Мощі святих великомучеників в Успенській церкві у Львові (відео)

3600
Мощі святих великомучеників в Успенській церкві у Львові

Сьогоднішня розповідь про храмовий комплекс Успенської церкви у Львові буде присвячена мощам святих великомучеників, які зберігаються в храмі.  Завдяки  співпраці нашого видання “Фотографії старого Львова”  з львівським виданням “Духовна велич Львова” минулого тижня ви мали нагоду познайомитись з Храмовим комплексом Успенської церкви в серці середньовічного Львова.  Сьогодні про мощі святих розповідає о. Ігор Бурмило.

В християнській церкві існує велике пошанування мощів святих. Церква вшановує тих першомучеників, святителів, преподобних, ченців, які в перші віки християнства взяли на себе великий удар переслідування церкви від язичників. Згодом були великі переслідування церкви уже коли почалися внутрішні нелади, тобто єресі з’явилися і були жертви, жертви і жертви…

Успенська (Волоська) церква у Львові. Вигляд від Каплиці Трьох Святителів, фото 2015 року.
Успенська (Волоська) церква у Львові. Вигляд від Каплиці Трьох Святителів, фото 2015 року.

І була традиція що на тілах, тобто на могилах святих в катакомбах, в місцях де церква переховувалась від переслідувань, відправлялися перші літургії.

Вівтарна частина Успенської церкви у Львові
Вівтарна частина Успенської церкви у Львові

Люди спостерегли, що на могилах особливих праведників відбуваються дивні справи, які церква називає чудесами або чудами. В першу чергу це зцілення., адже людину найбільше болить те, коли в неї слабе тіло, немічне, і коли з нею стається несподівана переміна, вона це сприймає як великий прояв особливого заступництва чи дії святих останків, яких церква називає Святих Божих.

І наша Успенська церква втішається тим, що в нашій церкві є найбільша частинка мощів святого великомученика і цілителя Пантелеймона в слов’янському світі, окрім, звичайно, святої гори Афон. Саме афонські монахи в XVI столітті і передали нашій церкві ці святі мощі, які були людям запорукою заступництва святого цілителя Пантелеймона в тілесних недугах в хворобах і, напевно, в душевних і духовних також.

Мощі святого великомученика і цілителя Пантелеймона в Успенській церкві у Львові. Ікона роботи  Костя Марковича.
Мощі святого великомученика і цілителя Пантелеймона в Успенській церкві у Львові. Ікона роботи Костя Марковича.

Ще одні мощі, які виставлені для поклоніння людям – це мощі святого великомученика Меркурія. Це той самий вік християнства, коли церква була нероз’єднана. Коли вона була гонима від імператорів-язичників. І цей великомученик Меркурій, за походженням скіф, тобто відносно з нашої української землі, проявив себе як великий захисник церкви Христової і стійкий сповідник церкви Христової, який не піддався на спокуси імператора посадами і не злякався погроз мечем. Він пішов під меч, але сповідав свою віру, а за ним пішли десятки і сотні інших людей, які його знали і які бачили цю його велику жертву. Ці мощі до нашої церкви прибули завдяки дару, який склав відомий православний сенатор Речі Посполитої Адам Кисіль і гетьман Павло Тетеря.

Мощі святого великомученика Меркурія в Успенській церкві у Львові. Ікона роботи  Костя Марковича.
Мощі святого великомученика Меркурія в Успенській церкві у Львові. Ікона роботи Костя Марковича.

Є в нас мощі святого преподобного Іова Почаївського – їх нам передали почаївські монахи.

Довідка: Йов Почаївський, Іван Залізо (1550–1651) — православний святий, ігумен Почаївського монастиря, ієромонах, автор збірки моральних порад і повчань «Пчола Почаївська». У своєму звеличенні «чернечої бідності» як найвищої моральної цінності він доходить до того, що вимагає поширення її на світських людей. Єдине, що світська людина може мати більше від ченця, це дружина; в усьому іншому мирянин і чернець повинні суворо дотримуватися принципу некористолюбства.

Мощі святого преподобного Іова Почаївського в Успенській церкві у Львові. Ікона роботи Анастасії Козак.
Мощі святого преподобного Іова Почаївського в Успенській церкві у Львові. Ікона роботи Анастасії Козак.

Є в нас мощі в іконі святої преподобної Анастасії Царгородської. Це вже дар від наших співбратів зі Сполучених Штатів Америки. Вони мали цю чаcточку мощів, якому вони до нас привезли делегацією і священиком. Ми написали ікону і ці мощі виставили для поклоніння людям.

Мощі святої преподобної Анастасії Царгородської в Успенській церкві у Львові. Ікона роботи Анастасії Козак.
Мощі святої преподобної Анастасії Царгородської в Успенській церкві у Львові. Ікона роботи Анастасії Козак.

Про те, що мощі в Успенській церкві існували давно свідчать так звані воти. В каплиці у нас є два ковчежці, де розміщуються зроблені зі срібла та інших благородних металів, чи це око, вухо, рука, ну і серце, яке символізує загальну недугу, тобто, це люди, які отримали перед мощами зцілення, як вияв особливої подяки, вони ці воти (дари) привішували на мощі біля ікони.

Ковчежці з вотами (дарами)в Успенській церкві у Львові.
Ковчежці з вотами (дарами)в Успенській церкві у Львові.

Зараз мощі виставлені для поклоніння, ікони на мощах великомученика цілителя Пантелеймона і великомученика Меркурія написав наш іконописець новітніх часів Кость Маркович, ікони Іова Почаївського і преподобної Анастасії Царгородської виконала іконописець Анастасія Козак.

Різьба, ківоти – це все зроблено щоб люди могли доступитися до ікон. Адже колись ці мощі виставлялися для людей в особливий певний час на їхнє свято. А зараз кожного разу доступають люди і користають ласки від святої допомоги святих великомучеників.

Отець Ігор БУРМИЛО

Залиште відповідь

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.