(Не)відомі волиняни: художник з Луцька Лукаш Нєвісєвіч

380
Лукаш Нєвісєвіч
Лукаш Нєвісєвіч

Сьогодні в рубриці #(не)відомі волиняни – постать художника, про якого в українських джерелах немає інформації. Проте в Європі його ім’я є досить відоме.

Йдеться про Лукаша Нєвісєвіча (пол. Łukasz Niewisiewicz). З його біографії дізнаємось, що він народився в місті Луцьку 27 грудня 1905 року. Початкову та середню освіту здобував у рідному місті. Про родину художника в Луцьку поки знайти інформацію не вдалось.

Лукаш Нєвісєвіч
Лукаш Нєвісєвіч

В 1930-х роках Лукаш Нєвісєвіч поїхав навчатись на факультет малярства до Краківської академії образотворчих мистецтв. Диплом цього престижного навчального закладу Лукаш отримав у 1938 році. Саме під час навчання в Кракові лучанин затоваришував із художниками Зигмунтом Валішевським та Юзефом Чапським, які були прибічниками капізму (колоризму) у мистецтві. Колоризм як напрямок в польському образотворчому мистецтві виник у XX столітті, це був так званий польський різновид постімпресіонізму. Після Другої світової війни колоризм став провідним напрямком в польській художній школі, а його естетична доктрина виявилася однією з найвпливовіших.

Лукаш Нєвісєвіч
Лукаш Нєвісєвіч

В роки війни Лукаш Нєвісєвіч був призваний до війська, війну він закінчив у званні лейтенанта.

З 1945 року Лукаш Нєвісєвіч оселився у польському місті Щецин над річкою Одрою. Відразу у 1945 році відбулась перша виставка художника. В своїх роботах митець приділяв багато уваги кольору та формам.

В 1946 році художник розпочав працювати як викладач малюнку та малярства в Школі образотворчих мистецтв у місті Щецин.

Лукаш Нєвісєвіч. Дама з червоною шаллю
Лукаш Нєвісєвіч. Дама з червоною шаллю

Важливе місце в роботах автора займало море. Щороку Нєвісєвіч їздив на Балтійське море за натхненням для своїх творів. Він також був одним із організаторів Варшавського клубу молодої інтелігенції та митців у 1947 році. Кумиром Лукаша був іспанський художник Ель Греко.

В 1949-1951 рр. Лукаш Нєвісєвіч проживав у польській столиці. Там він вивчав анатомію для митців, стилі ренесанс та бароко.

8 квітня 1952 року Лукаш Нєвісєвіч одружився із Альдоною Терезою Сосняк. Через рік у них народилась донька Луція.

Лукаш Нєвісєвіч. Блакитна композиція
Лукаш Нєвісєвіч. Блакитна композиція

В 1957 році художник за свої досягнення отримав стипендію на творчу подорож до Італії від Міністерства культури та мистецтв.

В 1959 році Лукаш поїхав за натхненням до Парижу. Там він створив серію робіт, які пізніше були виставлені під назвою «Паризькі ескізи».

Лукаш Нєвісєвіч. Люди з куща
Лукаш Нєвісєвіч. Люди з куща

В 1962 році Лукаш вирішує здійснити подорож на кораблі «Крушвіца» до країн Західної Африки. Рейс по країнах тривав три місяці, як результат художник намалював нову колекцію картин, присвячених Африці.

Наступні роки були дуже плідні для художника, він був учасником багатьох пленерів, а також резиденцій для художників.

Лукаш Нєвісєвіч. Візіон
Лукаш Нєвісєвіч. Візіон

В останні роки життя художник активно малював на африканську тематику, в центрі його малюнку була постать жінки. Справжнім успіхом користувалась його варшавська виставка «Європа та Африка».

Корабель «Крушвіца», 1960-ті роки
Корабель «Крушвіца», 1960-ті роки

Лукаш Нєвісєвіч помер 26 травня 1984 року в Щецині, був похований на Алеї заслужених мешканців цього міста на місцевому центральному цвинтарі.

Місто Щецин, 1947
Місто Щецин, 1947

За життя він отримав багато нагород та відзнак за свої роботи та виставки. Критики так писали про його стиль «Малюнки та масштабні образотворчі твори, натхненні з подорожей до Західної Африки, її екзотичність, магія та символізм становлять індивідуальну, продуману форму творів художника Лукаша Нєвісєвіча».

Тетяна ЯЦЕЧКО-БЛАЖЕНКО

Джерело: Хроніки Любарта

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.