Найвідоміша «підкова» Львова

4236

Трошки старше покоління львів’ян, котре народилось до 1970-х років мають змогу пам’ятати низку цікавих об’єктів у Стрийському парку, котрі на сьогодні ми уже не можемо спостерігати. Це, наприклад, фонтан «Русалки», який виявляється навіть колись працював, і парашутна вежа для любителів екстриму. Однак, найбільш виразніше у пам’яті львів’ян повинен був закарбуватись опис великої та нестандартної споруди, історичну назву котрої мало хто знав, адже звали її по простому – «Підкова».

Східні Торги в 1921 році. Місце, де буде збудовано "Підкову" займають склади. Фото 1922 року
Східні Торги в 1921 році. Місце, де буде збудовано “Підкову” займають склади. Фото 1922 року

Історія ж півкруглої підковоподібної будівлі у Стрийському парку починається задовго до радянських часів Львова. Збудували її ще в період польської влади як один із 150 павільйонів Східних Торгів. Нагадаємо, що Східними Торгами звався щорічний ярмарок, що відбувався у кожного вересня впродовж 1921-1939 років. На відміну від інших ярмарків, котрі були орієнтовані на дрібних місцевих покупців, цей же був міжнародним та орієнтувався першим чином на власників компаній. Для потреб Торгів на місці колишньої Крайової виставки у Стрийському парку і було споруджено безліч павільйонів, одним із котрих була так звана «Підкова».

Східні Торги в Стрийському парку - вид зверху. Фото 1922 року
Східні Торги в Стрийському парку – вид зверху. Фото 1922 року

Власне, назва підкова прив’язалась до цієї споруди уже в радянську епоху, а от за часів Східних торгів звалась вона павільйон «Центральний». Зауважимо, що в першій рік проведені цього ярмарку даного павільйону ще не було. Як бачимо на світлинах 1921 року, його місце займають склади. Річ у тім, що організатори торгів просто на просто не справились з підготовкою ярмарку, та не встигли з будівництвом усіх задуманих споруд.

У грудні 1921 року було оголошено конкурс на кращий проект центрального павільйону для виставки. Його переможцями стали архітектори Ян Багенський та Броніслав Віктор, які представили проект будівлі, що мала складатися з п’яти окремих павільйонів: основного — підковоподібного та чотирьох бокових — прямокутних. До відкриття наступних Торгів у вересні 1922 року Центральний павільйон уже був готовий.

Перебудова "Підкови" для потреб с/г виставки в 1957 році. Фото 1957 року
Перебудова “Підкови” для потреб с/г виставки в 1957 році. Фото 1957 року

Основна будівля була збудована у вигляді підковоподібної закритої галереї шириною 12 м з зовнішнім радіусом 50 м та дугою у 136,6°. Торці та середня частина підкови акцентувались вестибюлями, що виступали за лінію фасаду на відстань близько 1,5 м. В торцевих вестибюлях влаштовані відкриті аркові портики, що виходили на головну алею ярмарку. Кути вестибюлів були декоровані стилізованими пілястрами, увінчаними скульптурами химер, центральний вестибюль вивершувала полога баня зі щоглою. Бокові павільйони були об’єднані попарно та розташовувались праворуч та ліворуч відносно осі симетрії «підкови», утворюючи крила. Всі об’єкти були виконані із цегли, конструкції дахів із дерева.

Отже, виявляється, що початково підковоподібна споруда була частиною значного більшого архітектурного ансамблю. Однак, боковим будовам судилось простояти недовго. Вже в першій половині 1930-х рр. відбувається демонтаж двох крайніх павільйонів. Далі в 1936 році повністю розбирають праве крило через спорудження павільйону Науки та Техніки, в якому тепер, до речі, розташований кінотеатр «Львів». Ну а в роки Другої світової війни зникає й ліве крило.

Свої функції як павільйон Східних Торгів «Підкова» виконувала до 1939 році. А далі почалась Друга світова війна, під час якої територія ярмарку слугувала розміщенням почергово німецьких та радянських військових частин. По закінченню війни від ансамблю будівель павільйону Центральний цілою залишилась лиш підковоподібна будівля, яка ще до 1950-х років використовувалась як військовий склад.

"Підкова" незадовго до свого знищення. Кадр із відеозапису 1970-х рр.
“Підкова” незадовго до свого знищення. Кадр із відеозапису 1970-х рр.

В другій половині 1950-х років на території Стрийського парку було задумано проводити щорічну сільськогосподарську виставку. Для її потреб вирішено використовувати також і вцілілі споруди Східних Торгів, в тому числі і «Підкову». В 1957 році її дещо перебудовують, пристосовуючи для потреб майбутньої виставки. Зауважимо, що ця будівля стала центральним павільйоном даного дійства. В ній займала місце спеціальна кількаметрова композиція родючість, яка складалася з овочів та фруктів. Тут же містилась й виставка квітів. На стінах ж висіли портрети переможців так званих соцзмагань. Для потреб сільськогосподарської виставки «Підкова» використовувалась до 1965 року.

Поляна в стрийському парку, де розміщувалась "Підкова". Сучасне фото
Поляна в стрийському парку, де розміщувалась “Підкова”. Сучасне фото

В наступні роки ця споруда практично не використовувалась. Дещо закинутою вона простояла до 1979 року, поки не було зруйнована внаслідок пожежі. Оскільки призначення для неї уже не було, то і доцільності відновлювати теж, а тому її руїни просто демонтували.

Вигляд з космосу на місце, де розміщувалась "Підкова".
Вигляд з космосу на місце, де розміщувалась “Підкова”.

Однак, по собі «Підкова» залишила помітний слід. Місце її розташування  легко прочитується в об’ємі невисокої прогулянкової тераси, що повторює його контури і, ймовірно, знаходиться на його фундаментах. Ще краще простежуються контури колишнього павільйону, якщо поглянути на парк зверху. Орієнтиром, за яким ви можете знайти дану поляну в Стрийському парку є пам’ятник у вигляді сокола на місці проведення першого футбольного матчу в Україні.

Володимир ПРОКОПІВ

Джерела:

  1. Бабій С. Архітектурний комплекс Міжнародних східних торгів у Львові: історія, проблеми збереження // Народознавчі зошити. № 2 (122), 2015
  2. Інтернет-ресурс www.polona.pl
  3. Безсмертний А. Східні торги у Польщі 1920-ті-1930-ті рр. ХХ ст. / Безсмертний Андрій // Історична панорама. – 2014. – Вип. 19. – С. 55-68 .
  4. Котлобулатова І. Львів на фотографії 1860-2006. – Львів, 2006.
  5. Котлобулатова І. Львів на фотографії-2:  1860-2011. – Львів, 2011.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.