Невимовний жаль, непоправна втрата: на 60-му році життя відійшов у вічність композитор, піаніст і педагог Олександр Козаренко

1466
Заслужений діяч мистецтв України професор Олександр Козаренко. Світлив Роман Геринович
Заслужений діяч мистецтв України професор Олександр Козаренко. Світлив Роман Геринович

Вчора, 21 березня 2023 р., музичний світ сколихнула жахлива новина: після важкої недуги в Івано-Франківській лікарні помер Олександр Козаренко. Ще декілька днів тому колеги, друзі, учні організували фінансовий збір на закупівлю ліків та реабілітацію композитора. Ми всі вірили, що пан Олександр впорається з недугою, але не судилося…

Прощання з Олександром Козаренком відбудеться у Коломиї, в Катедральному Соборі Преображення Господнього ПЦУ (вул. Гетьмана Івана Мазепи, 56А) 22 березня, об 11:30.

Чин похорону розпочнеться в четвер, 23 березня, о 13:00.

КОЗАРЕНКО Олександр Володимирович (24. 08. 1963 р., м. Коломия, Івано-Франківської обл. – 21.03.2023, Коломия) – композитор, музикознавець, піаніст, педагог. Закінчив фортепіанний факультет Львівського музичного училища (клас Є. Агроскіної); паралельно навчався композиції у М. Лемішка. Вищу музичну освіту здобув у Київській консерваторії – клас фортепіано В. Воробйова, клас композиції М. Скорика. У 1992 році закінчив аспірантуру – як композитор (клас М. Скорика) та музикознавець (клас І. Ляшенка). Кандидат мистецтвознавства (1993); доктор мистецтвознавства (2001), Заслужений діяч мистецтв України (2008).

Лауреат Всеукраїнського конкурсу піаністів ім. М. Лисенка (1984), дипломант Всеукраїнського конкурсу камерних виконавців (1986), лауреат премії ім. Л. Ревуцького (1995), ім. М. Лисенка (2001), премії Лео Вітошинського (2001), ім. С. Людкевича (2007).

З 1992 р. викладав на кафедрах композиції, камерного ансамблю та історії української музики Львівського Вищого Музичного Інституту (з 2000 р. – Львівської Державної Музичної Академії, з 2007 р. – Львівської Національної Державної Музичної Академії). У 1999-2001 рр. займав посаду проректора з наукової роботи в Музичній Академії.

Заслужений діяч мистецтв України професор Олександр Козаренко
Заслужений діяч мистецтв України професор Олександр Козаренко

Як піаніст-виконавець, О.Козаренко здобув визнання в Україні та за кордоном. Підготував ряд монографічних концертних програм: М. Лисенко, Б. Лятошинський, Д. Шостакович, Й.С.Бах, а також власних творів. О.Козаренко багато виступав в ансамблях з вокалістами та інструменталістами, зокрема з Л. Давимукою, Л. Шутко, В Буймістером, В. Ігнатенком та ін. З народною артисткою України Лідією Шутко підготували програми концертів “Українська скрипкова соната”, “Вечір скрипкової музики Д.Шостаковича”; виступали в Україні, Польщі, Німеччині, Росії, а також записали кілька компакт-дисків.

Музикознавчі праці: Микола Лисенко як основоположник української національної музичної мови. Дис. К., 1993; Феномен української національної музичної мови. Л., 2000; Українська національна музична мова: генеза та сучасні тенденції розвитку [Текст] : Дис. доктора мистецтвознавства. К., 2001; Менеджмент соціокультурної діяльності: колект. монографія / упоряд. Козаренко О. В. ; наук. ред. Пасічник В. П., Львів, 2018.

О. Козаренко був одним із засновників міжнародної наукової конференції “Musica Galiciana” (Жешув – Дрогобич – Коломия), брав участь у Четвертому та П’ятому Конгресі Міжнародної Асоціації Україністів (Одеса – Чернівці), Конгресі “Музичні зустрічі у Вірменії: Схід – Захід” (до 1700-ліття Хрещення Вірменії), міжнародних конференціях у Вюрцбурзі (Німеччина), Новосибірську (Росія), Кракові (Польща) та ін., а також був постійним учасником наукових конференцій в межах України.

Олександр Козаренко був ініціатором і незмінним музичним керівником Міжнародного фестивалю класичної музики імені Анатоля Кос-Анатольського, що проходить в м. Коломия з 1986 року.

Заслужений діяч мистецтв України професор Олександр Козаренко. Світлив Роман Геринович
Заслужений діяч мистецтв України професор Олександр Козаренко. Світлив Роман Геринович

Попри «діялісний універсалізм» (термін Ольги Коменди) – піаніста, композитора, музикознавця, педагога, музично-громадського діяча, тобто тип класичного універсала, Олександр Козаренко передусім виявляє свою яскраву індивідуальність у композиторській творчості, що охоплює розмаїття жанрів від камерних мініатюр до музично-театральних і масштабних хорових полотен.

Назвемо основні твори: камерна опера “Час покаяння”; балет “Дон Жуан з Коломиї”; мелодрама “Орестея” для читця та інстр. ансамблю; для симф. оркестру – “Чакона”, “Епістоли”; для струнних – “Ірмологіон”, “Sinfonia extravaganza”; Концерт для скрипки з оркестром; “Sonata quasi una fantasia” для скрипки з фортепіано; для камерного оркестру – “Konzertstük”, “Concerto Rutheno”; для ансамблю ударних –“Оро”; для органу – “Пасакалія на галицьку тему”; для органу та струнних – “Chansone triste” (Пам’яті В. Лютославського); для голосу з камерним ансамблем – “Мікросхеми”, “П’ять весільних ладкань з Покуття”, “П’єро мертвопетлює”; для мішаного хору – Літургія Св. Іоанна Златоустого, Українська кафолічна літургія; для читця, солістів, хору і камерного ансамблю – “Страсті Господа нашого Ісуса Христа”; для хору та оркестру – “Псалом Давида”, стихира “Вінець нетлінний” (новомученикам УГКЦ); хорові, вокальні твори, музика до театральних вистав.

Ще було так багато планів, проєктів, творчих задумів…

Невмолима хвороба забрала талановитого митця за п’ять місяців до його 60-ліття!

Вічная пам’ять! Царство небесне!

Олена ГАСЮК-АНДРУШКО та Роксоляна МИСЬКО-ПАСІЧНИК

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.