У середу, 29 липня 2020 р., о 15:00 в Художньо-меморіальному музеї Олекси Новаківського (вул. Листопадового Чину, 11, біля собору св. Юра) відбудеться тематична екскурсія «Митрополит Андрей Шептицький у творчій долі Олекси Новаківського».
Відвідувачі матимуть нагоду ознайомитися з історією співпраці митрополита Андрея Шептицького і художника Олекси Новаківського – неординарних постатей, що залишили глибокий слід в українській культурі першої третини ХХ ст.
29 липня минає сто п’ятдесят п’ять років від дня народження великого митрополита Андрея Шептицького (1865 – 1944) – графа, ченця, церковного провідника, богослова, суспільного діяча та щедрого мецената. Протягом понад сорока років перебування на Святоюрській горі владика встиг зробити надзвичайно багато не лишень для ввіреної його батьківській опіці Української Греко-Католицької Церкви, але й цілої Галичини. Окремої уваги заслуговує подвижницька праця Кир Андрея на благо української культури: допомога багатьом її діячам, створення нових культурно-мистецьких осередків.
В числі згаданих осередків, що відіграли винятково важливу роль у становленні новочасного українського мистецтва, назвімо мистецьку школу, створену в березні 1923 р. спільними зусиллями митрополита Андрея Шептицького і талановитого, самобутнього художника Олекси Новаківського (1872 – 1935) – уродженця Поділля й випускника Краківської академії мистецтв, який оселився у Львові на запрошення глави Церкви перед Першою світовою війною. Мистецька школа Олекси Новаківського (1923 – 1935) стала першим на галицьких теренах художнім навчальним закладом, що виховував майбутніх митців на основі традицій української культури. За задумом Митрополита і Маестро, нове покоління творчих особистостей повинне було не тільки дати відповідь на виклики, що стояли перед національним мистецтвом, але й до певної міри відкрити українців та їхню культуру решті світу.
Завдяки харизмі й педагогічному хисту Новаківського та опіці Кир Андрея, новостворена школа виявилась справжнім феноменом в українському мистецькому середовищі міжвоєнної Галичини. Чимало її вихованців (С. Гординський, М. Мороз, Г. Смольський, І. Нижник-Винників, І. Кейван, А. Малюца, М. Левицький, С. Гебус-Баранецька, В. Ласовський та ін.) стали згодом відомими майстрами, котрі активно творили, як в Україні, так і поза її межами.
Окрім справ мистецьких, митрополита Андрея та Олексу Новаківського пов’язували понад два десятиліття дружби, котра знайшла відображення в активному листуванні та періодичному живому спілкування двох знакових персоналій того часу.
Рекомендовано усім, хто цікавиться постаттю Слуги Божого митрополита Андрея Шептицького, історією України і новітнім українським мистецтвом. Вхід вільний.
Олександр ШЕЙКО
молодший науковий працівник
Художньо-меморіального музею Олекси Новаківського