Один з найстарших пам’ятників Львова

9936
Камінь Собеського станом на 2020 рік. Світлина Zommersteinhof
Камінь Собеського станом на 2020 рік. Світлина Zommersteinhof

Мова йде про маловідомий пам’ятник на одній з терас парку “Високий Замок”. Люди, яких можна тут зустріти, найчастіше або бігають, або шпацерують, або вигулюють собак. Мало хто ставить собі за мету прийти сюди заради світлини на тлі старовинного пам’ятника, мало хто теж помічає напівстертий напис на кам’яній брилі…

Але раніше було інакше. Цей пам’ятник було встановлено у 1883 р. на честь перемоги короля Яна ІІІ Собеського над татарським військом на околицях Львова. Через 15 років у центрі міста було встановлено ще й чудовий пам’ятник самому королю, який тепер прикрашає польське місто Ґданськ. Львів’яни шанували короля, який часто бував у Львові і напевно любив наше місто. Тож обидва пам’ятники не були обділені увагою містян. А завдяки старим світлинам ми можемо побачити, як виглядав монумент раніше, а навіть зуміти прочитати текст на ньому.

На наступних світлинах 1915 року бачимо молодих чоловіків, що позують на тлі історичного напису. Суміщаючи ці світлини, можна повністю прочитати історичний напис (текст буде в кінці публікації).

Наступне фото з 1930-х років, на жаль, має слабу якість і увесь текст неможливо прочитати.

Камінь Собеського станом на 1930-1939 роки. Колекція Ігора Котлобулатова. Джерело [2]
Камінь Собеського станом на 1930-1939 роки. Колекція Ігора Котлобулатова. Джерело [2]

Але, на щастя, збереглись світлини Юзефа Трешки 1937-го року в чудовій роздільчій здатності. Можна помітити, що увесь монумент виглядав дещо інакше, мав таке-сяке огородження, сходи і явно був вищим, ніж зараз.

Але найціннішим є те, що можна не тільки прочитати увесь текст, але помітити, що він відрізняється від попереднього. Можна припустити, що через швидке нищення пісковика через атмосферні впливи було вирішено піддати пам’ятний камінь і напис ґрунтовній реставрації.

Примітка: "в. к. литовський і т. д." є скороченням титулу Яна ІІІ Собеського - король польський, великий князь литовський, руський, прусський, мазовецький, жмудський, лівонський, смоленський, сіверський і чернігівський, Захисник віри.
Примітка: “в. к. литовський і т. д.” є скороченням титулу Яна ІІІ Собеського – король польський, великий князь литовський, руський, прусський, мазовецький, жмудський, лівонський, смоленський, сіверський і чернігівський, Захисник віри.

Наразі залишається загадкою, чому було змінено деякі фрагменти тексту. Проте це не так вже й суттєво. Найважливішим є те, що цей пам’ятник встановлено для вшанування захисника Львова короля Яна ІІІ, увічнення пам’яті про перемогу над татарською ордою, та ще й відкрито його на двохсоту річницю відсічі Відня! Який іще пам’ятник нашого міста має потрійне символічне значення?Зараз для України настали важкі часи, в яких найближчими друзями виявились поляки і литовці, тож сподіваюсь, що після перемоги ми звернемо увагу на цей пам’ятник і відновимо напис про героїчного захисника Львова, короля Польщі та великого князя Литви і Русі Яна ІІІ Собеського.

Автор: Zommersteinhof

Корисні посилання:

  1. Zbigniew Stós. Najstarszy ocalały do dziś pomnik we Lwowie
  2. Камінь Яна ІІІ на Замковій горі
  3. Józef Treszka 1937 rok
  4. В. Прокопів. П’ятірка найстаріших пам’ятників Львова

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.