хору з Коломийщини під діріг. дра Ставничого, сольоспіви відомої співачки п-ні Синенької-Іваницької, гра на фортепяні д-ра Нижанківського та дві деклямації: «Каменярі» й «Народний учитель» […] Вечором тогож дня відувся в салях гостинниці Ювілейний Комер, на якому виголошено багато щирих промов, переплітаних стрілецькими піснями» – писали у тижневику «Неділя» (ч. 28 від 20 липня 1930 р.)
Відчитані привіти і реферати згодом були опубліковані на сторінках газети «Діло» за липень 1930 р.
Окрім того, 6 липня в Сигнівці відбулися Великі народні фестини. Дохід з них було призначено на Рідну школу. Впродовж липня 1930 р. на шпальтах газет друкувалися спогади з нагоди 25-річного заснування Національного музею у Львові.
Українське Фотографічне Товариство оголосило запрошення для світливців до участі у виставці Української Аматорської Фотографії у Львові, що мала відбутися у вересні в залі Українського Академічного Дому. А в Стрийському парку продовжував роботу Луна-парк, про що ми писали раніше (тут).
А загалом місто відпочивало, адже таки «огірковий сезон»)))
Софія ЛЕГІН
Джерела:
- “Діло”, ч.143-167, липень 1930 р.
- “Неділя”, ч. 26-29, липень 1930 р.
- “Нова хата”, № 7-8, липень-серпень 1930 р.