Найстаріший лікувальний курорт на Львівщині

3619

Усім добре відомі сучасні популярні курортні містечка Львівщини – Моршин та Трускавець. Однак, два століття тому курортів тут ще навіть не існувало, і про містечка ці ніхто і не знав. Проте, уже й тоді всім добре було відоме невеличке містечко Немирів, бальнеологічний курорт в якому, вважається одним із найстаріших в Україні.

Немирів, готель-пансіонат "Лобзовянка". Фото 1925 року
Немирів, готель-пансіонат “Лобзовянка”. Фото 1925 року

Своїми початками лікувальний санаторій в Немирові сягає 1814 року і належить до найстарших лікувальних закладів цього типу. Збудував його у своєму маєтку граф Гнат Іларіон Мошинський. Немирівські купальні на початку складалися з одного будинку з банями і дерев’яними ваннами. Однак в наступні роки лікувальниця жваво розбудовувалась новими будівлями.

Немирів. Пансіонат "Софіївка". Фото 1935 року
Немирів. Пансіонат “Софіївка”. Фото 1935 року

У літню пору в санаторії любив відпочивати його засновник граф Мошинський. Його присутність позитивно позначалась на діяльності закладу, оскільки задля розваги графа тут виступали придворні музиканти і актори, процвітало культурне життя. Завдяки цьому вже на початку 30-х років XIX століття санаторій приймав одночасно до 200 пацієнтів. В лікувальному вимірі відвідувачів приваблювали джерела Немирова, два з яких були для купання і одне для пиття води. Тодішні науковці підтвердили виняткові властивості цієї сірководневої води.

Немирів, готель "Девайтіс". Фото 1923-1926 рр.
Немирів, готель “Девайтіс”. Фото 1923-1926 рр.

Перший сприятливий період в історії здравниці закінчився разом з великою пожежею Немирова в 1834 році. Однак, після занепаду купальні знову почали розвиватися. У ІІ половині XIX століття функціонувало вже декілька санаторіїв, існував також зал для забав і театр. Повне відродження купального підприємства наступило за часів чергових власників немирівських маєтків — Крузенштернів.

Немирів, джерело "Александра". Фото 1938 року
Немирів, джерело “Александра”. Фото 1938 року

Мабуть найбільший вклад у розквіт здравниці на переломі XIX і XX століть, а також в роках між війнами зробив граф Карл Крузенштерн, шанувальник бальнеології. Згідно з Мечиславом Орловичем, в 1906 році функціонували тут три джерела: «Марія», «Ганна» і «Броніслава». Дослідження складу немирівської води провів в той час д-р Броніслав Радзішевський, професор хімії Львівського Університету. Біля відремонтованих старих вілл збудовано нову, з високим, як на ті часи, стандартом — з водопроводами, каналізацією, рестораном і читальнею, віллу «Девайтис». Загалом до закладу належало 10, добре обладнаних, розкиданих по парку та лісі, вілл.

Немирів, купальний басейн. Фото 1935 року
Немирів, купальний басейн. Фото 1935 року

Будова в 1907 році нового купального закладу на 21 ванну, значно збільшила відвідуваність, яка зросла тоді до 700 осіб за сезон. Курортникам пропонували: купання у гарячій сірководневій воді або лікувальній грязі, інгаляції, масажі. Для розваги гостей в курортному саду влаштовано модний тоді тенісний корт, кегельбан, поле для крикету, поставлено гімнастичні знаряддя. На ставі у сусідній Руді організовували поїздки човнами. В курортному будинку був бальний зал, хоча були й нарікання, зокрема на брак власного оркестру. Немирівські купальні рекламовано, як такі, що належать до найкращих, і водночас найдешевших, в тодішній Галичині.

Немирів, купальні. Фото 1930 року
Немирів, купальні. Фото 1930 року

Після Першої світової війни Немирів мав вже своє почесне місце на мапі тодішніх польських здравниць. З початку 30-х років XX століття здравницею управляла, покликана до цієї мети, спілка. Центральним об’єктом здравниці була будівля лікувальних грязьових і сірководневих ванн з характерною оглядовою вежею. Провадило до неї місце для прогулянок з концертною альтанкою. Було також збудовано багато мурованих і дерев’яних будівель з цікавою здравницькою архітектурою: вілла «Варшав’янка», пансіонат «Лобзов’янка», будівля театру і ресторану. Деякі вілли проектував інж. Владислав Ройбенбауер, здібний будівельник з Любачева.

Немирів, пансіонат "Ясна". Фото 1928 року
Немирів, пансіонат “Ясна”. Фото 1928 року

На кінець 30-х рр. санаторій налічував 100 номерів, що розміщувались переважно в навколишніх віллах, були добре обладнаними, електрифікованими і при цьому дуже дешевими. Окрім санаторію можна було поселитись і в приватних помешканнях, в яких умови коливались від простих до люксових, а ціна від 4 до 9 злотих.

Немирів, пансіонат "Залісся". Фото 1930 року
Немирів, пансіонат “Залісся”. Фото 1930 року

Під час II світової війни та у післявоєнний період давня архітектура здравниці, на жаль, здебільшого припинила своє існування. При головній санаторній алеї збереглася покинута вілла з 20-30 років XX століття. Інші пам’ятки будівництва здравниці можна зустріти на краю санаторію. Сучасна забудова санаторію походить з радянських часів. Це жилі блоки для курортників, їдальня, амбулаторія здоров’я, адміністративна будівля. Санаторій має досконалої якості сірководневу воду, надаючи багато лікувальних послуг. Користуються ними курортники з цілої України, а також, щораз частіше, з сусідньої Польщі.

Володимир ПРОКОПІВ

Джерела:

  1. polona.pl
  2. Niemirów (Польська брошура 1934 року)
  3. Немирів (санаторій) // https://uk.wikipedia.org/wiki/Немирів_(санаторій)

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.