06 грудня 2022 року о 16 год. Державний меморіальний музей Михайла Грушевського у Львові (вул. І. Франка, 154) запрошує усіх охочих на відкриття виставки «Малечі на Миколая».
Виставка складається із двох розділів. Перший розділ – «Подарунок Кулюні на іменини».
Адже відкривають виставку напередодні дня Святої Катерини. Щорічно, 7 грудня, родина Грушевських обов’язково святкувала День ангела Кулюні. Збиралася родина, а ті, хто не зміг приїхати, надсилали листівки з побажаннями. Поздоровляли іменинницю та вітали її батьків – Михайла і Марію Грушевських.
На виставці представлено раритетні матеріали із фондової колекції музею. Реліквії, що належали родині Грушевських. Серед них дитячі книжечки та іграшки, які передавалися з покоління в покоління та були дбайливо збережені і згодом подаровані до музею.
Родзинка розділу – вишитий портрет Катерини Грушевської авторства Любові Шаламай.
Другий розділ – виставка німецької ляльки з приватної колекції Ганни Москаленко на якій представлено більше 40 ляльок. Найстаршому експонату вже більше 80 років!
Ганна Москаленко, кримчанка, переселенка. Колекціонуванням іграшок займається з самого дитинства. Має чималу колекцію більшість іграшок з якої примандрувала з Криму. Частина з них представлена на виставці.
В колекції немає двох однакових іграшок. Вони відрізняються різноманітністю розмірів та технологій виготовлення. Серед них є й ті, що напевне були і вашою улюбленою іграшкою, а також інтер’єрні ляльки.
«З давніх-давен майже в кожному домі були власні традиції та звичаї у виготовленні ляльок. В деяких традиціях лялькам не робили обличчя, задля того, щоб дитина могла сформувати в своїй уяві власний образ своєї подружки та ангела-охоронця, а в інших навпаки створювали обличчя, щоб діти з дитинства тягнулись до прекрасного та спілкувались з лялькою. Деякі історики вважають, що лялька в сучасному вигляді виникла в 50 році коли Римом правив Нерон. Молоді римляни робили малі статуетки по образу його дружини Помпеї і всюди носили їх. Ці статуетки називали «попеї». Від них пішла французька назва ляльки „La poupee” та німецька „die Puppe”», – розповідає авторка виставки.