Львівський історичний музей запрошує на відкриття виставки “Королі і Люди”

334
"Королі і Люди"

Львівський історичний музей та Альянс Франсез у Львові запрошують на відкриття виставки “Королі і Люди” в рамках фестивалю французької культури “Французька осінь 2020”, яке відбудеться 1 жовтня о 15 год. в Кам’яниці Корнякта (пл. Ринок, 6). 

На виставці представлені портрети знакових постатей французької історії та культури ― монархи, політичні, військові та релігійні діячі, письменники, поети, драматурги, філософи, математики, лікарі тощо.

Назва «Королі і Люди» умовно поділяє їх на дві категорії, які можемо охарактеризувати як «від народження» та «за досягнення». «Королі» входили в аннали історії вже за фактом своєї появи на світ, оскільки престол успадковували при народженні. «Люди», навіть будучи аристократами, ставали відомими завдяки власним досягненням в тій чи іншій царині.

Хронологічні рамки життя і діяльності персонажів виставки охоплюють період від УІІІ ст. до початку ХХ ст.

Французькі монархи, за невеликим винятком, представлені від Карла Великого, якого вшановують як національного героя і засновника двох держав ― Франції та Німеччини, до Луї Філіпа І, останнього короля на французькому престолі. Експонуються портрети імператорської родини Бонапартів: Наполеона, його першої дружини Жозефіни, сина Наполеона ІІ, двох братів Наполеона ― Жерома та Жозефа, а також людей з близького оточення імператора. Це були головний лікар Наполеона ― Жан Корвісарт-Десмарет, хірург імператорського двору ― Алексіс Бойєр, головний хірург Єгипетського походу Наполеона і особистий акушер Марії-Луїзи Австрійської (другої дружини Наполеона) ― Антуан Дюбуа.

У фондах львівських музеїв збереглося чимало портретів політичних та військових діячів. Серед них Жанна Дарк (Орлеанська Діва), Філіп ІІ Сміливий Лисий (герцог Бургундії), Франсуа де Бурбон-Конті (принц крові, воєначальник), Огюст Фуке (маршал Франції), Луї Кавеньяк, Максиміліан Робесп’єр (лідер Великої Французької революції) та багато інших. У серії мініатюр на склі представлені учасники Французької революції 1848 року Альфонс де Ламартін, Віктор Араго, Ніколя Шангарнье, Луї де Ламорісьєр, Александр Ледрю-Роллен. Також експонуються медалі із зображеннями президентів Французької республіки 1879―1895 рр. ― Франсуа Греві, Саді Карно та Жана Казимира-Пер’є.

Львів, площа Ринок, 6. Палац Корнякта. 1938 рік, автор Адам Ленкевич(Взято із: https://polona.pl/archive?uid=1202721&cid=1202704&name=download_fullJPG)
Львів, площа Ринок, 6. Палац Корнякта. 1938 рік, автор Адам Ленкевич

З представників творчої та наукової еліти з іменами світового значення серед інших експонуються портрети письменників та поетів Вольтера, Жана-Батиста Мольєра, Жана де Ла Фонтена, Рене де Шатобріана,  Жорж Санд,  Александра Дюма (батька), Віктора Гюго, а також Луї Норблена (музиканта), Рене Декарта (філософа, математика), Жана-Батиста Дюма (хіміка) та ін.

Серед відомих французів, представлених на виставці, ― постаті, чиї життя і діяльність тісно пов’язані зі Львовом.

Одна з них ― Марія Казимира Луїза де Ла Гранж д’Аркьєн (походила з Невера), була дружиною польського короля і великого князя литовського Яна III Собєського. Кам’яниця Корнякта (пл. Ринок, 6) у 1640―1709 рр. належала родині Собєських. Інший  ― граф Генекін фон Фреснел ― генерал австрійської армії, у 1824―1827 рр. був комендантом львівського гарнізону, комадуючим військами у Королівстві Галичини і Володимирії. У 1820 р. він заснував у Львові Військову школу плавання (Пелчинський став).

Представлена галерея портретів репрезентує творчість художників Франції, Польщі, Німеччини ХVІІ―ХІХ ст.

На виставці експонуються пам’ятки (графіка, живопис, скульптура, медалі, мініатюри) з Львівського історичного музею,  Музею етнографії і художнього промислу ІН НАН України та Львівської національної галереї мистецтв ім. Б. Возницького. Всього представлено 75 творів.

Автор виставки – заступниця директора ЛІМ Галина Скоропадова.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.