На Рівненщині відкопали фрагмент столітнього пам’ятника січовим стрільцям

862
Фото: Facebook Костопільська міська рада\Суспільне Рівне
Фото: Facebook Костопільська міська радаСуспільне Рівне

Фрагмент столітнього пам’ятника січовим стрільцям відкопали на Рівненщині, про це з посиланням на Facebook Костопільської міської ради пише Суспільне. Про те, що базальтова брила лежить на території колишнього відділу НКВС в Костополі, місцевий житель Михайло Степчук дізнався ще на початку 90-х років ХХ століття.

Тоді віднайшли частину пам’ятника і повернули на місце, на могилу бійців УНР. Ще один елемент дістати з-під землі вдалося лише у 2022 році. Костопільчанин розповів, що це за меморіал, історію його демонтажу і повернення.

Меморіал бійцям УНР біля храму Олександра Невського у Костополі. Фото: Суспільне Рівне
Меморіал бійцям УНР біля храму Олександра Невського у Костополі. Фото: Суспільне Рівне

Про поховання біля храму Олександра Невського у Костополі Михайло Степчук чув від своєї бабусі ще на початку 60-х років ХХ століття. Тоді ще дитиною він ходив з нею до храму.

Архангел Михаїл над центральним входом у храм Олександра Невського в Костополі. Фото: Суспільне Рівне
Архангел Михаїл над центральним входом у храм Олександра Невського в Костополі. Фото: Суспільне Рівне
Табличка на фасаді храму Олександра Невського у Костополі. Фото: Суспільне Рівне
Табличка на фасаді храму Олександра Невського у Костополі. Фото: Суспільне Рівне

“Правда, та церква була ще не Олександрівська, на честь Невського, а Свято-Михайлівська, архангел над входом досі є. Показувала місце і казала, що там лежать великі люди. Це мені вбилося в голову, але вона не говорила, хто саме ці великі люди, боялася. Казала запам’ятати місце і швиденько відходити, щоб не було проблем. Бо звідти завжди ганяли люди з комітету держбезпеки, а потім у тих же 60-х роках пам’ятник десь дівся“, — розповів Михайло Степчук.

Михайло Степчук біля меморіалу бійцям УНР. Фото: Суспільне Рівне
Михайло Степчук біля меморіалу бійцям УНР. Фото: Суспільне Рівне

Михайло Степчук — учасник російсько-української війни з 2014 року, а перед становленням української незалежності був членом СНУМу. Саме наприкінці 80-х років минулого століття він взявся шукати фрагменти демонтованого радянською владою меморіалу. Тоді чоловік вже знав, що біля храму в Костополі поховані січові стрільці і хотів повернути столітній пам’ятник на могилу.

“Звернулася до мене одна жінка, каже, ви — активісти, піднімаєте незалежність, історію, тут колись пам’ятник був. Я кажу, що пам’ятаю його, але де він дівся — не знаємо. І вона підказала, що на території бувшого НКВС, де зараз військкомат, його десь закопали. І після цієї розмови з нею знайшли старого чоловіка, який колись працював в військкоматі, він показав, де приблизно шукати треба”, — пояснив Михайло Степчук.

Фрагмент з Тризубом і написом, який відкопали і повернули на могилу бійців УНР у 1990 році. Замість розбитого Тризуба зверху встановили хрест. Фото: Суспільне Рівне
Фрагмент з Тризубом і написом, який відкопали і повернули на могилу бійців УНР у 1990 році. Замість розбитого Тризуба зверху встановили хрест. Фото: Суспільне Рівне

Разом з Олегом Войтовичем звернулися до військового комісара і той дозволив обстежити вказане місце.

Взяли штирі і почали шукати біля підземелля, де колись були катівні НКВС. Буквально за 10-15 хвилин наткнулися. Так виявили першу частину того пам’ятника і відкопали, фактично вдвох, і привезли до церкви, де він стояв. А це ж 90-й рік, іще до незалежності, вискочили з церкви попи, повідомили в КДБ. Але ми вже не звертали на це увагу, почали готувати місце, щоб встановити знов на могилі і наткнулися на кістки, плечові суглоби. Нагорнули землю, а тоді встановили відкопаний фрагмент”, — зазначив Михайло Степчук.

