Мім, який повпливав на Майкла Джексона. 7 цікавих фактів про Марселя Марсо

1061
Мім, який повпливав на Майкла Джексона. 7 цікавих фактів про Марселя Марсо

Його жартівливі вистави стали тим допінгом, який допомагав солдатам пережити трагічні роки Другої світової війни. Не менш помічною його творчість була і для тих, хто намагався дати собі раду в хаосі повоєнного часу. На нього приходив дивитись як пересічний глядач, так і президенти держав, в переліку яких – Джиммі Картер та Білл Клінтон. Під впливом його творчості Майкл Джексон створив відомий всім танець, ну а сам герой цього тексту вчився у Чарлі Чапліна. Отож, говоримо сьогодні про видатного французького актора, письменника, художник і, що головне, міма – Марселя Марсо (1923 – 2007), справжню ікону сценічного мистецтва другої половини ХХ століття й початку ХХІ століття. Між іншим, зовсім не чужу для українців людину.   

Марсель Марсо. Фото з https://en.wikipedia.org/
Марсель Марсо. Фото з https://en.wikipedia.org/

Мама Анна і Яблунів на Франківщині

Дійсне ім’я Марселя Марсо – Ісер, він єврейського походження, а його мама, Анна Верцберг, народилась у містечку Яблунів, що недалеко від Коломиї. Ця історія дуже далека від французького Страсбурга, де народився сам артист та художник. Однак, вона є близькою для нього особисто – він був обізнаний із походженням своєї родини та неодноразово згадував про Яблунів та Коломию у інтерв’ю. Між іншим, матері Марселя Марсо було лише 8 років, коли родина залишила українські терени та перебралась до Ельзасу.

Марсель Марсо у березні 1982 року. Фото з https://aadl.org/N186_0234_002
Марсель Марсо у березні 1982 року. Фото з https://aadl.org/N186_0234_002

Освенцім

Батьки Марселя Марсо познайомились у Ельзасі, а він сам народився у Страсбурзі, виростав у місті Лілль. Трагічною сторінкою в історії родини стали події Другої світової війни. По-перше, після приходу до влади нацистів, через походження родини, їм довелося мігрувати та шукати надійного пристанища. По-друге, батькові Марселя Марсо, Шарлю Манжелю, так і не судилося перегорнути цю сторінку – у 1944 році він помер у концтаборі Аушвіц.

Марсель Марсо у 1974 році. Фото з https://en.wikipedia.org/
Марсель Марсо у 1974 році. Фото з https://en.wikipedia.org/

Генерал, перекладач і мім

Марсо – це прізвище наполеонівського генерала. Воно було записане до фальшивих паспортів Марселя Марсо та його брата Алена задля порятунку хлопців у роки Другої світової війни. Порятунок цей здійснювався не лише за посередництва підроблених документів, але й їхніми власними руками – Марсель Марсо вступив до лав Опору, а пізніше – до національної армії Франції. Уже тоді проявилися акторські таланти майбутнього артиста – завдяки здатності змінювати вираз обличчя та ходу, Марсель Марсо зумів переправити до Швейцарії, яка була нейтральною, декілька десятків єврейських дітей. Вартовий так і не зрозумів, що повз нього проходив один і той самий чоловік. Ризик був виправданим, адже для дітей ця історія стала їхнім щасливим квитком у майбутнє. Зрозуміло, що Марсель Марсо діяв не один. У 2007 році один із його компаньйонів, пригадуючи ці події для журналістів, зазначив, що діти, попри весь трагізм ситуації, надзвичайно любили Марсо і з ним почувалися безпечно.

Марсель Марсо. Фото з https://uk.wikipedia.org/
Марсель Марсо. Фото з https://uk.wikipedia.org/

Пантоміма – моє покликання

Ще в роки війни Марсель Марсо декілька разів виступав перед французькими та американськими солдатами з пантомімічними номерами і вже тоді користувався популярністю. Свої здібності молодик вдосконалював вже після закінчення конфлікту – коли відвідував школу декоративного мистецтва, навчався у паризькому театрі Сари Бернар і ін. Найбільшою проблемою для нього тоді стало роздоріжжя – куди рухатися далі: мім чи художник. Врешті, вибір впав на перше, хоч і другого Марсель Марсо остаточно не закидав. До прикладу, він написав книгу “Історія Біпа”, яку сам же і проілюстрував. Також у доробку цього діяча інші книги малюнків та віршів: його ім’я стоїть під “Баладою про Париж та світ”, “Фантазіями Біпа”, “Пімпорелло”, “Третім оком” і ін. Однак, основні досягнення Марселя Марсо все ж стосувалися світу пантоміми. Це мистецтво він прирівнював до музики, яка – не знає кордонів і національностей.

