На 28 BookForum презентували 100 знакових романів і повістей українською мовою

176
28 BookForum

17 вересня 2021 р. у Музеї етнографії та художнього промислу Інституту народознавства НАН України відбулася презентація проєкту «Від Куліша до сьогодення: 100 знакових романів і повістей українською мовою». Це спецпроект Українського ПЕН та онлайн-журналу The Ukrainians.

Презентували проєкт та розповідали про його створення Ірина Старовойт, Ростислав Семків, Вікторія Амеліна, Тарас Прокопишин, Тетяна Терен та Олена Галета.

Презентація проєкту «Від Куліша до сьогодення: 100 знакових романів і повістей українською мовою»
Презентація проєкту «Від Куліша до сьогодення: 100 знакових романів і повістей українською мовою»

Цілі проєкту:

1. Промотувати українську літературу та українських письменників в Україні та світі.
2. Показати повноту і різнорідність української великої прози.
3. Стати дороговказом для видавців, бібліотекарів та культурних організацій, які твори варто перевидавати і закуповувати для українських книгозбірень.
4. Спростувати думку, що в українській літературі мало великих романів і повістей.
5. Спонукати молоду аудиторію до читання великих текстів

Члени Українського ПЕН постали перед непростим завданням, адже мали обрати лише 100 позицій зі списку, який містив 436 творів.

«Перед вами карта читання великої української прози. Ця карта, можна сказати, контурна, а за часом охоплює приблизно півтора століття і має трансатлантичну географію. Вона віддзеркалює, як сучасні автори Українського ПЕН бачать і пам’ятають літературну спадщину і вступають в розмову з текстами своїх попередників і колег. Врешті, тут саме ті, кого ми зараз обираємо як співпрозмовців, вважаємо знову актуальними, присутніми, прозорливими, кому з натяками — невидимими чи цілком виразними — присвячуємо нові тексти і на кого маємо надію в майбутньому», – наголосила Ірина Старовойт.

Презентація проєкту «Від Куліша до сьогодення: 100 знакових романів і повістей українською мовою»
Презентація проєкту «Від Куліша до сьогодення: 100 знакових романів і повістей українською мовою»

На відміну від першого проєкту ПЕН «Від Сковороди до сьогодення: 100 знакових творів українською мовою», у цьогорічному списку знакових романів та повістей українською, автори могли бути представленні двома творами. Також зазнало змін і саме оформлення списку: окрім покажчика творів за абеткою, було вирішено додати хронологічний. Таким чином перший роман списку датується 1857 роком (Пантелеймон Куліш, «Чорна Рада»), а останній – 2019 роком (Гаська Шиян, «За спиною»).

«Хронологічність перетворює список в історію. Можна міркувати чи є розвиток, чи є стагнація. З’являється інтерес рухатися і поглинати», – зазначає Ростислав Семків. Експерти зазначають, що список – не канон, а інтерсуб’єктивний проєкт, який може стати відправною точкою та дороговказом для тих, хто хоче зануритись в українську літературу.

Джерело: https://bookforum.ua/

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.