Музей Олекси Новаківського запрошує на екскурсію з нагоди ювілею Митрополита Андрея Шептицького

558
01. Олекса Новаківський. Портрет митрополита Андрея Шептицького (до композиції «Тяжкий сон»), 1920 рік
01. Олекса Новаківський. Портрет митрополита Андрея Шептицького (до композиції «Тяжкий сон»), 1920 рік

У середу, 29 липня 2020 р., о 15:00 в Художньо-меморіальному музеї Олекси Новаківського (вул. Листопадового Чину, 11, біля собору св. Юра) відбудеться тематична екскурсія «Митрополит Андрей Шептицький у творчій долі Олекси Новаківського».

Відвідувачі матимуть нагоду ознайомитися з історією співпраці митрополита Андрея Шептицького і художника Олекси Новаківського – неординарних постатей, що залишили глибокий слід в українській культурі першої третини ХХ ст.

Олекса Новаківський
Олекса Новаківський

29 липня минає сто п’ятдесят п’ять років від дня народження великого митрополита Андрея Шептицького (1865 – 1944) – графа, ченця, церковного провідника, богослова, суспільного діяча та щедрого мецената. Протягом понад сорока років перебування на Святоюрській горі владика встиг зробити надзвичайно багато не лишень для ввіреної його батьківській опіці Української Греко-Католицької Церкви, але й цілої Галичини. Окремої уваги заслуговує подвижницька праця Кир Андрея на благо української культури: допомога багатьом її діячам, створення нових культурно-мистецьких осередків.

03.Митрополит Андрей Шептицький і Олекса Новаківський у товаристві викладачів та учнів Мистецької школи. Львів, 1926 рік
03. Митрополит Андрей Шептицький і Олекса Новаківський у товаристві викладачів та учнів Мистецької школи. Львів, 1926 рік

В числі згаданих осередків, що відіграли винятково важливу роль у становленні новочасного українського мистецтва, назвімо мистецьку школу, створену в березні 1923 р. спільними зусиллями митрополита Андрея Шептицького і талановитого, самобутнього художника Олекси Новаківського (1872 – 1935) – уродженця Поділля й випускника Краківської академії мистецтв, який оселився у Львові на запрошення глави Церкви перед Першою світовою війною. Мистецька школа Олекси Новаківського (1923 – 1935) стала першим на галицьких теренах художнім навчальним закладом, що виховував майбутніх митців на основі традицій української культури. За задумом Митрополита і Маестро,  нове покоління творчих особистостей повинне було не тільки дати відповідь на виклики, що стояли перед національним мистецтвом, але й до певної міри відкрити українців та їхню культуру решті світу.

Митрополит Андрей Шептицький, Олекса Новаківський, українська інтелігенція. Відкриття виставки Школи Олекси Новаківського. 25 жовтня 1928 р.
Митрополит Андрей Шептицький, Олекса Новаківський, українська інтелігенція. Відкриття виставки Школи Олекси Новаківського. 25 жовтня 1928 р.

Завдяки харизмі й педагогічному хисту Новаківського та опіці Кир Андрея, новостворена школа виявилась справжнім феноменом в українському мистецькому середовищі міжвоєнної Галичини. Чимало її вихованців (С. Гординський, М. Мороз, Г. Смольський, І. Нижник-Винників, І. Кейван, А. Малюца, М. Левицький, С. Гебус-Баранецька, В. Ласовський та ін.) стали згодом відомими майстрами, котрі активно творили, як в Україні, так і поза її межами.

Окрім справ мистецьких, митрополита Андрея та Олексу Новаківського пов’язували понад два десятиліття дружби, котра знайшла відображення в активному листуванні та періодичному живому спілкування двох знакових персоналій того часу.

Рекомендовано усім, хто цікавиться постаттю Слуги Божого митрополита Андрея Шептицького, історією України і новітнім українським мистецтвом. Вхід вільний.

Олександр ШЕЙКО
молодший науковий працівник
Художньо-меморіального музею Олекси Новаківського

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.