На Львівщині чоловік знайшов бідон із повстанськими документами

505
На Львівщині чоловік знайшов бідон із повстанськими документами

Фотокартки, листівки, агітки та щоденник борця за незалежність — усе це мешканець Бродів Володимир Шелест знайшов у бідоні, який майже 70 років був схований під землею. Про це пише Суспільне з посиланням на ресурс “Історична спадщина Бродів”. Знахідку передадуть у львівський музей “Тюрма на Лонцького”. Директор музею Руслан Забілий розповів Суспільному про цінність знайдених матеріалів.

Знахідка датується 1940-50 роками. Всередині бідону — переважно ідеологічна література, листівки, агітки, а також повстанський звіт, щоденник та світлина. На ній зображені троє дівчат та немовля. Зазвичай такі “родинні” фотокартки повстанці носили при собі.

“Ця знахідка є по-своєму унікальною, важливою і цінною для суспільства. Адже вона відображає локальні моменти, особливості, розкриває нові риси підпілля ОУН. Відкриваються нові імена людей, які були причетні до визвольного руху і це надзвичайно цікаво”, — каже Руслан Забілий.

На одному із документів зазначено псевдо підпільника –”Степко”. Дослідники припускають, що саме він є власником сховку. За попередніми даними, матеріали стосуються діяльності Лопатинського районного проводу ОУН. Проте точну інформацію музейники зможуть надати вже після ґрунтовного дослідження.

“Є чимало ознак, за якими ми досліджуємо документи. По-перше, звичайні радянські газети, в які замотували архіви і зберігали. Тобто ми можемо з’ясувати крайні дати, а це 1948-51 рік. Окрім того, на таких документах часто є якісь позначки, шифри, криптоніми. Це все ми будемо з’ясовувати. Так ми будемо знати, хто ховав цей архів та на якій території він використовувався”, — каже дослідник.

Зазвичай такі сховки робили з практичною метою: для розповсюдження агітаційної продукції. Втім була й інша причина.

“Такі архіви створювали також, щоб донести інформацію до наступних поколінь. Це було одним із завдань проводу ОУН, навіть були розроблені інструкції, щодо переховування такої інформації. Адже минуть десятиліття, а епізоди боротьби треба донести до майбутнього, тоді коли буде незалежна Українська держава. Так і сталось”, — каже Руслан Забілий.

Бідон, в якому були документи, проржавів у кількох місцях, внаслідок чого документи замокли. Проте, за словами музейника, вони досить добре збереглись. Незабаром документи передадуть фахівцям музею “Тюрма на Лонцького”. У реставраційній лабораторії знахідку законсервують та оцифрують.

“В п’ятницю документи будуть у музеї. Будемо займатися реставрацією документів, скануванням, а потім і публікацією на нашому сайті. Це буде спільний проєкт Центру досліджень визвольного руху, Львівського університету та інших установ”, — додає директор музею.

Після цього знахідка зберігатиметься в архіві Центру досліджень визвольного руху.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.