Львівський «будівничий», який став угорським революціонером та турецьким фельдмаршалом

1513

Однією з найбільш цікавих в історії Львова є постать Юзефа Бема. Генерал, військовий інженер, учасник кількох повстань і революцій, він зрештою наприкінці життя повстання подавляв. Поляк, який боровся за угорську незалежність і закінчив життя турецьким полководцем у Сирії. Мало хто з сучасних львів’ян здогадується, що має стосунок ця людина і до Львова. То ким же ж він був, революціонер і військовий, який надав сучасного вигляду одній з ключових львівських будівель?

Юзеф Бем наприкінці життя
Юзеф Бем наприкінці життя

Юзеф був сином Анджея Бема, чиї предки переселились з Сілезії до Львова і поступово розселились Галичиною. Юзеф народився 1794 року, але не Львові, а у Тарнові, куди його батько переїхав щоб зайняти посаду адвоката. У 1801 році родина переїхала до Кракова. Він виховувався у кадетському корпусі та артилерійському училищі в Варшаві, брав участь у війні 1812 проти Росії. За звитягу при обороні Данціґа (сучасний Ґданськ) 1813 року був нагороджений орденом почесного легіону.

Після поразки Наполеона, з яким поляки пов’язували надію на відновлення своє державності, він залишається на під російській частині польських земель і знову вступає у артилерію, читає лекції у Варшавському артилерійському училищі, але після смерті імператора Олександра I, коли Микола І взяв курс на посилення самодержавства, це торкається і Царства Польського (адміністративної одиниці, яка об’єднувала у собі польські землі в складі Російської імперії, в тому числі і Варшаву) він був звільнений зі служби, як людина «неблагонадійного способу мислення».

У цей час він покидає Російську імперію і їде в Австрійську монархію Габсбургів, зокрема в рідну йому Галичину. У 1826 році, Ф. Потоцький призначає його управителем своїх маєтків в околицях Бродів. Він займається ремонтами та будівництвами будівель у Конюшках та Збаражів, організовує у Бродах паперову фабрику, а у 1827 році його вимушена праця як будівельника торкнулась і Львова. У 1817 році граф Юзеф Максиміліан Оссолінський заснував у Львові, в приміщенні колишнього монастиря сестер ордену кармеліток взутих приватну бібліотеку, фонди якої налічували книги з колекцій графів Любомирських, Скарбків, Сапег і інших приватних збірок. У 1827 році на основі бібліотеки створено польське науково-дослідницьке товариство «Оссолінеум». Цікавою була і історія будівлі. Після вигнання кармеліток будівлю спочатку віддано римо-католицькій семінарії, після цього тут розміщувались військові склади. 1807 року, після пожежі, у придворного австрійського архітектора Петра Нобіле замовили проект перебудови. Проект розроблявся протягом 1817—1819 років. Перебудовою у 1827—1830 роках керував саме Юзеф Бем, котрий водночас спростив надто коштовний проект і адаптував його до існуючих умов.

Бем у Тіролі
Бем у Тіролі

Коли в листопаді 1830 року спалахнуло Листопадове антиросійське повстання, Юзеф одразу до нього приєднується і замає далеко не останнє становище. За хоробрість, виявлену ним у боях він був призначений головнокомандувачем всієї польської артилерії. Після поразки повстання втікає у Пруссію, а згодом у Париж, де він і там не полишає своєї діяльності намагаючись створити Польський легіон, який боровся б на боці Педру I у громадянській війні в Португалії.

Загальноєвропейська революція 1848 року стає нагодою йому проявити себе. Він стає фактичним командувачем угорських військ, але зазнавши цілий ряд поразок їде до Османської Порти, де приймає іслам і під ім’ям Амурат-паші отримує титул фельдмаршала і розпочинає реформи у турецькій армії.

У1850 році його направляють у Сирію, де у листопаді він придушив повстання місцевого населення та незабаром після цих подій (в грудні) помирає від лихоманки. Пам’ять Бема вшановували і угорці і поляки. Через тридцять років після його смерті угорці спорудили йому пам’ятник у Марош Васрегеле. Юзеф Бем був зображений на банкноті Польської Народної Республіки вартістю 10 злотих зразка 1982 р. На його честь до 1939 року існувала і вулиця у Львові (зараз вулиця Ярослава Мудрого). Отож не забувайте і ви про цю непересічну постать, яка була дотичною до нашого міста.

Віктор ГУМЕННИЙ

Джерела

  1. Orłowski B. Bem Józef Zachariasz (1794-1850) (http://bc.pollub.pl/Content/240/T.7.pdf)
  2. Józef Bem (https://pl.wikipedia.org/wiki/J%C3%B3zef_Bem)

1 коментар

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.