Львівські дослідники вперше опублікували імена причетних до репресій у тюрмах на Заході України

2399
Львівські дослідники вперше опублікували імена причетних до репресій у тюрмах на Заході України
Колаж, Суспільне Львів

Команда істориків опублікувала списки працівників чотирьох тюрем НКВС у Львівській області станом на березень 1941 року. Зокрема, трьох львівських тюрем: “Замарстинівської”, “На Лонцького”, “Бригідок”та в’язниці у Золочеві. Їх опублікували у журналі “Локальна історія”. Про це пише СУСПІЛЬНЕ Львів

Через два місяці по тому, у червні, в західноукраїнських тюрмах почалися розстріли. Тоді лише у львівських тюрмах загинуло близько 5 тисяч людей, а загалом на території всієї Західної України — близько 20 тисяч.

Після прийняття пакету декомунізаційних законів у 2015 році, архіви стали доступними для істориків, зокрема і архіви Львівської філії МВС. У них дослідники знайшли списки працівників тюрем. Загалом це понад 400 імен. Історик та головний редактор видання “Локальна історія” Віталій Ляска каже, ці люди могли бути причетними до вбивств інтелігенції у 1941 році.

“Ми не маємо їхніх особових справ, лише списки, де вказано персональні дані, посада та звідки були направлені, бо очевидно, що більшість цих людей, були направлені зі Сходу. Є частина українських, російських, єврейських прізвищ. Звичайно, ми не можемо стверджувати, що ці люди були причетні до вбивств, але вони були причетні до ув’язнення”, — каже Віталій Ляска.

Тіла розстріляних на тюремному подвір'ї. Архів Центру досліджень визвольного руху
Тіла розстріляних на тюремному подвір’ї. Архів Центру досліджень визвольного руху

Опублікувавши ці дані, дослідники хочуть відновити історичну справедливість.

“Ідеться про певну історичну справедливість, про те, що дуже багато представників радянських каральних органів, які ще живі, отримують дуже непогані пенсії, вони себе почувають впевнено у суспільстві. Водночас, коли ми маємо борців за волю України, які є у “підвішеному” стані. Ми вирішили дослідити, зокрема, цей середній і нижній персональні штати, бо знову ж таки, у нас більшість злочинів персоніфіковані на умовного Сталіна чи Кагановича, інших людей. А от питання можливих сусідів, колег, людей, яких ми можемо знати в обличчя, у нашому суспільстві усувається”, — каже Віталій Ляска.

Ця публікація матиме продовження. За словами Віталія Ляски, зараз готують до оприлюднення список людей, які працювали у колишніх НКВС у тодішній Дрогобицькій області, це південь Львівщини:

“Ми маємо інформацію про НКВС від 1939 до середини 1950 років. До прикладу, Марк Лєрман, керівник відділення НКВС у Львівській області пише у кінці червня 1941 року браво рапортує, що вони розстріляли 1858 в’язнів і це лише початок, план виконується”.

Нагадаємо, цими днями минають вісімдесяті роковини Західноукраїнської трагедії. Відступаючи з галицьких міст у червні 1941 року, радянська влада без суду і слідства знищувала в’язнів тюрем. Внаслідок масових розстрілів загинуло понад 20 тисяч осіб. Страчували людей, яких таврували як найнебезпечніших злочинців, — політичних активістів, “контрреволюціонерів”, націоналістів.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.