Двадцять першого червня далекого 1982 року вечірній Париж перетворився на гігантський музичний вулик: професійні музиканти й аматори, старі і юні, колективи і солісти заполонили музикою, співами, танцями вулиці й площі Парижа… Тисячі музикуючих французів навіть уявити не могли, що стали творцями наймасштабнішого музичного свята планети!
А починалося це так…
Міністр культури Франції Жак Ланґ у жовтні 1981 року призначив Моріса Флере Директором музики і танцю (так ця посада подана на офіційному сайті Міністерства культури Франції: Maurice Fleuret au poste de directeur de la musique et de la danse). Розмірковуючи над музичною практикою та її еволюцією, Моріс Флере закладає основи нової концепції: «Музика буде всюди, а концерт – ніде»! Він викликав «революцію» в галузі музики, яка, на його думку, прагне охопити найрізноманітніші форми музикування – без ієрархії жанру чи походження – у спільному пошуку того, що він називає «звуковим визволенням, сп’янінням, більш автентичним, інтимним, красномовнішим, аніж мистецтво».
У 1982 році Департамент досліджень Міністерства культури провів масштабне опитування французьких культурних практик і виявив, що п’ять мільйонів людей грають на музичних інструментах, в той час як організовані музичні заходи охоплюють лише незначну кількість французів. Як результат, Жак Ланг, Крістіан Дюпавільон, архітектор-сценограф, член його кабінету та Моріс Фльоре почали шукати шляхи, щоб змінити цю ситуацію. Вони уявили собі велику популярну подію, яка дозволить всім музикантам (як професійним, так і аматорам) висловитись і дати про себе знати.
Отже, поштовхом до проведення першого свята музики в Парижі стала… статистика сімей з музичними здібностями: у Франції на кожну сім’ю припадало в середньому двоє музикантів і це тільки тих, які володіли якимсь музичним інструментом. Так виникла ініціатива спонукати цих музично обдарованих людей поділитися своїм мистецтвом публічно і неформально. Для свята обрали найдовший день у році 21 червня – день літнього сонцестояння. Міністр культури Франції Жан Ланґ звернувся до парижан із закликом вийти зі своїми інструментами на вулиці Парижа і від 20.30 до 21.00 творити музику. Звідси і назва – Fête de la Musique або англійською Make Music! – створюй музику!
В інтерв’ю газеті “Télérama” Моріс Фльоре згадував, як готували перше Свято музики: “Підготовка проходить поспіхом. Ми попереджаємо головних «дійових осіб» суспільного, політичного та музичного життя Франції. Ми не впевнені в Міністерстві культури, чи буде почутий цей дзвінок. Результат перевершує всі очікування. Тисячі ініціатив проводяться по цілій Франції. Музиканти облаштовуються скрізь на вулицях, площах, у дворах, садах, вокзалах, тощо, а тисячі людей блукають по вулиці до пізньої ночі, в гарній атмосфері. Нам потрібна була подія, яка дозволила нам оцінити, яке місце займає музика в індивідуальному та колективному житті. Ефектний рух усвідомлення, стихійний поштовх активізувати громадську думку і, можливо, також … політичний клас. Ось чому у Міністерства культури виникла ідея організувати музичний фестиваль у 1982 році. Недирективний фестиваль, який об’єднає всіх французів, для яких музика має значення “. Моріс Фльоре, “Святкуй! Створюй музику!”, Інтерв’ю з Ксав’єром Лакавалері, Télérama № 1744, 15 червня 1983 року. [1].
У 1987 році до «Свята музики» долучились ще п’ятдесят країн. За свою майже сорокарічну історію фестиваль вийшов за кордони країни і став світовою подією у сфері музики. З кожним роком число міст і країн-учасниць зростає, фестиваль здобуває щораз більшу популярність. У 2019 році вже понад 120 держав і близько 1000 міст в усьому світі 21 червня провели живі виступи в рамках Fête de la Musique. Охопивши всі континенти, назва фестивалю Fête de la Musique зазвучала різними мовами і в різних інтерпретаціях: “Fête de la Musique”, “Make music!” – створюй музику, “Свято музики” “Всесвітній день музики” – The World Music Day, “Festival of music” тощо). Але, незважаючи на різне звучання назви, це – той самий щорічний музичний фестиваль, який відбувається в день літнього сонцестояння і спрямований на популяризацію музики різних стилів і жанрів серед найширших верств населення.
