На сцені Заньковецької прем’єра: покажуть людські вади через світ комах

469
Репетиція вистави «Із життя комах»
У суботу, 9 листопада, відбудеться прем’єра вистави “Із життя комах”. Вона стане першою у 102 сезонні Театру Марії Заньковецької. Про те, як відбувається підготовка  до прем’єрі розпоідає Гал-інфо.
Репетиція вистави «Із життя комах». Фото Олена Ляхович
Репетиція вистави «Із життя комах». Фото Олена Ляхович

Як ми знаємо, твір написали ще сто років тому талановиті класики літератури та театру. «Із життя комах» – п’єса чеського письменника, прозаїка, драматурга, перекладача та фантаста Карела Чапека, яку він написав у співавторстві зі старшим братом Йозефом Чапеком. У ній автори показали сенс людського буття через комашиний світ, зобразивши людські вади корисливості та збагачення за рахунок іншого.

Репетиція вистави «Із життя комах». Фото Олена Ляхович
Репетиція вистави «Із життя комах». Фото Олена Ляхович

“Це класика тому, що п’єса зрозуміла і до тепер. Напевно, завдяки тому, що автори обрали незвичну форму для розкриття тематики твору. Більш того, талановитим митцям вдалось поєднати водночас фарс і трагіфарс, які один за одним перетікають в комедію, яка перетворюється у трагікомедію, а завершальним акордом стає драма. Це якісний синтез жанрів, якій вдало доповнюють один одного”, — розповів режисер-постановник, заслужений діяч мистецтв України Вадим Сікорський.

Вадим Сікорський. Фото Олена Ляхович
Вадим Сікорський. Фото Олена Ляхович

На думку Вадима Сікорського, театр не може перевиховати глядача, якщо у цьому, на чиюсь думку, є потреба. Натомість може запропонувати розмову — може.

“Під час вистави ми говоритимемо про людину, про те, чому вона така, яка є? Хто або що визначає її вчинки? Куди ми рухаємось? Ще більш цікаве питання — чому у своїй красоті людина жахлива, а у жахливості — прекрасна? Загалом театр — це дослідження людини як індивіда, як частинки суспільства, роздуми про стосунки між сім’ями та країнами. Театр — це чудовий привід для пошуку відповідей. Та ми не пропонуємо відповіді, натомість підштовхуємо їх пошуку. Подумати — це завжди корисно, а подумати разом — тим паче”, — додав Вадим Сікорський.

У коментарів для Гал-інфо балетмейстер Олена Балаян розповіла про хореографічну частинку вистави.

Олена Балаян. Фото Олена Ляхович
Олена Балаян. Фото Олена Ляхович

“Готуючи театральну пластику для вистави ми не прив’язувались саме до комах. Натомість ми копали глибше — до суті. Суміш хореографічних напрямків допоможе нам покази людський побут, що затягує, що робить людей бездушними, сконцентрованими на матеріальних благах. Пластика у цій виставі неординарна, стилістика сучасна. Зокрема, ми робили акцент на механічності дій у нашому житті, на буденності та на сірому побуті”, — сказала Олена Балаян.

Богдан Мочурад.
Фото Олена Ляхович

“У нашому випадку музика гармонійно доповнює слова. Композитор Іван Небесний зробив свою компіляцію на основі відомих мелодій: “Симфонія № 7” Дмитровича Шостаковича і “Болеро” для симфонического оркестра (1928) Мориса Равелі. Можливо, для глядача таке поєднання десь буде не звичне, проте не варто сумніватись, адже твір ідеально доповнює гру акторів”, зазначив головний диригент театру, заслужений артист України Богдан Мочурад.

Переглянути виставу у листопаді можна буде 9,10, 24 та 30. Початок показів о 18:00. Квитки в касі театру.

Репетиція вистави «Із життя комах». Фото Олена Ляхович
Репетиція вистави «Із життя комах». Фото Олена Ляхович

Довідка.

Вадим Сікорський – режисер-постановник театру, заслужений діяч мистецтв України. Поставив понад 50 вистав, серед яких – «Загадкові варіації» (Е.-Е. Шмітта), «Ханума» (А. Цагарелі), «Політ над гніздом зозулі» (К. Кізі, Д. Вассермена), «Професіонал» (Д. Ковачевича), «Кайдашева сім’я» (І. Нечуй-Левицького), «Арт» (Я. Реза), «Хелемські мудреці» (М. Гершензона), «Амадей» (П. Шеффера), «Троє товаришів» (Е.-М. Ремарка), «Небилиці про Івана» (І. Миколайчука), «Емігранти» (С. Мрожека).

Репетиція вистави «Із життя комах». Фото Олена Ляхович
Репетиція вистави «Із життя комах». Фото Олена Ляхович

Вистава масштабна, тож серед виконавців зірковий склад народних та заслужених акторів:

 • Бродяга – н.а. України Я. Мука, з.а. України Ю. Хвостенко
 • Метелик Клітія – М. Солук, н.а. України А. Сотнікова
 • Метелик Ірис – І. Калинюк, С. Мелеш
 • Метелик Фелікс (поет) – з.а. України А. Войтюк, В. Баліцький
 • Метелик Віктор (брутальний) – з.а. України О. Норчук, Н. Павлик, з.а. України А. Сніцарчук
 • Метелик Отакар – Р. Гавриш, В. Пантєлєєв Лялечка – Н. Поліщук-Московець, М. Фехтель
 • Гнойовик – з.а. України І. Гаврилів, з.а. України О. Норчук, з. д. м України Ю. Чеков
 • Гнойовички – М. Кулай, н. а. України Л. Никончук
 • Інший гнойовик – В. Гончаренко, М. Максименко, з. д. м. України О. Огородник
 • Їздець – В. Гончаренко, М. Максименко
 • Цвіркунова – Г. Далявська, Н. Шепетюк, М. Шумейко
 • Цвіркун – Д. Каршневич, з. а. України Н. Московець, з. а. України Сікиринський
 • Паразит – Р. Гавриш, Р. Мартин
 • Диктатор – з.а. України В. Коржук
 • Перший інженер-Диктатор – з. а. України Н. Московець, Б. Ревкевич
 • Винахідник – М. Максименко, Н. Павлик Сліпець – О. Ягиш
 • Блюз-Бенд – артисти оркестру театру

Постановочна група:

 • Режисер-постановник – з. д. м. України В. Сікорський
 • Художник-постановник – Н. Тарасенко
 • Композитор – І. Небесний
Репетиція вистави «Із життя комах». Фото Олена Ляхович
Репетиція вистави «Із життя комах». Фото Олена Ляхович

«Із життя комах» п’єса чеського письменника, прозаїка, драматурга, перекладача та фантаста Карела Чапека, написана у співавторстві з старшим братом Йозефом Чапеком. У ній автори показали сенс людського буття через комашиний світ, зобразивши людські вади корисливості та збагачення за рахунок іншого.

Карел Чапек все своє життя пропрацював журналістом. Отримав ступінь доктора філософії, був номінований на Нобелівську премію з літератури 1936 р. Упродовж 22-х років письменницької діяльності написав 44 книги. Йозеф Чапек – чеський художник, графік, фотограф, ілюстратор книжок, також есеїст і поет; класик чеської дитячої літератури. Саме він є винахідником слова «робот», яке його брат Карел увів у свої твори.

 

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.