Львів направду багатий на слово ” вперше “… Сотні подій трапилось тут дійсно таки вперше – вперше у Галичині, у Європі, загалом у світі …
І якщо про залізницю, газету чи гасову лампу більшість з нас чула, те, що у Львові виготовили і презентували перший у Європі залізобетонний виріб для багатьох, сподіваюсь, стане цікавим фактом.
Дивовижно, але звичній багатьом львів’янам 11,5 метровій арці на подвір’ї Львівської Політехніки вже виповнилось 120 років!
Це був перший залізобетонний виріб не лише у Львові, а й у Європі, перший вигнутий виріб з цього матеріалу у світі, який з ініціативи та за проектом професора статистики споруд і будівництва мостів Максиміліана Тульє спорудила фірма Івана Левинського.
Місток звели для відомої промислової Крайової виставки у Львові 1894 року, фактично як рекламу нового матеріалу – залізобетону. Для випробування міцності на місток наклали мішки з піском заввишки з будівлю головного корпусу.
Про автора винаходу відомостей зберіглось досить небагато … Максиміліан Марцелі Тульє ( 1853 – 1859 рр. ), уродженець Львова, польський інженер впродовж 1889–1925 років керував кафедрою будівництва мостів Львівської політехнічної школи, а в 1894 і 1910 роках був її ректором.
Тульє – один із авторів теорії залізобетону, розробників правил використання цього матеріалу в будівництві мостів, запровадив поняття фази.
Активний діяч Наукового товариства у Львові, від 1923 року – сенатор Польщі, з 1929 року – почесний доктор Варшавської політехніки, у створенні якої брав активну участь. Автор 29 підручників та 183 наукових праць.
Помер у день початку ІІ Світової війни, 1 вересня 1939 року. Похований на Личаківському цвинтарі.
Попри поважний вік місток прекрасно зберігся до сьогодні, і є гордістю не лише кафедри БКМ та Інституту будівництва та інженерії довкілля, а й усієї Львівської політехніки.
А тепер – це студентський символ. Є у студентів прикмета : якщо посидиш на цьому місточку – добре складеш іспити чи залік… Через цю арку проходять під час посвяти студенти-першокурсники.
Використані джерела :
http://archive.wz.lviv.ua/ , http://uk.wikipedia.org/ , http://www.lp.edu.ua/ , http://wikimapia.org/
Просто легенда. Залізобетон використовувася значно раніше у інших частинах Європи в тому числі у будівництві.