Львівський архітектор, який будував костели від Варшави до Збруча: Ян Кароль Зубжицький–Сас

2383

Постать Яна Зубжицького – чільного архітектора міжвоєнного періоду, який залишив нам видатні зразки сакральної католицької архітектури, на жаль, залишається для львів’ян маловідомою. Випускник та багаторічний викладач Львівської політехніки, він не лише сам творив нові споруди, але й залишив чільний слід у дослідженні історії західноукраїнської архітектури. І хоча більшість його творінь знаходяться поза Львовом, доклався він і до формування обличчя нашого міста. Отож, Ян Зубжицький–Сас, ким він був?

Народився Ян 25 червня 1860 року у селищі Товсте (тепер Заліщицький район, Тернопільської області). У Станіславові (нинішній Івано-Франківськ), куди згодом переїхали його батьки, він закінчив реальну школу і гімназію, що на той час дало йому дійсно ґрунтовну освіту та можливості для здобуття майбутнього фаху. Нам відомо, що протягом що з 1875 або з 1878 і до 1884 року Ян навчався на будівельному факультеті Технічної школи у Львові (сучасний НУ «Львівська політехніка»). 1885 року отримав диплом інженера будівництва. Очевидно, здобутий ним фаховий рівень був досить високим, оскільки у 1884-1887, 1894-1898 та від 1913 року він був членом Політехнічного товариства у Львові та брав активну участь у його роботі. До 1886 року Ян працював у Львівській політехніці, проте Того ж року виїхав до Кракова.

Від 1900 року він член редакції авторитетного краківського журналу «Architekt», а у 1905—1907 роках він навіть його головний редактор. З 1905 до 1912 р. працював інспектором міського будівництва в Кракові. Втім, його перебування у Кракові також підійшло до завершення, коли у 1912 році йому надали посаду надзвичайного професора і завідувача кафедри архітектури і естетики. Саме тоді, Зубжицький знову переїхав до Львова на постійне проживання. У 1919—1929 роках він викладав історію архітектури у Львівській політехніці.

Він був членом Наукового товариства у Львові, Товариства опіки над пам’ятками мистецтва, членом-кореспондентом «Грона консерваторів Східної Галичини». Відзначений нагородами Австро-Угорщини і Польщі. За проектами Зубжицького було збудовано 45 храмів, у 15 храмах здійснено перебудови.

Проект костелу Христа Спасителя у Варшаві
Проект костелу Христа Спасителя у Варшаві

Зубжицький був автором цілого ряду нереалізованих проектів, серед яких особливо виділяються костел у Сокалі, будинок музичного товариства в Станіславові спроектований у 1890 році, проект Промислового музею у 1897 році та Палацу мистецтв у Кракові у 1898 року. Напевно одним з найбільш незвичних став проект нової ратуші у Львові розроблений у 1898 р. Цікавою є доля проекту костелу Христа Спасителя у Варшаві, який все ж вдалось реалізувати дещо пізніше у Кракові, в місцевості Подгуже.

Помер Ян у 1935 році у Львові і похований на Личаківському цвинтарі. До 1944 року у місті навіть існувала вулиця названа на його честь, про наразі, постать архітектора мало кому відома. Глянемо ж на його творіння.

Костел св. Станіслава в Чорткові
Костел св. Станіслава в Чорткові

Костел св. Станіслава в Чорткові на Тернопільщині (1910)

Костел в місті Йорданув
Костел в місті Йорданув

Костел в місті Йорданув (1912)

Костел св. Юзефа, Краків
Костел св. Юзефа, Краків

Костел св. Юзефа, Краків (1909)

Костел св. Станіслава в селі Тшеснюв
Костел св. Станіслава в селі Тшеснюв

Костел св. Станіслава в селі Тшеснюв

Костел Св. Михайла в Цекліні
Костел Св. Михайла в Цекліні

Костел Св. Михайла в Цекліні

Костел в Тарнові
Костел в Тарнові

Костел в Тарнові

Костел в Пореб'ї
Костел в Пореб’ї

Костел в Пореб’ї

Серед львівських творінь архітектора, найцікавішим є костел святого Франциска Ассізького (зараз Церква Св. Йосафата на Замарстинові).

Віктор ГУМЕННИЙ

Джерела:

Смірнов Ю. Зубжицький Сас Ян Кароль // Енциклопедія Львова / За редакцією А. Козицького та І. Підкови. — Львів : Літопис, 2007. — Т. 2. — С. 493—494.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.