Львів’яни у спортивному русі під назвою «Сокіл»

3364
Львів’яни у спортивному русі під назвою «Сокіл»

Фізкультурно-спортивний рух «сокільства» поширився на територіях багатьох країн світу наприкінці XVIII-початку XIXст. Все розпочалося в 1862 році з чеської Праги, а вже в 1867 році організація зявилася у Львові. Це була незвична організація – займались у ній не лише гімнастикою, а й співами, театральними постановками та ін.

Зародження самого товариства пов’язують з тим, що багато країн у ті роки знаходилось під Австро-угорською імперією, а така спілка мала підтримувала національний дух та патріотизм, пам’ять про власну культуру. 1862 рік – заснування організації «Сокіл» у Чехії, де девізом вибирають слова «Тренуємо себе», а гербом стає сокіл з розправленими крилами.

Мірослав Тирш — чеський митець, громадський діяч. Засновник першого товариства «Сокіл» у Чехії в 1862 році
Мірослав Тирш — чеський митець, громадський діяч. Засновник першого товариства «Сокіл» у Чехії в 1862 році

1866 року з’явилася ідея створення гімнастичного товариства «Сокіл» у Львові. А вже наступного року в приміщенні Львівської міської ради було обрано перших голів – лікаря Юзефа Міллерета та його заступника Александра Фредро. Юзеф Мілларет був знаним лікарем, практикувався в лікарнях Лондона, Відня та Парижа.

Александер Фредро (портрет А. Рачинського)
Александер Фредро (портрет А. Рачинського)

Першим приміщенням, де розташувався львівський «Сокіл», була садиба на вулиці Ягелонській, 11. Зараз – це вулиця Гнатюка. Далі товариству доводиться трохи кочувати, не маючи власного приміщення і лише в 1884 році організація отримує власний будинок на вул. Зімеровича, 8. Зараз – це вулиця Дудаєва.

Основне завдання організації – навчання гімнастичних вправ, співу, боротьби, фехтування. На момент заснування товариство нараховувало 125 його членів. З квітня 1881 року у Львові починає виходити щомісячне сокільське друковане видання “Przewodnik gimnastyczny”, першим редактором якого був П. Жулинський. 1884 року його наклад сягав 650 примірників, а 1907 року це було вже 20000 примірників. Популярність сокільського руху була дуже великою.

"Провідник гімнастичний " тижневик гімнастичного товариства «Сокіл» у Львові
“Провідник гімнастичний ” тижневик гімнастичного товариства «Сокіл» у Львові

1893рік – фактично заснування українського «Сокола» у Львові з затвердженим Статутом у Відні. У “Соколів” власний прапор (лев на синьому полі), гімн (“Соколи, соколи, ставайте в ряди”), гасла (“Всі вперед – всі враз, “В здоровому тілі – здорова душа”, “Де сила – там воля”) та ін. Одні з перших ініціаторів – професор Першої академічної гімназії Львова Іван Боберський та Василь Нагірний – галицький архітектор і громадський діяч. Товариство займається не тільки фізкультурою, а й хором, аматорським театром, бібліотекою, велосипедним спортом, туризмом, футболом, вправам з стрільби, пожежною справою.

З 1909 року львівське товариство називається «Сокіл-Батько», що знаменує його центральним в Україні, влаштовує масові окружні і крайові зібрання. Члени “Сокола” у різні часи – це відомі особистості, такі як Іван Крип’якевич, Богдан Лепкий, Сень Горук, Денис Січинський, Олександр Колесса, Антін Горбачовський, Євген Труш.

Парад-зібрання «Сокола» у Львові 1914р
Парад-зібрання «Сокола» у Львові 1914р

Треба зазначити, що чеські зібрання були ще масовішими, що видно з вражаючих світлин. За допомогою голови Центрального Українського Комітету М. Єреміїва було отримано зі Львова повноваження представляти українське сокільство на Всесокільському Здвизі 1926 р. у Празі. Українська делегація у складі 53 соколів мала честь взяти участь у Всесокільському святі і бути прийнятою чехословацьким президентом Т. Масариком.

 Після радянської окупації фактично всі «Соколи» ліквідовано як буржуазно-націоналістичні товариства.

 У Львові на вулиці Стрийській, поблизу будівлі Податкової адміністрації, є пам’ятник славнозвісній організації. Пам’ятник споруджений на місці, де у 1911-1939 роках розміщувався спортивний майдан із колоритною назвою “Український город”. Належало це спортивне поле громадсько-політичному і гімнастично-пожежному товариству “Сокіл-Батько”. “Український город” був закладений  на місці колишнього велотреку. Для викупу цієї території “Сокіл-Батько” видав 20 тисяч карток вартістю 5 корон, за які кожен охочий міг стати власником одного квадратного метра цієї території.

О.М. Вацеба писав: „Жодна із існуючих систем фізичного виховання людини не знайшла такого зацікавлення, як сокільська… І тому, що її витворив слов’янин, вона завдяки спорідненості вдачі слов’ян охопила майже всі слов’янські народи”

Тетяна ЖЕРНОВА

Джерела:

  1. Молода спортивна наука в Україні, 2003 – Т.1. – С. 214-215
  2. Нагірняк А. Я. До історії створення та діяльності спортивного товариства «Сокіл» у Львові(кінець ХІХ – початок ХХ ст., 2008 – С. 26-30
  3. Котлобулатова І. Львів на фотографії – Центр Європи, 2006 – С. 51
  4. http://sechtl-vosecek.ucw.cz/cml/desky/deska5543.html
  5. http://subject.com.ua/textbook/history/10klas/7.html
  6. http://www.lvivcenter.org/uk/lia/objects/2169-43-05-12-08-duvaieva-sport-korp-sp/
  7. https://uk.wikipedia.org/wiki/Український_еміграційний_спортивний_рух
  8. http://www.litopys.com.ua/encyclopedia/bratstva-tovaristva/pozhezhne-tovaristvo-sok-l/
  9. http://www.ceskatelevize.cz/porady/873537-hledani-ztraceneho-casu/299324246000217-sokolska-kronika-4/

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.