Краса і багатство львівської архітектури віддавна насичені символами, що позначали поступ міста, його успіхи та прагнення.
Отже поява скульптури римського бога торгівлі, – постать якого віками уособлювала підприємницьку вдачу, ділову спритність, успішну комунікацію – у Львові, на зламі XIX – XX століть, не є випадковою.
Скульптура Меркурія увінчує фронтон історичної кам’яниці на давній вулиці Маєрівській ( пізніше – З-го Травня, нині – Січових Стрільців ), яка із початком XX ст. перетворюється на Уолл – стріт давнього Львова, стає центром бізнесового кварталу, що бурхливо розвивався.
Найцікавішим є те, що постать Меркурія і будинок, за задумом, становлять єдине ціле, де скульптура і барельєфи фасаду виступають алегоричним оздобленням. Кам’яниця на вул. Січових Стрільців, 3 зводиться для потреб першої Дирекції державних залізниць у Львові (арх. Вінцент Равський 1885 – 1887 рр .).
Меркурій, що символізує водночас швидкість і торгівлю, ногою спирається на крилате колесо – емблему залізниці .Ця емблема повторюється і у барельєфах фасаду споруди.
Автором фігури є професор Львівської Політехніки Леонард Марконі ( йому ж належать скульптури на “Жоржі”, на аттику Політехніки, на будинку Музею етнографії ). Це є своєрідна репліка відомої роботи Джованні да Болонья ( XVII ст. ), де Меркурій модельований на голові Горгони ( Марконі ж помістив його на колесо Фортуни – символ залізниці ).
Біля Меркурія – хлопчики – путті з залізничними атрибутами. Пластичні фігури декору фасаду символізують Електрику, Механіку та Інженерію.
Як доносила преса, Леонард Марконі був не тільки виконавцем, але й проектантом вистрою фасаду. Основним матеріалом для його робіт була суміш цементу і гідравлічного вапна.
У 90 – х. роках XX століття з’ясувалося, що фігура Меркурія, яка нависає над центральною частиною будинку та входом до пасажу Крива Липа, знаходиться в катастрофічно аварійному стані.
Оскільки з боку влади не відбувалося дій по реставрації скульптури та ліквідації небезпечної ситуації, зусиллями небайдужої групи львів’ян була створена неформальна організація “Ініціатива з реставрації скульптури Меркурія у Львові”, яка шляхом збору благочинних внесків зібрала необхідні для реставрації кошти.
Безпосередні реставраційні роботи розпочалися в червні 2012 року. Німецьке товариство міжнародного співробітництва GIZ фінансово та фахово долучилось до ініціативи в рамках проекту “Муніципальний розвиток та оновлення старої частини Львова”.
Скульптуру реставрували фахівці кафедри реставрації НУ ” Львівська Політехніка ” під науковим керівництвом О. Рибчинського, скульптурні роботи виконала молода скульптор Любов Булгакова, всі роботи супроводжував експерт GIZ Дірк Брюггеман.
На завершення хочеться додати, збереження нашої з Вами історії, архітектурної спадщини, передусім у наших таки руках, наших ініціативах, знаннях … Громадська ініціатива по врятуванню львівського Меркурія чудовий, і гідний наслідування приклад цього.
Використані джерела :
Леонард Марконі , Павло Гранкін.Статті 1996-2007 рр., Центр Міської історії Центрально- Східної Європи , Врятувати Меркурія , Ірина Чулівська. Меркурій зблизька.
Чудова стаття, але варто б вживати фемінітиви, не “молода скульптор “, радше “молода скульпторка”.