«Любов чи голод: що нами керує?» з’ясовували у Домі Франка

504
«Любов чи голод: що нами керує?» виясняли у Домі Франка

Вчора, 7 травня 2017 року, під час святкування 761 дня народження міста Львова, Львівському національному літературно-меморіальному музеї Івана Франка започаткували новий проект «Сніданок у музеї». У Домі Франка провели філософське обговорення на тему «Любов чи голод: що нами керує?». Своїми роздумами із відвідувачами ділилися перекладач Андрій Содомора, історик філософії Андрій Дахній та директор музею Богдан Тихолоз.

Підготовка до проекту «Сніданок у музеї»
Підготовка до проекту «Сніданок у музеї»

“Поступ цілої людськості — се величезна і дуже складна машина. Вона порушується силою, на яку складаються тілесні й духові сили всіх людей на світі; ані одному чоловікові, хоч який би він був сильний та здібний, ані одній якісь громаді годі запанувати над рухом тої машини, годі керувати нею. Як у цілій природі, так і в розвою людства керму держать два могутні кондуктори, тоті самі, яких пізнав вже великий німецький поет і вчений Йоганн Ґете, а то голод і любов. Голод — се значить матеріальні і духові потреби чоловіка, а любов — се те чуття, що здружує чоловіка з іншими людьми. Людського розуму в числі тих кондукторів нема і, певно, ще довго не буде”, – з цього висновку філософського трактату Івана Франка “Що таке поступ?” розпочав дискусію директор Музею, Богдан Тихолоз.

Директор музею Івана Франка, Богдан Тихолоз
Директор музею Івана Франка, Богдан Тихолоз

Андрій Содомора звернув увагу на те, що Іван Франко в одному з творів зазначив «все йде, все минає».

Андрій Содомора
Андрій Содомора

«Чи на краще, а чи на гірше, – одним словом не відповіси. У діаспорі кажуть, «то залежить». Якщо будемо брати до уваги наші технічні здобутки у різних зрізах життя, бачитимемо поступ. Однак, коли подивитися на сферу духовності, душевності ментальності, однозначно не можна відповісти, чи це поступ, чи хід назад. Є невмолимі закони: що стрімкіший розвиток техніки, то гірші справи з душею, настроєм, ментальністю. У творах Франка слово «серце» вжито понад 1470 разів, і це, як на мене, про щось говорить. Спробуйте знайти твори сучасних авторів, де це слово вживається часто. Його важко знайти, і не тому, що ми все знаємо про серце і про душу, а тому що стрімкий хід вперед усуває ці речі на узбіччя», – сказав Андрій Содомора.

Гості проекту «Сніданок у музеї»
Гості проекту «Сніданок у музеї»

За словами Богдана Тихолоза, у найближчий час у музеї Франка відбудеться ще багато цікавих подій, пов’язаних із Днем музею, який відзначають18 травня, та з Днями пам’яті Івана Франка. З 23 травня і аж до червня в музеї щодня відбуватимуться цікаві заходи. Одна з центральних подій – це ексклюзивна, короткотермінова виставка, яка називатиметься «Скарби Франкового дому», де вперше із фондів музею буде продемонстровано автентичні речі, які ще ніколи не експонувалися.

Гості проекту «Сніданок у музеї»
Гості проекту «Сніданок у музеї»

Через три тижні заплановано наступні сніданки. Вони відбуватимуться в музеях Соломії Крушельницької, музей Олекси Новаківського та ін.

Наталка СТУДНЯ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.