Михайло Вербицький – автор музики, відомої всьому світу (відео)

3689
Михайло Вербицький - автор музики, відомої всьому світу

Впродовж 2014 року для усіх українців найголовніший музичний твір нашої держави, національний Гімн став, напевно, таким найбільшим хітом. І, напевно, всі знають, що автором музики є Михайло Вербицький.

Але очевидно, що це композитор, який написав не лише цей один твір. Він є автором великої кількості духовних творів, світських, солоспівів, творів для гітари тощо. Це була дуже цікава і рішуча особистість. Він багато зробив для української музичної культури.

Історія повстання національного гімну “Ще не вмерла Україна” є дуже цікавою. У львівському журналі “Мета” за 1863 рік був розміщений вірш “Ще не вмерла Україїна” тільки за авторством Тараса Шевченка. Взагалі, весь цей номер був присвячений творчості Тараса Шевченка. Михайло Вербицький, який уже в той час захоплювався творчістю Кобзаря, захопився ідеєю написати музику до цих слів. Власне він писав музику як до вірша Тараса Шевченка.

Історія перших виконань овіяна легендами, припущеннями, гіпотезами і до сьогоднішнього дня дослідники не можуть сказати напевно, в якому складі був вперше виконаний цей твір та яка дата є першого виконання. Але про історію гімну є написана ціла монографія і власне автором цієї монографії є львівський дослідник, музикознавець Олександр Зелінський.

Одне з перших відомих виконань цього твору відбулося у рамках музичної вистави, яка називалася “Запорожці”, а пісня звучала у дещо зміненому вигляді  “Ще не згибло Запорожжя”. Це був 1864 рік.  Перше видання “Ще не вмерла Україна”, вже в своєму остаточному вигляді, з’явилося у 1885 році у збірці “Кобзар”.

І, з того часу, твір набуває щораз більшої популярності . Спочатку він стає символом боротьби за свободу, стає такою патріотичною піснею. А згодом стає гімном українського народу, а в останній час – державним гімном України.

4 березня 2015 року о 16.00, з нагоди 200-літнього ювілею Михайла Вербицького, в приміщенні Музично-меморіального музею Соломії Крушельницької у Львові відбудеться урочисте відкриття виставки “Відомий і невідомий Михайло Вербицький”: виставка до 200-річчя від дня народження автора музики національного гімну України”. Куратор виставки старший науковий співробітник Музично-меморіального музею Соломії Крушельницької у Львові, Роксоляна Пасічник.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.