Один з найдавніших та найкрасивіших кімнатних органів в Україні знаходиться у Львівському історичному музеї на Площі Ринок, 24. Належить він до епохи бахівського часу, з колекції відомого колекціонера, історика та мистецтвознавця Владислава Лозинського.
Орган був сконструйований близько 1650 року, майстер його досі нам незнаний. Відомо, що Владислав Лозинський привіз його з селища Скальник підкарпатського польського воєводства, що знаходиться не дуже далеко від Львова. Понад 30 років Лозинський створював свою мистецьку збірку, налічувала вона понад 1200 одиниць, а в 1913 році була поділена між міськими музеями.
Орган розкішно декорований позолотою, зазначено, що зроблений він з дерева, металу, слонової кістки. Лакований, різьблений та розписаний. В нижній частині містяться міхи і педальний повітряний механізм, корпус верхньої частини – з клавіатурою та системою труб. Видно, що клавіші інструменту пошкоджені, орган не є робочим, але його цілком можливо відремонтувати, всі суттєві деталі та механізми збереглись до сьогодні.
Бічні сцени органу різьблені, виконані щитами з п’ятьма гербами. Існує версія, що це фамільні герби родин, які володіли інструментом. На кутах різьблені атланти і каріатиди. Над клавіатурою розташоване полотно, на якому зображення з пастирської сцени: одні дівчата танцюють, інші грають на лютні, арфі, флейті і пузоні. Посередині Орфей на скелі, позаду видніється краєвид з виглядом на руїни замку.
Інструмент складається з шести регістрів, клавіатура є дерев’яною. За механічною трактурою і невеликим розміром труб можна визначити, що на органі виконували швидкі віртуозні твори. Сам орган справді кімнатний, не є великий за розміром і міг би вміщатися на письмовому столі.
Орган цілковито відповідає епосі бароко, адже основні риси цього стилю – парадність, урочистість, пишність, багатий скульптурний декор, домінування в оздобленні міфічних атлантів та каріатид, що власне і вклав майстер у своє творіння. Такого роду органи зберігаються в музеях Європи, а тому, в своєму роді, цей інструмент є дуже цінним експонатом.
Тетяна ЖЕРНОВА
Джерела :
- Львів. Genius Loci. С. Каліберда. Органи Львова – С. 260
- http://www.organy.lviv.ua/cgi-bin/index.cgi?40