“Свято музики” відрізняється від інших культурно-музичних заходів (концертів, фестивалів та аналогічних подій) своєю відкритістю: взяти участь у ньому може кожен, хто любить музику. “Кожен музикант – молодий і старий, аматори і професіонал, з будь-якого музичного переконання – виходить на вулиці, майданчики, в парки та під’їзди, щоб поділитися своєю музикою з друзями, сусідами та незнайомими людьми. Все це безкоштовно та відкрито для публіки”[2].
Для тисяч музикантів-аматорів, що грають у публічних просторах, це часто дебютний виступ, що може мати вирішальне значення для подальшої музичної кар’єри. Щодо професійних музикантів, то вони мають нагоду виступити перед новою аудиторіє, в нових умовах. І, напевно найважливіше те, що всіх присутніх запрошують співати, танцювати разом і насолоджуватися найдовшим літнім днем.
Образ свята твориться спільними зусиллями всіх охочих долучитися до нього. Музиканти в несподіваний спосіб освоюють публічний простір міста. Публіка отримує нагоду до вільного й безкоштовного спілкування з різнорідними музичними стилями, актуальними в конкретній спільноті.
Гасло свята – Вмієш грати – виходь і грай, не вмієш – витягай друзів на вулицю і слухай!
2013 року Львів долучився до цієї світової музичної події, що є цілком закономірним. Давня історія музичного Львова містить знакові сторінки, пов’язані з такими видатними іменами як Франц Ксавер Моцарт (син геніального австрійського композитора Вольфганга Амадея Моцарта з невеликими перервами жив у Львові впродовж 11 років), угорський композитор, піаніст-віртуоз Ференц Ліст, австрійський композитор і диригент Ґустав Малер, французький композитор Моріс Равель, угорський композитор і фольклорист Бела Барток, які своїми гастрольними виступами в нашому місті засвідчували його музичний статус.
Сучасний Львів славиться великою кількістю музичних фестивалів, зокрема «Віртуози», «Контрасти», «LvivMozArt», «Leopolis Jazz Fest», «Фестиваль давньої музики», знаменитий Різдвяний фестиваль «Велика коляда», та багато інших. Та й поміж фестивалями Львів наповнений музикою: на старовинних вулицях і площах музиканти різного віку, різних жанрово-стилістичних уподобань і різним рівнем таланту, незважаючи на холод чи спеку будь-якої пори року своїм музикуванням привертають увагу львів’ян і гостей нашого міста.
Тож нічого дивного, що на мапі міст, де відбувається свято музики, з’явилося у 2013 році перше українське місто, яке офіційно затверджене «Fete de la Musique» як учасник цього фестивалю, – наш Львів.
Організатори першого «Свята музики у Львові» бачили своїм завданням наповнити Львів мелодіями в кожному районі та дворі. “Свято музики” не мало перетворитися в один великий концерт дуже популярних виконавців. Навпаки – це багато невеликих виступів (20-30 хвилин), музика, що ллється з усіх куточків міста.
Гуляючи звичними вулицями, ти спостерігаєш, як незвично вони звучать. Це місто і музика для всіх. Для глядачів, музикантів і організаторів.
У нинішніх умовах карантину «Свято музики» як жодне інше, є особливо доречним – адже основною характерною рисою цього фестивалю є безкоштовні виступи професіоналів та аматорів просто неба: концерти проводяться на відкритому повітрі в парках, скверах, на площах, у двориках, на балконах.
Свято відбувається задля поширення музики: для заохочення музикантів до самовираження в просторі міста, щоб відкрити міській громаді музику будь-якого жанру і стилю в живому виконанні. Музика — це універсальна сила, що поєднує людей різного віку, походження, статусу, переконання і смаку.
І «під завісу»… Якщо Ви не встигли зареєструватися на цьогорічне «Свято музики у Львові», не розпачайте. Цього дня Ви можете влаштувати музичний майданчик у своєму вікні, на балконі чи у дворі власного дому!
СТВОРЮЙ МУЗИКУ!
У публікації використано світлини із серії «Мелодія на бруківці» знаного львівського фотохудожника Романа Гериновича.
Роксоляна ПАСІЧНИК
старший науковий співробітник Музично-меморіального музею Соломії Крушельницької у Львові
Джерела:
1. https://fetedelamusique.culture.gouv.fr/L-evenement/Historique-de-la-Fete-de-la-Musique
2. http://www.makemusicday.org/
3. https://varianty.lviv.ua/11662-sviato-muzyky-zanotuie-do-lvova
4. http://fetedelamusique.lviv.ua
5. https://www.facebook.com/fetedelamusique.lviv/