На Львівщині відкрили виставку «Ковані хрести»

425
Відкриття виставки «Ковані хрести» Олега Боньковського
Відкриття виставки «Ковані хрести» Олега Боньковського

У Музеї «Староскварявський іконостас XVI–XVIII століть» (філія Львівського музею історії релігії) відкрито виставку «Ковані хрести» мистецтвознавця, члена Національної спілки художників України, народного художника України, професора, викладача кафедри художнього металу ЛНАМ Олега Боньковського.

«Це знаний професор ковальства і відомий усій Україні. Він один з перших піонерів, які почали відроджувати мистецтво ковальства ще у 70-х роках минулого століття. Його роботи знаходяться не тільки в інтер’єрах Львова, а й інших містах, в приватних садибах, ну, і звичайно, на виставках Європи, фестивалях», – зауважив у своєму виступі доктор мистецтвознавства, заслужений діяч мистецтв України, професор, декан факультету історії і теорії мистецтв ЛНАМ Ростислав Шмагало. Згадав він і про панно «Орнаментальна музика Карпат», яке сьогодні є частиною інтер’єру будинку мерії міста Іббзітц у Нижній Австрії й нагадує тутешнім мешканцям про те, «що є Україна, є Львів». З теплими словами вітання до автора звернулися директор Львівського музею історії релігії Орест Малиць, настоятель місцевого храму апостолів Петра і Павла УГКЦ отець Степан Макар, заслужений діяч мистецтв України, голова львівського обласного відділення Національної спілки художників України Ігор Гавришкевич, головний редактор журналу «Наша спадщина», екс-начальник відділу охорони культурної спадщини та культурних цінностей ЛОДА Андрій Левик, кандидат мистецтвознавства, професор, проректор з наукової роботи ЛНАМ Роман Яців. Останній, говорячи про творчий доробок видатного майстра українського народного ковальства Олега Боньковського зазначив, що «будь-який твір, з яким працює пан Олег, в будь-якому матеріалі: малярство, графіка, поетичні й прозаїчні твори, публіцистика; а також його виступи на різних заходах пройняті глибиною розуміння тої духовної і етичної проблемитики, яка властива для видатних людей, і яким є Олег Боньковський».

Відкриття виставки «Ковані хрести» Олега Боньковського
Відкриття виставки «Ковані хрести» Олега Боньковського

Олег Боньковський – автор понад 130 робіт з художнього ковальства. Його ковані брами, поручні, флюгери, люстри, рекламні вивіски, паркова пластика органічно вписалися в архітектурну забудову Львова, Острозького історико-архітектурного заповідника, міста Піттсбург (США), вже згадуваного міста Іббзітц (Австрія). Олег Боньковський розробив методичні посібники для студентів, написав чимало статей і досліджень з проблем розвитку художнього ковальства. Його бездоганне знання технології, надзвичайна любов до вогню і матеріалу, внутрішнє відчуття українського характеру, української душі відображається в мистецькому світогляді.

Ковані хрести Олега Боньковського є вираженням величної божої любові, символом духу, сили. Вони мають свою символіку, орнаментику, мають свій стиль. «Це його праця душі, праця серця. Він продовжує кращі традиції львівського цехового ковальства», – відмітив у виступі колега по кафедрі, заслужений діяч мистецтв, професор Іван Франк.

«Ми маємо унікальну можливість стояти на цій землі біля надзвичайно цінної спадщини нашого народу, це унікальна церква, яка пережила декілька століть (церква Архістратига Михаїла, датована 1508 роком – автор), в якій знаходиться відомий на цілий світ Староскварявський іконостас XVI–XVII століть і перебувати серед цих хрестів…», – додав на завершення декан Сокальсько-Жовківської єпархії отець Ярослав Петруха.

Виставку «Ковані хрести» Олега Боньковського експонуватимуть у Музеї «Староскварявський іконостас XVI–XVIII століть» до Великодня наступного року. Отож, усі бажаючі зможуть оглянути освячені великою думкою, великою працею, великою наукою ковані хрести і духовно надихнутись місцем, де їх експонують.

Олена МАЛЮГА
науковий співробітник ЛМІР

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.