Найстаріше місто Львівської області в давніх фотографіях

20910

Серед усіх сучасних міст та містечок Львівської області практично жодне не може похвалитись тисячолітньою історією. За винятком одного – Белзу. Сьогодні це всього лиш маленьке містечко Сокальського району, а колись це була столиця цілого воєводства з однойменною назвою.

Вигляд міста Белз зі сторони залізничного вокзалу. Фото 1918-1939 рр.
Вигляд міста Белз зі сторони залізничного вокзалу. Фото 1918-1939 рр.

Перша письмова згадка про Белз міститься в «Повісті времених літ» та датується 1030 роком. Розповідається, що саме тоді місто було відвойоване Ярославом Мудрим від поляків. Однак, якщо в 1030 році Ярослав вже відвойовував місто, то заснувати його повинні були набагато раніше. Ці теорії підтверджують і нещодавні дослідження в ході яких знайдено залишки оборонних мурів кін. 10 –  поч. 11ст.

Пам'ятник А.Міцкевичу в Белзі. Фото 1920-1939 рр.
Пам’ятник А.Міцкевичу в Белзі. Фото 1920-1939 рр.

Наступна згадка про Белз аж під 1188 роком. На той час це місто вже було княжою резиденцією молодшого волинського князя.

Панорама міста Белз. На передньому плані костел та монастир домініканців. Фото 1920-1939 рр.
Панорама міста Белз. На передньому плані костел та монастир домініканців. Фото 1920-1939 рр.

Зміни в історії Белзу розпочинаються після 1349 року. Спочатку його захоплює польський король Казимир III. Однак, уже за рік місто потрапляє в розпорядження литовських князів. Ще кілька років після того поляки намагались відвоювати собі Белз разом з іншими Волинськими містами – однак безрезультатно. Хоча, до кінця 14 ст. він все таки став частиною Польського королівства.

Костел Матері Божої на Белзькому Замочку. Фото 1906 року
Костел Матері Божої на Белзькому Замочку. Фото 1906 року

На початку статті ми вже згадували, що Белз був навіть столицею воєводства. Це сталося у 1462 році, коли було утворено Белзьке воєводство Корони Польської (так тоді звалася Польська держава). В статусі центру воєводства Белз проіснував аж до 1795 року, коли внаслідок Третього поділу Польщі Річ Посполита не припинила свого існування, а Белз тепер уже належав до монархії Габсбургів.

Белз. Загальний вигляд міста. Фото 1931 року
Белз. Загальний вигляд міста. Фото 1931 року

Подальша доля Белзу схожа до долі інших міст Львівщини. Спочатку довгий період австрійського панування, потім міжвоєнний польський період. Однак, гітлерівська окупація почалась для Белза уже в 1939 році, адже саме лівим берегом річки Солокії проходив кордон між гітлерівським Райхом та СРСР.

Вуличка Белза. Фото 1910 року
Вуличка Белза. Фото 1910 року

Після вигнання гітлерівців у 1944 році Белз, як це не дивно, був повернутий до складу Польщі. І тільки в 1951 році після так званого «коректування» кордону Белз було включено до УРСР. Близько десяти років після цього це місто було районним центром Забузького району Львівщини, котрий був ліквідований в 1962 році, а Белз увійшов до Сокальського району, в складі котрого він перебуває і до сьогодні.

Белз. Стернька хатинкаю Фото 1941 року
Белз. Стернька хатинкаю Фото 1941 року

За таку тривалу історію в Белзі очведно, що повинно бути чимало пам’яток архітектури. Все таки і князівське місто, і столиця воєводства. Кілька архітектурних пам’яток у Белзі і справді є. Що правда, більшість з них сакральні.

Монастир домініканців. Вигляд з півдня. Фото 1920 року
Монастир домініканців. Вигляд з півдня. Фото 1920 року

До найстаріших споруд можна віднести, в першу чергу, каплицю Снопковських збудовану в 1606 році. Первинно ця споруда була каплицею-усипальницею. Однак вже з 18 століття тут розміщувався міський архів. Ще пізніше будівля використовувалась взагалі для господарських потреб, зокрема для зберігання зерна. Цікаво, що за цією каплицею закріпилася ще одна назва – Аріянська вежа, хоча до аріан вона не мала ніякого відношення.

Церква Миколая в Белзі. Фото 1912 року
Церква Миколая в Белзі. Фото 1912 року

Не менш давньою є церква святого Миколая, що історично більш знана як костел Непорочного зачаття Найсвятішої Діви Марії при монастирі сестер-домініканок. Ця пам’ятка доби бароко зведена у 1653 році. Ця сакральна споруда кілька раз змінювала свою конфесійність. Спочатку з приходом австрійської влади, котра практично усі домініканські споруди віддавала греко-католикам. У 1944 році, коли Белз знов опинився у складі Польщі храм знов обладнали під костел, однак після повернення Белзу у склад УРСР храм і зовсім закрили.

Дерев'яна церква на католицькому цвинтарі в Белзі. Фото 1920-1939 рр.
Дерев’яна церква на католицькому цвинтарі в Белзі. Фото 1920-1939 рр.

Також 17 ст. датоване ще одне володіння домініканців – костел Миколая та монастир домініканців. Щоправда, більша його частина після Другої світової була в руїнах. Частину споруд відновили і в них розташувалась міська адміністрація.

Велика синагога в Белзі. Фото кін. 19 ст.
Велика синагога в Белзі. Фото кін. 19 ст.

На жаль, частина унікальних архітектурних пам’яток не змогли встояти під час війни. Тут, перш за все, варто згадати Велику синагогу, котра була повністю знищена.

Володимир ПРОКОПІВ

Джерела:

  1. polona.pl
  2. Вікіпедія
  3. nac.gov.pl
  4. http://ukrainaincognita.com/

2 КОМЕНТАРІ

  1. місто Белз у двічі старше!. його стара назва Солокиїв. більше тисячу років тому до белза привезли перший дзвін і місто стало називатися belz

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.