Не дуже вдалий актор, але талановитий скульптор, або ким був Станіслав Левандовський

1141

Для свого часу одним з найбільш неординарних митців Львова був Станіслав Роман Левандовський. Зі Львовом пов’язаний вагомий етап його становлення як митця, створені ним скульптури львів’яни і досі можуть побачити на вулицях міста, повсякчас банально не здогадуючись, хто ж їх автор. Отож Станіслав Левандовський, хто він?

Станіслав Левандовський
Станіслав Левандовський

Станіслав Роман Левандовський народився 22 лютого 1859 року у Котлінах, біля Пйотрикова (сучасна Польша) в сім’ї інженера Людвіка Левандовського і Антоніни з Амброжевичів. Після здобуття середньої освіти у Кракові розпочався надзвичайно бурхливий період у його житті. Молодий Станіслав не міг чітко визначитись, ким саме він хоче стати, тому перед професією скульптора він спробував себе у багатьох інших сферах. У 1875 -1877 роках він був актором в одній із мандрівних театральних труп австрійської Галичини. У 1877–1878 рр. він працює у тeатрі Станіслава Козмяна у Кракові.

У 1878 він вирішує покинути акторське ремесло та записується на медичний факультет Львівського університету. Але і тут він не зміг затриматись довго, оскільки його душа лежала абсолютно до іншого. У 1879 році він кидає навчання у Львівському університеті та переїжджає до Кракова, де вступає до Краківської школи образотворчих мистецтв. Тут він вивчає різьбу у Валерія Гадомського. У 1883–1887 роках – він навчається у Віденській академії мистецтв, де йог овчителями зокрема були Едмунд фон Гельмерта Карл Кундманн.

Після повернення з Відня, він деякий час тиняється у пошуках заробітку, а з 1890 року він оселяється у Львові. Тут він займається яки викладацькою так і творчою роботою. Він викладав рисунок у львівській приватній школі рисунку, живопису та скульптури Марцелія Гарасимовича яка знаходилась на сучасній вулиці Грушевського, 15. Окрім цього, він працював у двох приватних майстернях, на сучасних вулицях С. Бандери та Січових стрільців.

Надгробок на могилі Володимира Барвінського
Надгробок на могилі Володимира Барвінського

Серед найзначніших його творів створених у львівський період творчості варто згадати про бронзовий надгробок на могилі Володимира Барвінського на Личаківському цвинтарі. Він працював над ним у 1889—1891, роках, практично без винагороди, оскільки коштів вистачило лише на матеріал.

Пам'ятник Міцкевичу в Жешуві
Пам’ятник Міцкевичу в Жешуві

Пам’ятник Міцкевичу в Жешуві (відкритий 29 листопада 1892). Його було знищено у 1940 році, у 1986 встановлено його вільну копію авторства скульптора К. Бжузана.

Скульптура Адама Міцкевича на фасаді школи на вулиці Театральній, 15
Скульптура Адама Міцкевича на фасаді школи на вулиці Театральній, 15

Скульптура Адама Міцкевича на фасаді школи на вулиці Театральній, 15 у Львові, встановлена у 1891 році.

Могила А. Міцкевича
Могила А. Міцкевича

Медальйон його авторства було встановлено над могилою Адама Міцкевича.


У 1893 році він почав видавати у Львові журнал «Наше мистецтво» де він писав рецензії на виставки, в яких піднімав різні питання, пов’язані з мистецтвом, починаючи від аналізу стилістики та техніки окремих творів і полемічних статей з мистецтва у пресі та закінчуючи умовами праці скульпторів. Крім скульптури, Левандовський був відомий також як літератор та критик. Відомі окремі його драматичні твори, а також книга про художника Г. Семирадського.

У 1894 р. Левандовський покидає Львів та переїжджає до Відня, де жив до 1932 р. Проте його зв’язки зі Львовом не перериваються, навіть після свого від’їзду до Відня, Левандовський виконував замовлення для замовників зі Львова та брав участь у мистецьких виставках, які тут проходили. У віденський період творчості ним створено значну частину дрібної пластики, він і далі працює над приватники замовленнями та вдосконалює свій стиль. У 1932 році, він переїжджає до Варшави, де й живе до своєї смерті у 1940 році.

Віктор ГУМЕННИЙ

Джерела:

  1. Stanisław Roman Lewandowski (https://pl.wikipedia.org/wiki/Stanis%C5%82aw_Roman_Lewandowski)
  2. http://polskidomaukcyjny.com.pl/blogs/publikacje/17035996-salon-1937-towarzystwo-zachety-sztuk-pieknych-w-warszawie
  3. Stanisław Roman Lewandowski (http://culture.pl/pl/tworca/stanislaw-roman-lewandowski)
  4. Станіслав Левандовський (http://www.lvivcenter.org/uk/lia/persons/lewandowski-stanislaw/)

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.