Конструктивно про захопливе, цікаво про важливе. 24 листопада в Галереї Львівської національної академії мистецтв презентували п’яте число мистецького альманаху «A-Zart» Львівського палацу мистецтв. Тема цьогорічного видання: «Україна: мистецтво молодих».
Хто вони, сучасні українські художники? Якої освіти потребує творча людина, щоб стати митцем? Як навчались майстри минулих століть? Відповіді на ці та інші запитання на сторінках журналу.
«Молоді: хто вони?», «Молоді: звідки вони?», «Молоді: які вони?» … Ілюстровані сторінки «A-Zart» знайомлять читача з сучасними художниками Львова, Івано-Франківська, Києва, Одеси й Харкова, розповідають, що їх цікавить, хвилює, чого вони хочуть і як цього досягають. Число «Україна:мистецтво молодих» буде цікавим для аматора і для випускника академії. У статтях знайдете практичні поради від «де навчитись малювати» до «як спілкуватися з меценатами, покупцями, галеристами».
Журнал стане інтелектуальною поживою мистецтвознавцям, критикам, викладачам. Тут не оминають дискусійних тем: реформування освіти, які вміння є справді цінними для художника ХХІ століття, що, зрештою, має цінність в сучасному мистецтві. У поле зору оглядачів потрапили проекти «Львівський модернізм 60-80-х років» та «Килим. Сучасні українські митці», реалізовані в Палаці мистецтв.
Палац мистецтв видає альманах «A-Zart» із 2009 року. Журнал створений передусім, щоб фіксувати події мистецького життя Львова, давати оцінку новим явищам, формувати мистецькі вартості серед читачів.
– Немає документу – немає події. – стверджує Юрій Гнатковський, видавець, директор Палацу мистецтв. – Ми з вами є свідками, що у Львові відбувається безліч надзвичайно цікавих подій, дискусій, зустрічей. Там обговорюють важливі речі: як нам розвиватися, у якому напрямку йти. Але кожного разу, коли з’являється людина зі свіжою ідеєю, вона проходить цей шлях наново.
Тож завдання «A-Zart», на думку Ю. Гнатковського, передавати набутий досвід: «документувати події і вирощувати середовище митців та поціновувачів мистецтва». На жаль, це не завжди вдається робити регулярно. Директор Львівського палацу мистецтв визнає: часописи культурницької тематики в Україні видавати важко через брак фінансування.
Головний редактор журналу Наталія Космолінська говорить, що спочатку часопис планували видавати раз на квартал, принаймні раз на півроку. Зрештою, «A-Zart» заявив про себе як альманах.
– Раніше ми робили подієві огляди. Звісно, надавали перевагу Львову, розповідали про кілька резонансних подій України, та світу (до яких мала відношення Україна). Попередній номер вийшов у 2012. Оскільки журнал не видавався вже кілька років, ми вирішили робити тематичні випуски. Вони будуть менше прив’язані до часу, і довше лишатимуться актуальними. – міркує Н. Космолінська.
У 2016 мистецький альманах «A-Zart» з’явився за підтримки фонду Zenko Foundation та фамільної друкарні Huss. Поширюватимуть його у Львівському палаці мистецтв та в київському «Мистецькому арсеналі», повідомив Юрій Гнатковський. Галереї та бібліотеки зможуть замовити примірники у Палаці мистецтв, й отримати їх безкоштовно.
Ксенія ЯНКО