На ребрі пам'ятника, зі слів Михайла Степчука, сліди від молотка, яким били пам'ятник. Фото: Суспільне Рівне
На ребрі пам’ятника, зі слів Михайла Степчука, сліди від молотка, яким били пам’ятник. Фото: Суспільне Рівне
Сліди від молотка Михайло Степчук показує і на зворотній стороні пам'ятника. Каже, що енкавеесівці хотіли збити викарбувані слова Тараса Шевченка. Фото: Суспільне Рівне
Сліди від молотка Михайло Степчук показує і на зворотній стороні пам’ятника. Каже, що енкавеесівці хотіли збити викарбувані слова Тараса Шевченка. Фото: Суспільне Рівне

Віднайдений і встановлений у 1990 році елемент — це базальтова брила заввишки більше метра. На ній вручну викарбуваний тризуб і напис:

“29 козаків Української армії. Полягли в боротьбі за Волю, Соборність і Незалежність України в лютому 1919 року”.

Шевченкове "І мене в сім'ї великій, в сім’ї вольній, новій, не забудьте пом’янути..." досі читається. Фото: Суспільне Рівне
Шевченкове “І мене в сім’ї великій, в сім’ї вольній, новій, не забудьте пом’янути…” досі читається. Фото: Суспільне Рівне

Згідно з дописом у Facebook Костопільскої міської ради про відкопаний елемент пам’ятника, 24 лютого 1919 року відбувся найбільший бій за залізничну станцію Костопіль між загонами більшовиків та військами Північної групи армії УНР під керівництвом генерал-хорунжого Греківа. Загиблих бійців з почестями поховали біля храму.

Даних з прізвищами загиблих і похованих біля церкви 100 років тому бійців наразі немає, додав Михайло Степчук. При цьому зауважив, що нащадки одного із них живуть в Канаді і вони приїжджали в Костопіль на освячення пам’ятника одразу після здобуття незалежності.

Основу пам'ятника з базальту у 1990 році не відкопали, її замінили бетонною. Фото: Суспільне Рівне
Основу пам’ятника з базальту у 1990 році не відкопали, її замінили бетонною. Фото: Суспільне Рівне

“Думаю, можна їх ще знайти і встановити, хто там похований. Там є зазначено, скільки бійців, але кадебісти збили їхні дані на пам’ятнику. Видно, що та плита побита молотком. І тризуба, який на пам’ятнику зверху був, розбили, замість нього хрестика поставили”, — зауважив Михайло Степчук.

З його слів, у сторічному пам’ятнику, який відновили на початку 90-х років, не вистачало лише основи. Чоловік знав, що вона теж закопана на території військкомату.

Михало Степчук показує місце на території військкомату, де викопали основу пам'ятника. Фото: Суспільне Рівне
Михало Степчук показує місце на території військкомату, де викопали основу пам’ятника. Фото: Суспільне Рівне

“На днях я туди заходив і побачив, що вони там плитку перекладають і вирішив забрати ту частину. Я звернувся до воєнкома, до працівників музею, повідомив владу, влада дала трактор і ми її викопали. Тому цей пам’ятник вже можна докомплектувати і зробити таким, як його створили ще в 19-му році люди, які ставили його бійцям УНР”, — пояснив Михайло Степчук.

Як вчинити із викопаним у листопаді 2022 року фрагментом пам’ятника — ще вирішують, сказав Суспільному заступник міського голови Костополя Юрій Кузнюк.

Відкопана основа пам'ятника. Фото: Facebook Костопільська міська рада
Відкопана основа пам’ятника. Фото: Facebook Костопільська міська рада
Фото: Facebook Костопільська міська рада
Фото: Facebook Костопільська міська рада

“Він прямокутної форми, розміром десь 45 на 50 сантиметрів і товщиною сантиметрів 30. Тесаний, але не шліфований, по верху фаска є, досить гарно як на той час зроблений. Це була основа пам’ятника. Однозначно, що він не буде отак просто відкопаний лежати. Але вирішуємо поки, є думки, щоб відновити, надавши попереднього вигляду”, — зазначив Юрій Кузнюк.

Наразі, з його слів, відкопаний фрагмент пам’ятника передали на зберігання в комунальне підприємство Костополя.

Валентина ГОРДИЧ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.