Один з найдавніших органів України

866

Один з найдавніших та найкрасивіших кімнатних органів в Україні знаходиться у Львівському історичному музеї на Площі Ринок, 24. Належить він до епохи бахівського часу, з колекції відомого колекціонера, історика та мистецтвознавця  Владислава Лозинського.

Владислав Лозинський на фоні своїх колекцій, 1910р (фото власність Котлобулатова І.)
Владислав Лозинський на фоні своїх колекцій, 1910р (фото власність Котлобулатова І.)

Орган був сконструйований близько 1650 року, майстер його досі нам незнаний. Відомо, що Владислав Лозинський привіз його з селища Скальник підкарпатського польського воєводства, що знаходиться не дуже далеко від Львова. Понад 30 років Лозинський створював свою мистецьку збірку, налічувала вона понад 1200 одиниць, а в 1913 році була поділена між міськими музеями.

Орган розкішно декорований позолотою, зазначено, що зроблений він з дерева, металу, слонової кістки. Лакований, різьблений та розписаний. В нижній частині  містяться міхи і педальний повітряний механізм, корпус верхньої частини – з клавіатурою та системою труб.  Видно, що клавіші інструменту пошкоджені, орган не є робочим, але його цілком можливо відремонтувати, всі суттєві деталі та механізми збереглись до сьогодні.

Орган у Львівському історичному музеї (фото Тетяна Жернова, 2016р)
Орган у Львівському історичному музеї (фото Тетяна Жернова, 2016р)

Бічні сцени органу різьблені, виконані щитами з п’ятьма гербами. Існує версія, що це фамільні герби родин, які володіли інструментом. На кутах різьблені атланти і каріатиди. Над клавіатурою розташоване полотно, на якому зображення з пастирської сцени: одні дівчата танцюють, інші грають на лютні, арфі, флейті і пузоні. Посередині Орфей на скелі, позаду видніється краєвид з виглядом на руїни замку.

Орган у Львівському історичному музеї (фото Тетяна Жернова, 2016р)
Орган у Львівському історичному музеї (фото Тетяна Жернова, 2016р)

Інструмент складається з шести регістрів, клавіатура є дерев’яною. За механічною трактурою і невеликим розміром труб можна визначити, що на органі виконували швидкі віртуозні твори. Сам орган справді кімнатний, не є великий за розміром і міг би вміщатися на письмовому столі.

Орган цілковито відповідає епосі бароко, адже основні риси цього стилю – парадність, урочистість, пишність, багатий скульптурний декор, домінування в оздобленні міфічних атлантів та каріатид, що власне і вклав майстер у своє творіння. Такого роду органи зберігаються в музеях Європи, а тому, в своєму роді, цей інструмент є дуже цінним експонатом.

Тетяна ЖЕРНОВА

Джерела :

  1. Львів. Genius Loci. С. Каліберда. Органи Львова – С. 260
  2. http://www.organy.lviv.ua/cgi-bin/index.cgi?40

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.