Молодь, яка “зБУРює” свідомість українців

351
Волонтери БУР

Події в Україні, які відбуваються впродовж чотирьох років, посіяли чимало нових викликів перед нашим суспільством. Когось демотивували, а когось — молодь, яка згуртувалася довкола проекту „Будуємо Україну разом!“ (БУР) Благодійної організації „Львівської освітньої фундації“, запалили до активних дій, бажання змінити парадигму свідомості і життя загалом. Уже четвертий рік вони сіють свої ідеї, збільшуючи коло зацікавлених людей по всій Україні — зі сходу на схід, набираючи щораз більшої швидкості та розширюючи діапазон своєї діяльності.

Волонтери БУР

Стрімкий розвиток БУР свідчить про те, що саме такий молодіжний рух зараз затребуваний в Україні. Якщо ще чотири року тому вони розпочинали з роботи в одному місті, то цьогоріч уже охопили п’ятнадцять, значно розширивши їх і географічно — крім східної, південна, центральна та західна частина нашої держави.

— Цього року ми вперше розпочали роботу БУРу з березня. Найперше наша команда вирушила в Лисичанськ — одне з найскладніших за будівельними роботами місто, бо там ще залишилися пошкоджені 2014 року будівлі. А завершуватимемо свій рік у жовтні, до того часу вже працюватимемо на західних теренах — Мукачево, Чортків і Коломия, — розповіла менеджер зв’язків із громадськістю БО „Львівська освітня фундація“ Іванка Діман. — Для того, щоб знати, де саме працюватимемо, ми в соцмережі запустили анкету, і ті, хто хотіли, щоб БУР приїхав до них, зголошувалися і були готові стати співкоординаторами проекту в своїх містах. Врешті, ми отримали майже шістдесят замовлень, із них ми відібрали чотирнадцять міст.

Мапа діяльності БУРу в 2017 році

Вся діяльність БУР — це постійні експерименти. Адже кожне місто, кожна сім’я, де допомагають мають якісь особливості, тому єдиної схеми в роботі нема. Тож активісти випробовують різні варіанти. Досі зосереджували свою діяльність у малих містах, а цього літа вирішили спробувати працювати й у великих, як, наприклад, Херсон. Бо, незважаючи на те, що там діють якісь спільноти, особливої активності, зокрема серед молоді, нема. Тож БУР старається збурити свідомість і показати, що насправді для значних змін треба не надто багато — бажання і зусилля, аби власним прикладом запалювати інших до такої діяльності.

Волонтери БУР

Як наголошують активісти та волонтери, які вже встигли попрацювати разом із БУР, — це чудова ініціатива для тих, хто хоче підтримувати розвиток країни в такий складний час. Адже не всі мають можливість матеріально допомагати, тож є чудова нагода присвятити свій час і докластися своєю роботою. Вікових обмежень нема, хоча головна когорта активістів — молодь із різних куточків України та з-за кордону.

Волонтери БУР

— В нас цього року дуже багато зовсім юних волонтерів — 16-19 років. Вони дуже активні, мають багато цікавих ідей і головне — бажання працювати. Думаю, ці діти — свідчення, що парадигма мислення в країні змінилася повністю. Мені здається, що вони спраглі до такої діяльності. Ми хочемо надихнути їх творити власні проекти, — зазначила Іванка.

Волонтери БУР

Як зауважила активістка, зараз схід досить потужно розвивається. Та залишається відкритим питання центру України. Минулого року в Смілі БУР облаштував громадський простір, а наступного дня його хтось зруйнував. Цього літа працювали в Світловодську (Кіровоградська обл.) — люди там теж не розуміли, для чого це все роблять і як можна працювати на волонтерських засадах. Тож молодь наголошує на важливості звернути увагу й на центральну Україну, бо там залишається багато проблем, схожих до тих, що були раніше на Сході.

Після роботи – неформальне навчання з БУР

— Результат нашої роботи не можна побачити за два тижні нашої діяльності. Повинен минути бодай рік. Своїм завданням зараз бачимо комунікувати з волонтерами в різних містах і підтримувати всі їхні починання. Одна з наших місій є, щоб виникали якісь вільні громадські простори. Та це має бути їхня ініціатива. Одна з наших мрій, що коли попрацюємо в місті і поїдемо звідти, там сформується ініціативна група, яка впроваджуватиме власні цікаві проекти і розвиватиме місто.

Для БУРу зараз одне з найбільших викликів — навчити українців відповідального підприємництва. Щоб ті, хто має можливість підтримувати різні цікаві проекти в межах нашої держави, робили це.

День Українського прапора з БУР

— Зараз у нас усе відбувається досить злагоджено. Ми працюємо за рахунок закордонних грантів. Та нам часто допомагають і звичайні мешканці міст — продуктами, знижками в будівельних магазинах, інколи коштами. Та дуже хотіли б відчувати підтримку українських підприємців. Це наша мрія, щоб через п’ять років хоча б наполовину працювали за рахунок українських компаній. Це зародило б абсолютно новий рух в Україні і, переконана, змінило б мислення людей: що ця держава — наша і тому ми повинні дбати про неї, як про власний дім, — наголосила на завершення активістка.

Наталія ПАВЛИШИН

Довідка:

Будуємо Україну Разом – це культурно-освітній проект, який через волонтерство та подорожі розвиває в молоді почуття довіри та відповідальності за свою країну. Ми віримо, що зміна життя однієї людини неодмінно веде до змін сотень людей і процесів, а зрештою – до змін цілої країни та світу.

Проект був заснований у 2014 році командою БО “Львівська освітня фундація”, яка вірить у самоорганізацію громадян як рушійну силу змін.

Що пропонують волонтерам? Залучають молодь із різних куточків світу, даючи можливість: подорожувати та відкривати для себе Україну; допомагати тим, хто цього потребує; знайомитись та спілкуватись із однодумцями; відпочивати активно, весело та корисно.

БУРLab. Восени найактивніші волонтери беруть участь в проекті “БУРLAB — Лабораторія відповідальності” — тижневому навчальному модулі, де для активістів проводять тренінги з командної роботи, менеджменту, управління та реалізації проектів. По завершенню, учасники створюють власні соціальні та бізнес-проекти у містах України.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.