На Львівщині презентували проєкт реставрації пам’ятки архітектури – палацу Жевуських-Лянцкоронських

782
На Львівщині презентували проєкт реставрації пам’ятки архітектури – палацу Жешувських-Лянцкоронських

В п’ятницю, 18 серпня 2023 року, у Роздолі презентували проєкт реставрації пам’ятки архітектури – палацу Жевуських-Лянцкоронських. Свої наміри реалізації проєкту задекларували керівництво Новороздільської громади, області та інвестор ТОВ «ЕФІ Груп», підписавши меморандум про співпрацю.

Інвестори й громада мають ідею створити тут або суперсучасний реабілітаційний центр для військових, або сучасну школу із залученням британських вчителів, або п’ятизірковий готель.

«Сьогодні феноменальний випадок, адже такі будівлі мають переходити в приватну власність, де мають бути прописані конкретні умови їх використання. Попередня практика в Україні показала, що концесійні договори – не працюють. Тож культурна спадщина в Україні буде жити лише тоді, коли перейде у приватну власність. Коли буде можливість інвестору інвестувати сюди, розуміючи, який далі буде від цього економічний потенціал.

Палац Жевуських-Лянцкоронських в Роздолі, березень 2021 р.
Палац Жевуських-Лянцкоронських в Роздолі, березень 2021 р.

На території Львівської області знаходиться понад 80% культурної спадщини в Україні тож не дивно, що саме на Львівщині сьогодні стартував такий новий проєкт. І я сподіваюся, що скоро тут буде все зроблено на найвищому рівні й буде відновлено парк, яким можна буде прогулятися. Це перший, але не останній такий проєкт. Такі інвестиції точно будуть розвивати економіку Львівщини, розвивати громаду і дадуть можливість зберегти такі надбання для майбутніх поколінь», – зауважив заступник голови Львівської обласної ради Юрій Холод.

Генеральний директор ТОВ «ЕФІ Груп» Ігор Ліські підкреслив, що планують залучити якомога більше людей до цього проєкту.

«Чи на часі він? По-перше, я дуже сподіваюся, що ці гроші, які ми перерахували за цей об`єкт, підуть на підтримку Збройних Сил України й зможуть ще більше допомогти нашій перемозі.

Маєток Лянцкоронських в Роздолі, поч. ХХ ст.
Маєток Лянцкоронських в Роздолі, поч. ХХ ст.

По-друге, ми розуміємо, що ще одну зиму цей палац може не пережити: тече дах, вікон нема.

І по-третє – ми в час війни мусимо думати про майбутнє. Було б дуже прикро, якби при нашому поколінні ця краса була б зруйнована.

Ми будуємо заводи на Львівщині, але хочеться не тільки створювати робочі місця, але й реалізувати такий культурний та історичний проєкт, який дозволить комусь дати надію, когось надихнути та бути прикладом.

Не тільки держава, але і суспільство та бізнес мають брати участь у збереженні наших цінностей. Наша мотивація – зберегти будівлю.

Ми порахували, що роботи триватимуть тут не менше 3 років. Для нас також дуже важливо, щоб тут було життя, були робочі місця, сплачувалися податки.

Палац Жевуських-Лянцкоронських в Роздолі, березень 2021 р.
Палац Жевуських-Лянцкоронських в Роздолі, березень 2021 р.

Ми будемо залучати максимальну кількість небайдужих людей для обговорення проєктів. Як тільки ми відновимо і зафіксуємо те, що є – одразу будемо приймати рішення, що тут буде. Можливо, готель, але треба буде оцінити, хто тут зможе відпочивати, і як його вписати в туристичні маршрути, можливо, суперсучасний реабілітаційний центр для наших військових, можливо, дуже крута та сучасна школа із залученням британських вчителів», – розповів Ігор Ліські.

На думку начальника Регіонального відділення Фонду державного майна України по Львівській, Закарпатській та Волинській областях,  депутата Львівської обласної ради Миколи Іщука, подивившись на ці стіни, треба подякувати Богу, що добрі справи робляться зараз, бо не відомо як би будівля пережила цю наступну зиму.

Палац Жевуських-Лянцкоронських в Роздолі, березень 2021 р.
Палац Жевуських-Лянцкоронських в Роздолі, березень 2021 р.

«Таких об’єктів на Львівщині є достатньо багато. Треба брати на себе відповідальність, приймати рішення, проявляти ініціативу і реалізовувати ці приміщення, або шукати інші механізми, які дозволять чи громаді, чи інвестору державному або приватному вкладатися і відбудовувати нашу історико-культурну спадщину” – сказав Микола Іщук.

За умовами аукціону новий власник палацу ТОВ «МЗ Одеська» (ТОВ «ЕФІ Груп»), яке придбало лот за 13,2 млн грн, повинне зберегти історичний вигляд палацу і підписати договір про охорону культурної спадщини.

Як зазначають у Фонді держмайна України, від приватизації будівель палацу і є одразу декілька плюсів: понад 13 млн грн буде скеровано в держбюджет, які підуть на підтримку Сил оборони; відновлення об’єкта культурної спадщини; поява нового бізнесу, який створить робочі місця та буде розвивати економіку на території, яка роками занепадала.

Наталка РАДИКОВА

1 коментар

  1. Треба щоб ДУЖЕ старанно дослідили та зафіксували штукатурку – всюди, де ж бодай найменша підозра на її давність!!!
    Там можуть бути рештки розписів або старовинні графіті (під пізнішими нашаруваннями, котрі слід дуже обережно знімати одне по одному).

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.