Львівський музей Михайла Грушевського запрошує на виставку “Малечі на Миколая”

323
Музей Михайла Грушевського у Львові. Художник Тетяна Казанцева
Музей Михайла Грушевського у Львові. Художниця Тетяна Казанцева

06 грудня 2022 року о 16 год. Державний меморіальний музей Михайла Грушевського у Львові  (вул. І. Франка, 154) запрошує усіх охочих на відкриття виставки «Малечі на Миколая».

Виставка складається із двох розділів. Перший розділ – «Подарунок Кулюні на іменини».

Адже відкривають виставку напередодні дня Святої Катерини. Щорічно, 7 грудня, родина Грушевських обов’язково святкувала День ангела Кулюні. Збиралася родина, а ті, хто не зміг приїхати, надсилали листівки з побажаннями. Поздоровляли іменинницю та вітали її батьків – Михайла і Марію Грушевських.

Катерина Грушевська. Львів, [1910-1911] р.
Катерина Грушевська. Львів, [1907-1908] р.
«Велика ясна кімната. Ти весела, жартівлива, Мамуся, Татусьо і я, а вечером й Мих. Михайлович з білими, мов метелики, цикляменами. У мене й сьогодні є циклямени, але не цвітуть. Дуже хотілося би нам й сього року бути 7 грудня з Тобою і Вами усіма, але се можливе лише в уяві», – так згадує про святкування іменин Катрусі Грушевської її двоюрідна сестра Ольга Мочульська.

На виставці представлено раритетні матеріали із фондової колекції музею. Реліквії, що належали родині Грушевських. Серед них дитячі книжечки та іграшки, які передавалися з покоління в покоління та були дбайливо збережені і згодом подаровані до музею.

Родзинка розділу – вишитий портрет Катерини Грушевської авторства Любові Шаламай.

Німецька лялька

Другий розділ – виставка німецької ляльки з приватної колекції Ганни Москаленко на якій представлено більше 40 ляльок. Найстаршому експонату вже більше 80 років!

Ганна Москаленко, кримчанка, переселенка. Колекціонуванням іграшок займається з самого дитинства. Має чималу колекцію більшість іграшок з якої примандрувала з Криму. Частина з них представлена на виставці.

В колекції немає двох однакових іграшок. Вони відрізняються різноманітністю розмірів та технологій виготовлення. Серед них є й ті, що напевне були і вашою улюбленою іграшкою, а також інтер’єрні ляльки.

Німецька лялька

«З давніх-давен майже в кожному домі були власні традиції та звичаї у виготовленні ляльок. В деяких традиціях лялькам не робили обличчя, задля того, щоб дитина могла сформувати в своїй уяві власний образ своєї подружки та ангела-охоронця, а в інших навпаки створювали обличчя, щоб діти з дитинства тягнулись до прекрасного та спілкувались з лялькою. Деякі історики вважають, що лялька в сучасному вигляді виникла в 50 році коли Римом правив Нерон. Молоді римляни робили малі статуетки по образу його дружини Помпеї і всюди носили їх. Ці статуетки називали «попеї». Від них пішла французька назва ляльки „La poupee” та німецька „die Puppe”», – розповідає авторка виставки.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.