Чи доводилось вам коли-небуть чути таку назву як «Карпатське море»? Мені так, однак я не мав жодного поняття що це. Коли ж вкотре, десь в мережі, перед очима знову промайнула ця назва, банальна людська цікавість змусила мене все ж таки заглянути в пошуковець та з’ясувати, про що ж таки йдеться.

Перші видані результати в пошуку мене не дуже потішили. Кілька з них посилались на усім відомий гірськолижний курорт, ще декілька – стосувались взагалі Закарпаття. Однак, все таки один з виданих результатів в пошуку привернув мою увагу. В першу чергу, мабуть тим, що стосувався рідної мені ріки Стрий.

Проживши чимало років у місті на березі згадуваної річки я ніколи, у той час, не чув назви «Карпатське море». Тому це мене ще більше здивувало і привернуло мою цікавість. Загорівшись азартом і інтересом я вирішив врешті-решт з’ясувати, що ж це за «море» на моїй рідній ріці.

Як виявилось ніякого «Карпатського моря» на річці Стрий так і не має. Та річ не у неправильних результатах пошуку. Як з’ясувалось, згадана назва стосується нереалізованого радянського будівництва в Карпатах під кінець усієї «совєцкої» епохи. Хоча дізнавшись про деталі цього будівництва я не надто шкодую, що моря на ріці Стрий так і не має.

Отже, у не дуже далекому 1979 році радянським керівництвом був затверджений проект будівництва величезного водосховища на річці Стрий в межах Карпатських гір. Та з якою метою задумувалось таке будівництво? За офіційною версією тут мало бути величезне водосховище для забезпечення водою Львова, яке б одночасно використовувалось і з рекреаційною метою, а потуги води ще й забезпечували б потужності гідроелектростанції, що також мала місце в розробленому проекті. Однак, це лише за офіційною версією.

А от неофіційних версій аж декілька, і вони є набагато цікавішими. За однією з них тут планувалось побудувати якийсь новітній військовий об’єкт. На користь цього, за переконанням місцевих мешканців, свідчать загальний розмір будівництва і ресурсів на нього затрачених, величезні 6-метрові тунелі прориті поруч. Та й у ГЕС в цьому місці по великому рахунку й потреби не було, оскільки регіон і так був достатньо забезпечений електроенергією, можлива потужність станції була б невеликою. Тож, ГЕС ніби мала бути лише прикриттям, аби західні розвідники не запідозрили чогось неладного у масштабному будівництві посеред Карпат, зовсім неподалік кордону з Європою.

Знаючи радянську владу, така версія видається доволі реальною. Як і версія, що, свого часу, геологами тут були виявлені величезні поклади радіоактивних копалин і будівництво ГЕС та водосховища розгорталось саме під промислові потреби видобувальників. Теж про видобуток, однак уже не радіоактивних копалин, а водню, яким нібито багата ріка Стрий, говорить третя неофіціна версія.

Та, щоб там не збирались побудувати радянські будівничі, це в будь-якому випадку могло стати справжньою техногенною катастрофою для цього краю. По-перше, води водосховища повністю б затопили села Довге, Нові і Старі Кропивники та Перепростине, що розташовані навколо. По-друге, зникли б популярні цілющі джерела навколо, в тому числі й всім відома трускавецька «Нафтуся». По-третє, невідомо на що перетворилася б найстрімкіша річка України разом з її багатою фауною.

Та на щастя, цьому будівництву не судилося бути здійсненим. Спочатку потужний зсув зруйнував частину споруд і істотно збільшив вартість будівництва. Згодом, невдалий будівельний підрив спричинив до тріщини по всій горі. Таким чином, вона уже не могла виступати як цільна основа, до якої могли б бути прикріплені масивні спорудження, тому усе будівництво довелося повністю припинити. А згодом розвалився СРСР і про будівництво в Карпатах і зовсім усі забули. Тож тепер, «Карпатське море» є лише на гірськолижному курорті, на Закарпатті та на сторінках історії.
Володимир ПРОКОПІВ
Джерела:
- Недобудована дамба на річці Стрий // http://all-ukraine.livejournal.com/209604.html
- Стрімкий Стрий чи мертве водосховище: що чекає на річку? // http://protruskavets.org.ua/strimkyj-stryj-chy-mertve-vodoshovysche-scho-chekaje-na-richku/
- ГІДРОСТАНЦІЯ ЧИ РАДЯНСЬКИЙ «ВЕРВОЛЬФ»? // http://umoloda.kiev.ua/number/200/0/63047/
- Водозабор на реке Стрий // http://relicfinder.info/forum/viewtopic.php?f=10&t=538
- Незавершене Карпатське Море // http://openmind.com.ua/2012/03/30/carpathian-sea/
- Недобудована дамба на річці Стрий // http://airborn76.livejournal.com/50768.html?thread=94288
- Недобудована ГЕС в Карпатах коло Сколе на Річці Стрий // http://explorer.lviv.ua/forum/index.php/topic,210.20.html
Автор забув написати де це знаходиться ???….
https://www.google.com.ua/maps/dir//Unnamed+Road/@49.155646,23.3257034,11697m/data=!3m2!1e3!4b1!4m8!4m7!1m0!1m5!1m1!1s0x473a3173e0f9f0a3:0x231c956735249df2!2m2!1d23.3607227!2d49.1555952
Ріка Стрий багата на … водень? Серйозно?? ))))
Звісно там дуже багато оксиду оводню. Дуже отруйна речовина, але про це приховує влада.
Най вельмишановний автор сприймає коментар як забагне, але така велика кількість помилок – то не є ґонорово
Обожнюю Карпати, Відвідав Сколе по цій рекомендації і всім іншим рекомендую – https://ua.elenapuzatko.com/vidpochinok-v-karpatax-misto-skole-pamyatki-goteli-legendi-foto/
Ааааааааа про водень дкже сильно))))))))))
https://www.drobro.com.ua/istoriia-odnoho-budivnytstva-na-drohobychchyni-karpatske-more-pravda-i-domysly-chastyna-1/
Загалом стаття це повний набір казок для дітей і не більше. Що до потреби Гідро Акумулювальної Електро Станції, а не звичайної ГЕС. То вона дійсно була потрібна тоді і особливо зараз. Коли є багато так званої “зеленої енергетики” і базовою потужністю енергосистеми є АЕС.
нас екскурсеїю возили туди у цьому році я не скажу де)