Афіша у Парижі. Фото з https://www.wikiwand.com/
Афіша у Парижі. Фото з https://www.wikiwand.com/

Біп

Перші великі виступи Марселя Марсо відбувалися одразу ж після звільнення Парижа від нацистів. Водночас, найбільша слава прийшла до нього після виведення на сцену персонажа, який називався Біп. Біп – це маленька людина, яка потрапляє у несприятливі обставини, якій не надто щастить. Персонаж було створено під впливом фільмів Чарлі Чапліна. Це все принесло Марселю Марсо настільки велику популярність, що він не тільки виступав на головних сценах світу, а й відкрив власну школу пантоміми у Парижі. Пізніше – фонд для підтримки цього мистецтва у США. В останній країні Марсель Марсо також виступав, а на його виступи приходили навіть президенти. Зокрема, Джиммі Картер та Білл Клінтон. Про вплив на “місячну ходу” сценок та прийомів Марселя Марсо говорив сам Майкл Джексон, друг актора. Американців Марсель Марсо називав дорослими дітьми, які ніколи не втрачають здатності дивуватися.

Марсель Марсо і Майкл Джексон. Фото з http://www.tributes.com/
Марсель Марсо і Майкл Джексон. Фото з http://www.tributes.com/

У майстерні масок

Не зважаючи на сферу зайнятості, Марсель Марсо мав досить непростий характер і схильність до самотності. Він був двічі одружений, мав чотирьох дітей. Від 80-х років ХХ століття гастрольну діяльність та спілкування з великою родиною Марсель Марсо поєднував із тихими буднями на самоті. Марсо часто приїздив до СРСР, а в 2001 році – навіть до Києва. Останні роки життя провів на фермі біля Парижа. Його творча кар’єра тривала більше шістдесяти років.

Марсель Марсо у 2004 році. Фото з https://www.independent.co.uk/
Марсель Марсо у 2004 році. Фото з https://www.independent.co.uk/

Пер-Лашез

Марселя Марсо було поховано на цвинтарі Пер-Лашез у Парижі. В історію він увійшов як відомий та талановитий мім, не менш здібний художник, письменник та актор. Марсель Марсо був членом Академії Мистецтв у Берліні та Мюнхені, мав орден Почесного Легіону – найвищу державну нагороду Франції. Свої сили пробував у багатьох країнах, дуже його любили у Японії, працював на телебаченні. Така історія володаря тиші, який зовсім не є чужим і для українців.

Євген ГУЛЮК

Використані джерела:

  1. 10 Interesting Marcel Marceau Facts // My interesting facts, 2014 [Електронний ресурс]. Режим доступу: https://www.myinterestingfacts.com/marcel-marceau-facts/
  2. Blakemore E. The French Resistance’s Secret Weapon? The Mime Marcel Marceau // History, 2019 [Електронний ресурс]. Режим доступу: https://www.history.com/news/marcel-marceau-wwii-french-resistance-georges-loinger
  3. Kirkup J. A life in focus: Marcel Marceau, sculptor of silence whose name became synonymous with mime // Independent, 2018 [Електронний ресурс]. Режим доступу: https://www.independent.co.uk/news/obituaries/marcel-marceau-remembered-obituary-mine-dancer-blip-lindsay-kemp-a8517291.html
  4. Marcel Marceau – Silent WWII Hero // History of Sorts [Електронний ресурс]. Режим доступу: https://dirkdeklein.net/2016/12/07/marcel-marceau-silent-wwii-hero/
  5. Obituary: Marcel Marceau // BBC News, 2007 [Електронний ресурс]. Режим доступу: http://news.bbc.co.uk/2/hi/entertainment/7009189.stm

1 коментар

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.