Не кульками єдиними, або як стильно прикрашали наші бабусі ялинку для дорослих

834
Станіслав Тондос. Веселих свят, 1927-1936 рр.
Станіслав Тондос. Веселих свят, 1927-1936 рр.

Сьогодні, напередодні Нового року, хочемо познайомити читачів Фотографій Старого Львова із дизайнерськими вирішеннями, які використовували наші бабусі для прикрашання ялинки майже 100 років тому. А допоможе нам в цьому журнал для плекання домашньої культури  “Нова хата” за січень 1933 р., у якому під криптонімом “О.П.” було подано публікацію про те як стильно на свята прибрати ялинку для себе (текст подано оригінальним).

Веселих свят, 1928 р.
Веселих свят, 1928 р.

Ялинка для дорослих

Ялинка на Різдво – це привілей наших найменших. Для них привозять ялинки з гір, дня них снується «янгольске волосся» та блестять яркою позолотою всякі горіхи та цяцьки. Але і в нас, дорослих, викликує ялинка погідні рефлєксії – спомини та пригадки з часів, коли ще ми самі зазирали через дірку від ключа до кімнати, де вона таємно мерехтіла. А тепер тільки всміхаємося вибачливо, коли підготовляємо ялинку, відгадуючи втіху та радість, яку вона приносить.

Веселих свят, 1920-1930-ті рр.
Веселих свят, 1920-1930-ті рр.

А чи не можна би зладити й ялинку для себе самого, там де немає діточої нетерплячки? Щоби заспокоїти жажду споминів, які виринають кожного Різдва перед очима. Невеличку ялинку, густу й зелену, прикрасити по своєму, після свого уподобання й засвічувати для себе самого  невеличкі свічечки, білі, рожеві й блакитні.

Веселих свят, 1920 р.
Веселих свят, 1920 р.

Як би це зробити? Купити китицю зеленої омели з ніжними білими ягідками. Ялинку застромити в міцний вазонок з густо набитою землею, покритою мохом. Поділити омелу так, щоби довгими вітками можна обвинути пень ялинки, а короткі привязати до кінця галузок. Прикріпити їх золотою ниткою. До цього дібрати білих свічечок і розмістити тут і там на ялинці. Уявляєте собі, що це буде? Зелена ялинка з білими ягідками та свічечками, неначе вимріяна з казки!

Веселих свят, 1900-1920 р.
Веселих свят, 1900-1920 р.

Або можна прибрати ялинку золотом чи сріблом. Кілька позолочених шишок на кінцях галузок, а поміж галузок золоте янгольське волосся. Срібло зновуж дуже добре єднається з білими прикрасами. Біла сніжна вата на галузках із мерехтливим відблиском і срібна лямета спливає з верху ялинки – посрібнені шишки й цукорки в срібному папері і срібна ялинка готова. Білі свічечки доповнять таку сніжно-сріблисту цяцю.

Або це один спосіб. Вичаруймо собі полудневу ялинку серед нашого морозного краєвиду. Вигачкувати з золотої нитки, або жовтої волічки сітки для мандаринок і обвішати ними ялинку. До цього дібрати жовтих свічечок і золотої лямети і вже маємо дивовижну сполуку південного сонця й холодної північної зими.

Веселих свят, 1920 р.
Веселих свят, 1920 р.

І ще кілька порад, які пригодяться для всякої ялинки. Звичайно держимо її до Нового Року, а то й до Йордану в кімнаті. В сухому кімнатному воздусі починає вона легко тратити шпильки й осипатися. Це дошкулює дуже при щоденному прятанні.

Веселих свят, 1920-1930 рр.
Веселих свят, 1920-1930 рр.

Пень ялинки звичайно заструганий так, щоби входив у перехрестя, в якому буде застромлений. Оце місце треба би зістругати ще більше, щоби якнайбільше було зіструганої площі. Тоді наповнити водою ведро, долляти туди трохи ґліцерини і занурити кінець ялинки в воду, нехай натягне. По якомусь часі вийняти й попробувати чи ялинка натягнула досить води. Побачимо це по тім, чи зістругане місце вогке та чи поширилося трохи. Тепер занурити кінець ялинки в розтоплений віск, який засклепить водою зістругану площу і замкне отворені пори. Таке дерево довго збереже в собі вогкість і не сипатиме шпильок довкруги себе.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.