Новий Львів. Нездійсненна мрія про місто-сад.

2656
Новий Львів

В кінці ХІХ на початку ХХ століття повним ходом розвивалась промисловість. Міста росли з шаленою швидкістю. Шум і постійний рух зробили їх не надто привабливими для проживання. Саме в такий час виникла ідея створення чогось на зразок міста-саду. Мовою словника місто-сад це «розташоване на певній відстані від адміністративно-торговельного або промислового центру невелике місто з чітким функціональним зонуванням, переважно забудоване малоповерховими житловими будинками, що знаходяться серед масивів зелених насаджень. Ідея міста-саду зародилась наприкінці XIX ст. в Англії і на початку XX ст. була частково реалізована у низці країн.»

Одними з перших цією ідеєю захопились двоє видатних архітекторів Львова – Юліан Захаревич та Іван Левинський. Їхнє місто-сад планувалось на території Кастелівки (між сучасними вулицями Генерала Чупринки, Горбачевського, Кольберґа ). Тому коли Ф. Касслер та А. Остен у 1910 році запланували створити місто-сад в районі фільварку Красуцького ця ідея не була новою для Львова.

Фердинант Касслер протягом 1902-1907 навчався у львівській політехніці. Один з найвизначніших архітекторів Львова разом з А. Остеном запланували своє місто-сад в районі сучасного Нового Львову. За їхнім проектом воно мало вигляд прямокутника з великою круглою площею, від якої розходилось шість вулиць. З висоти таке розпланування нагадувало сонце з вулицями-променями. Створені таким чином ділянки мали забудовуватись одно, дво, чи триповерховими віллами, оточеними садами.

До першої світової війни встигли збудувати лиш кілька вілл.

Карта Львова. 1939 р.
Карта Львова. 1939 р.

 

вул. Тернопільська 15
вул. Тернопільська 15 (колишня Цешинська)

Дільниці і місто розділяв парк «Залізна Вода», закладений у 1905 році.

Парк "Залізна Вода"
Парк “Залізна Вода”

У 1930 – х роках розпочалась забудова поміж теперішніми вулицями Тернопільською та Ярославенка. Роботами керував архітектор Тадеуш Врубель. Одні з найвідоміших його робіт – теперішній Палац культури ім. Гната Хоткевича та Будинок управління міських електричних закладів Львова, а тепер обласне управління СБУ.

Одні з найвідоміших робіт Тадеуша Врубеля
Одні з найвідоміших робіт Тадеуша Врубеля

 

У 1933 році збудована водонапірна башта, за проектом Вітольда Мінкевича, для постачання води в даний район.

Водонапірна башта
Водонапірна башта

Плану розбудови Красучина, над яким працював Ф. Касслер та А. Остен так і не було реалізовано. Цьому окрім усього іншого, завадила віддаленість від центру міста і відсутність трамвайних ліній.

 

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.