У 1980-х роках розпочалось будівництво водосховища в Карпатах на річці Стрий. Головна мета – забезпечення водою Львова і гідроелектростанції потужністю 50 МВт. Повна реалізація проекту передбачала відселення мешканців довколишніх сіл, зокрема, Довгого, Рибника та Нового Кропивника.
Часткове переселення людей відбулось, але будівництво було припинено.
На згадку залишились різні будівлі і об’єкти: будинки для персоналу ГЕС, озеро, залізобетонні конструкції верхнього і нижнього переливу води та інше.
Останню в народі прозвали “Сова”.
З часом з’явилась назва неіснуючого водосховища – “Карпатське море”. Про нього була чудова стаття “«Карпатське море», або як радянське керівництво ледь не затопило половину Карпат”. Можна додатково знайти різні статті в інтернеті, але ніде немає карти, яка б наочно показала проектовану водойму (200 млн кубометрів води).
Отож, якби “Карпатське море” збудували, то була б залита водою значна територія. З аналізу карт можна встановити, що висота верхнього переливу води на правому березі Стрия – 490 м н.р.м. На картах він показаний в правому нижньому куті. У лівому верхньому куті – нижній водозлив, тобто ця сама “сова”.
Якщо замалювати верхню частину долини річки по горизонталі 490 м н.р.м., стає очевидним, що під водою мали опинитись повністю села Довге Гірське і Перепростиня, а також більша частина сіл Рибник і Новий Кропивник. У правому нижньому кутку червоним кольором позначено “сову” і теоретичну дамбу.
На жаль, історія має властивість повторюватись. У 2011 році ТОВ «Балфорд Україна» розпочала реалізацію інвестиційного проекту малої ГЕС на р. Стрий в с. Довге Гірське. Вартість проекту понад 10 млн євро. МГЕС повинна бути меншою, аніж радянський варіант: потужність – від 2,5 до 5 МВт, висота дамби – 3-5 м, а площа затоплення становитиме 12-15 га.
Новий проект не передбачає жодних переселень – зона затоплення не зачепить сільські будинки. У тому ж році приватне підприємство «ГЕОВІВАТ» виконало комплекс топографо-геодезичних робіт по обстеженню потенційної зони затоплення МГЕС по річці Стрий на території с. Довге Гірське Дрогобицького району Львівської області.
У “Технічному звіті з топогеодезичних робіт” опубліковано їхні висновки:
У 2019 р. ТОВ “Балфорд” компанія ТОВ «Балфорд Україна» отримала позитивну оцінку з впливу на довкілля від Департаменту екології та природних ресурсів Львівської обласної державної адміністрації.
А отже залишилось тільки чекати на початок безпосередні робіт по створенню “малого” Карпатського моря у селі Довге Гірське.
Автор: Zommersteinhof
Корисні посилання:
- «Балфорд Україна» реанімуватиме проект ГЕС 20-річної давності на Львівщині
http://zik.ua/news/2016/07/13/balford_u … yni_716019 - «Карпатське море», або як радянське керівництво ледь не затопило половину Карпат
http://photo-lviv.in.ua/karpatske-more- … nu-karpat/ - Водозабор на реке Стрий http://relicfinder.info/forum/viewtopic.php?f=10&t=538
- Недобудована дамба на річці Стрий http://all-ukraine.livejournal.com/209604.html
- Стрімкий Стрий чи мертве водосховище: що чекає на річку? http://protruskavets.org.ua/strimkyj-st … na-richku/
- ГІДРОСТАНЦІЯ ЧИ РАДЯНСЬКИЙ «ВЕРВОЛЬФ»? http://umoloda.kiev.ua/number/200/0/63047/
- Незавершене Карпатське Море http://openmind.com.ua/2012/03/30/carpathian-sea/
- Недобудована дамба на річці Стрий http://airborn76.livejournal.com/50768. … read=94288
- Подорож до Карпатського моря velo-stalker.if.ua/content/1049
- Недобудована ГЕС в Карпатах коло Сколе на Річці Стрий http://explorer.lviv.ua/forum/index.php … 10.20.html