Образ Шевченка у творчості Олени Кульчицької

634
Образ Шевченка у творчості Олени Кульчицької

Шевченкіана Олени Кульчицької – це згадка про поета незлим тихим словом. До постаті великого Кобзаря Олена Кульчицька зверталася неодноразово: створила низку станкових графічних творів (найвизначнішим серед них є портрет Тараса Шевченка у техніці ксилографії), ілюструвала його поезії, а також виконала малюнки, які відтворювали ті чи інші епізоди із життя поета, про які він писав у відомій автобіографії 1860 року.

У творчому доробку художниці є і декілька олійних творів на шевченківську тематику, над якими вона працювала у 1930-тих рр.

У день народження Тараса Шевченка згадаємо про окремі художні твори  із мистецької спадщини Олени Кульчицької (1877-1967), яка нині зберігається у фондах Національного музею у Львові імені Андрея Шептицького.

Олена Кульчицька. Шевченко-вчитель. 1914р. Папір, лінорит
Олена Кульчицька. Шевченко-вчитель. 1914р. Папір, лінорит

Вперше до образу поета художниця звертається 1914 року у чорно-білому лінориті «Шевченко-вчитель», зобразивши його у народному вбранні, у високій смушковій шапці, на умовно трактованій горі з книгою у руці (як Мойсей тримає скрижалі). Біля підніжжя гори сидить молода українка, обличчям звернена до поета. Уже в самій композиції закладено ідею біблійного трактування постаті Кобзаря як пророка української нації, на що вказують і такі елементи як книга, гора, на якій сидить Кобзар, постать жінки навколішках. Є припущення, що гравюру було створено до 100-річного ювілею Шевченка, який широко святкували у Галичині 1914 року.

Визначним явищем в історії української новітньої  станкової графіки був і цикл гравюр Олени Кульчицької «Портрети українських письменників» (1920-1938), у якому  зображено світочів українського письменства. Серед них: Г. Сковорода, Т. Шевченко, І. Франко, Леся Українка, В.Стефаник, Н. Кобринська, М. Костомаров, П. Куліш, Б. Лепкий та ін. Цикл відображає громадянську позицію художниці, зрілість і глибину її світогляду. Працювала над ним О. Кульчицька упродовж 1920 року, деякі гравюри створено у другій половині 30-х років. Стилістично наближені до народної гравюри, ці твори спочатку в естампах, а згодом у репродукції були дуже популярними серед різних верств галицького суспільства. З цього приводу Л.Федорович-Малицька (Дарія Віконська)  у статті «Дереворити Олени Кульчицької» зазначає, що з художнього огляду і національного змісту вони високо вартісні і гідні стати окрасою кождої української домівки.

Олена Кульчицька. Портрет Тараса Шевченка. (Із циклу «Портрети українських письменників»). 1920р. Папір, дереворит
Олена Кульчицька. Портрет Тараса Шевченка. (Із циклу «Портрети українських письменників»). 1920р. Папір, дереворит

Основою для створення  деревориту « Портрет Тараса Шевченка» стала прижиттєва фотографія поета, зроблена у фотоательє І. Досса 1858 року. Більшу частину графічного аркуша займає погруддя Кобзаря у чорному сюртуці, обличчя його, з виразним, навіть дещо суворим поглядом з-під брів, звернене до глядача. Під зображенням шрифтом, стилізованим під народний, вигравіровано цитату із його поезії «Подражанія 11 псалму»:

…Возвеличу
Малих отсих рабів німих,
А на сторожі коло їх –
Поставлю СЛОВО

Графічно виокремлене в цій цитаті «СЛОВО» теж вказує на біблійне трактування іконографії поета як пророка української нації (прочитується аналогія із Святою Євангелією від Івана: «Споконвіку було Слово, а Слово в Бога було, і Бог було Слово»). Композиція деревориту  проста й лаконічна, окремі її елементи (декоративна форма, тверда лінія, чорна рамка, що обрамляє композицію, шрифт, стилізований під шрифти на давніх українських гравюрах) вказують на творче переосмислення багатющої національної образотворчої традиції, а також стилістики народного мистецтва.

Олена Кульчицька  часто зверталася до постаті Тараса Шевченка, і своєю творчістю  засвідчила  відданість духовним заповітам поета, підтвердивши те, що галицькі українці завжди сприймали Шевченка як пророка і борця.

Любов КОСТЬ та Надія ЛЕНЬКО

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.