Органна музика лунає у Львові вже понад шість століть, адже перший орган в місті з’явився на початку XV століття. Згадка про нього датується 1409 роком, коли цей інструмент встановлювали у катедральному соборі. Тут працював органіст на ім’я Петер Енгельбрехт.
На початку минулого століття у місті було понад 40 органів, працювали 5 органних фабрик, які вивозили свої вироби на продаж закордон. На жаль, зараз залишилося менше десяти діючих органів та стільки ж напівзруйнованих. Причина цьому – переважно війни, під час яких інструменти або вивозили за межі Львова, руйнували або ж переставали доглядати, і ті, як наслідок, ставали абсолютно непридатними до користування.
Серед втрачених органів – “Ґранд” з костелу Св. Ельжбети на площі Солярні (сучасна пл.Кропивницького). Це був найбільший орган, який будь-коли існував у Львові.
Замовили орган у відомої польської фірми братів Домініка і Вацлава Бернацьких з Влоцлавка (їх органи були знаними на всю Європу), які виграли конкурс, випередивши знану львівську фірму Казимира Жебровського. До слова – Домінік Бернацький був навіть офіційним постачальником імператорського двору.
Будівництво і монтаж органу тривали з 27 лютого 1925 року по 11 липня 1926 року. Після чого він був освячений архиєпископом Б. Твардовським (11.07.1926р.)
Новий орган було виготовлено в нео-готичному стилі, і він вдало узгоджувався з архітектурою та інтер’єром костелу. Кошти на побудову органа збирали парафіяни.
На честь відкриття інструмента відбувся великий концерт. Кажуть, що, коли він грав, його було чути біля “Львівської політехніки”.
Ось що писала газета “Слово Польське”(“Słowo Polskie”) про цей орган:
“Монументальна святиня отримала органи, котрі славитимуть не тільки парафію костелу, але й цілий Львів, бо вони найбільші та найвеличніші у Польщі, оснащені всіма сучасними приладами та є найсучаснішим зразком техніки у цій галузі. Цей інструмент містить 73 голоси, 420 регістрів, 4260 трубок.”
Орган “Ґранд” мав три мануали і педаль, три безшумні електричні вентилятори, котрі постачали повітря до трубок, а також кілька специфічних ефектів, серед яких були імітація биття дзвонів та так званого відлуння(ехо),при якому здавалося, що орган грає на вулиці, а не в церкві. Орган було зроблено з дубового дерева в нео-готичному стилі, котрий складався з двох частин, і дякуючи цьому вікно над ним не було закрите.
Орган “Ґранд” перестав діяти під час Другої світової війни. Ще в середині минулого століття можна було побачити деякі залишки органу, а саме свинцеві труби, які було звалено на хорах. Та з роками і їх не стало, адже на той часі сам храм перетворився на велику руїну. За деякими даними, частину дерев’яних компонентів органу було передано до каплиці у с. Малечковичі, що неподалік Львова, де вони стали основою іконостасу.
Найстаріший орган, що зберігся в Україні донині – це орган у трапезній залі Львівського музею історії релігії, якому налічується 350 років, і початково він був розміщений у костелі святого Мартина на вулиці Жовківській.
Лідія ГЕРШУНЕНКО