Німецьке товариство міжнародного співробітництва спільно з міською радою реалізують проект “Муніципальний розвиток та оновлення старої частини Львова”. У рамках проекту проходить низка семінарів. Один із них – “Реставрація металевих деталей на будинку “Дністер” на вулиці Руській, 20″.
Андреас Альгамер, керівник семінару, коваль, спеціаліст із реставрації металу, під час семінару у Центрі міської історії Центрально-Східної Європи поділився думками про будівлю на Руській.
На думку Андреаса, завдання архітекторів у Львові і завдання Німецького товариства міжнародного співробітництва – зберегти буденну красу будівель, показати їх велич, зокрема, будівлі на Руській, 20. Адже, ця будівля – видатна, вона є чудовим прикладом модерну, у ній – фантастичне поєднанням форм, металу, мозаїки, кераміки.
Наразі спеціалісти досліджують стан будинку, зокрема, його металевих конструкцій, і у квітні планують презентувати результати дослідження.
Страхове товариство “Дністер” у Львові.
Однією з найбільших українських економічних установ наприкінці ХІХ – на початку ХХ століття було товариство “Дністер”, засноване у 1892 році, головним завданням якого було організувати господарське життя українців, сприяти піднесенню добробуту українського населення в умовах іноземних держав.
Засновниками “Дністра” були відомі суспільно-політичні діячі Галичини: Кость Левицький, Василь Нагірний, Степан Федак та інші. 1895 року організовано кооперативний банк “Дністер”. Спочатку “Дністер” перебував у будинку “Просвіти” на площі Ринок, 10.
У 1904 році банк “Дністер” викупив кілька будинків на вулиці Руській, щоб спорудити власний. Авторами проекту були Іван Левинський, Олександр Лушпинський, Тадеуш Обмінський, Лев Левинський. Будівництво у 1905-1906 роках здійснювала фірма найвідомішого будівельного підрядника Львова – Івана Левинського.
Ця споруда вважається найбільш раннім твором українського модерну у Львові. Архітектори намагались синтезувати національні українські традиції і тогочасний модерн. Тут поєднано характерний для модерну декор із стилізованими слов’янськими мотивами, а кольорові керамічні фризи і вставки гуцульського орнаменту надають будинку святковості. Незважаючи на значні розміри, будинок органічно вписується в історичне середовище старого міста і доповнює його.
У 1939 році, з приходом до Львова радянських властей, “Дністер” був ліквідований.