Музичний вечір Василя Барвінського запрошує до творчої майстерні Олекси Новаківського

892
На фото стоять: Барвінський, Бережницький, Людкевич, сидять: Антін Рудницький, дружина П. Козицького і він сам у Львові, 1927 р.

В неділю, 17 лютого 2019 року,  о 16.00  в Художньо-меморіальному музеї Олекси Новаківського (вул Листопадового Чину, 11) відбудеться Музичний вечір у творчій майстерні Олекси Новаківського “Музика для братів по духу”.

У програмі вечора слово про визначного представника української музичної культури XX ст., композитора Василя Барвінського (1888 – 1963) та коментарі до його творів викладачки-методистки Львівського музичного коледжу ім. С. Людкевича Роксоляни Гавалюк.

У програмі концерту віолончельна соната і варіації на народну тему для віолончелі і фортепіано Василя Барвінського. Виконавці – львівський музикант Ярослав Мигаль (віолончель) та викладач ЛМК ім. С. Людкевича Галина Курилич(фортепіано).

Афіша Музичного вечора у творчій майстерні Олекси Новаківського "Музика для братів по духу"
Афіша Музичного вечора у творчій майстерні Олекси Новаківського “Музика для братів по духу”

20 лютого 2018 року виповнилося 130 років від дня народження видатного українського митця, піаніста, композитора, диригента, публіциста, громадського діяча Василя Барвінського, однієї з центральних фігур музично-мистецького життя Галичини першої половини ХХ століття.

На особливе місце заслуговує його доробок для віолончелі, адже митця справедливо іменують засновником української віолончельної літератури. Більшість цих творів постала завдяки дружбі та тісній творчій співпраці з другом дитинства – відомим українським віолончелістом Богданом Бережницьким. Цей яскравий музикант отримав блискучу фахову освіту, працював концертмейстером віолончелей Volksoper у Відні, а також виступав з сольними програмами та у складі струнного квартету Ґоттесмана. Саме Б. Бережницький  був і першим  виконавцем Сюїти, Сонати, Варіацій, Думки –  творів, які на думку  С. Людкевича, були “справжніми перлинами української віолончельної  літератури”.

1899 рік. Шкільне фото. Третій зліва - Василько Барвінський, перший справа - Богдан Бережницький
1899 рік. Шкільне фото. Третій зліва – Василько Барвінський, перший справа – Богдан Бережницький

Протягом 1924-1929 рр. Барвінський та Бережницький підготували декілька обширних та складних  концертних програм і здійснили низку гастрольних турів Галичиною. Восени 1928 року відбулася творча подорож до радянської України за попередньою домовленістю з головою Вищого музичного комітету Наркомосу УРСР Пилипом Козицьким, даючи резонансні концерти у Києві, Харкові, Дніпропетровську, Одесі і єднаючи музикою розділену кордонами Україну. Згодом, в еміграції у Відні, віолончеліст послідовно пропагував музичне мистецтво своєї країни, а Василь Барвінський, перебуваючи в ув’язненні в Мордовських таборах написав Ліричний концерт для віолончелі з оркестром, присвятивши його другові. В програмі «Музика для братів про духу» у виконанні віолончеліста Ярослава Мигаля та піаністки Галини Курилич прозвучать дві наймасштабніші віолончельні композиції з доробку митця – Соната і Варіації на українську тему. Ці чудові твори виконуються доволі рідко, оскільки ставлять до виконавців дуже високі вимоги, а тому є гідним дарунком пам’яті композитора на завершення його ювілейного року.

Роксоляна ГАВАЛЮК

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.