Вже сьогодні, 17 грудня 2017 року, о 15:00 у Львівському палаці мистецтв (вул. Коперника, 17) відбудеться відкриття культурно-мистецької акції «За що ми воюємо: картини з колекції Морґана Вільямса та Володимира Рака». Організатори: Міністерство культури України, Львівський палац мистецтв, ГО «Держава».
Культурно-мистецька акція «За що ми воюємо» проходитиме впродовж 17-23 грудня 2017 року. У рамках цього культурно-мистецького заходу заплановано лекцію художника, реставратора і культуролога, старшого наукового співробітника НЦНК «Музей Івана Гончара» Володимира Рака про українську народну картину, а також проведення майстер-класів Світлани Рак та Ірини Білай.
Українська народна картина – це особливий світ народної творчості, який має глибокі фольклорні корені й концентрує в собі знакові історичні, світоглядні, морально-етичні й естетичні аспекти буття українського етносу. Протягом тривалого періоду свого розвитку народна картина, увібравши в себе увесь духовний всесвіт українців, допомагала нашому народові пережити лихоліття воєн, голодоморів і репресій; сьогодні вона знову приваблює своєю щирістю й чистотою почуттів сучасного глядача.
Подібно до того, як в минулому легендарний «Козак Мамай» був уособленням козацької вольниці, втіленням мужності, символом одвічної боротьби України за волю та незалежність, так і сьогодні народні картини ХХ ст., що зображали козака і дівчину біля криниці, голуба й голубку у парі, лебедів на ставку чи краєвид з хатками, церквою і вітряком, є образним нагадуванням про рідну землю, вічні цінності й про те, «за що ми воюємо».
Оксана ШПАК
«Споглядаючи українську народну картину, відчуваємо ностальгію за чимось до болю близьким і рідним. Здавалося б, що особливого: краєвид, кілька хат, вітряк або церква на пагорбі, пара лебедів на озеречку, постаті дівчини і парубка, сцени з повсякденного побуту, натюрморти з квітів та фруктів… Утім, у минулому столітті ці популярні в народі твори були окрасою чи не кожної селянської хати. Перед нами постає сільська ідилія, виплекана народною уявою впродовж віків».
(Зі вступної статті Тетяни Пошивайло до видання: Українське малярство: народна картина. Набір подарунково-поштових листівок зі збірки Національного центру народної культури «Музей Івана Гончара», Київ, 2012).