Львівські дахи за останні 100 років

1719
Панорама на львівські дахи
Панорама на львівські дахи

При усій красі панорами Львова з вежі Ратуші залишається гнітюче враження від покритих банальною бляхою дахів, які нагадують цинкове корито…

Захотілось помріяти, тому я взяв світлину з інтернету (на жаль, не знаю автора) і за допомогою Photoshop трошки прикрасив дахи. Просто щоби спробувати побачити, як зміниться панорама Львова.

Як приклад дбайливого ставлення до вигляду міста з неба варто подивитись на словацьке місто Левоча – усі дахи старовинних будинків покриті червоною дахівкою!

Вид на словацьке місто Левоча з повітря
Вид на словацьке місто Левоча з повітря

А так виглядають бляшані дахи Львова. Можна приблизно оцінити, що десь так відсотків двадцять будівель мають червоні дахи (прошу не звертати увагу на будинок пожежної охорони, покритий агресивно яскравою бляхою).

Вид на дахи Львова з повітря
Вид на дахи Львова з повітря

В інтернеті можна знайти світлини львівських дахів часів СРСР. Перша з них є особливо цікава, оскільки на ній сфотографовано саме той ріг Ринку, який є на моїй першій світлині.

Як видно, майже усі дахи були червоно-цегляного кольору!
До речі, описуючи львівські дахи ХVII ст. Павло Ґранкін зауважив: “Бляшані дахи церков і костелів, зроблені з менш коштовної білої (свинцевої або залізної) бляхи, фарбували, здебільшого, у червоний колір” (П. Ґранкін “З історії львівських дахів XV-XIX ст.”).

Пластична панорама Львова Януша Вітвіцького
Пластична панорама Львова Януша Вітвіцького

Щоправда, це ствердження суперечить Пластичній панорамі Львова Януша Вітвіцького, на якій представлено Львів XVIII ст. Видно, що дахи храмів – зелені, а міщанських кам’яниць – сірі або чорні.

Вид на дахи Львова 1934 року
Вид на дахи Львова 1934 року

Складно сказати, як виглядали дахи Львова на зламі ХІХ-ХХ століть. Але світлина 1934 року показує сірі і нецікаві дахи, криті бляхою. Тільки поодинокі будинки, як от будинок “Дністра”, Української бурси, вирізняються червоним кольором.

Панорама Братислави з висоти пташиного лету
Панорама Братислави з висоти пташиного лету

Насамкінець пропоную поглянути на дахи словацької Братислави і уявити, як гарно міг би виглядати наш Львів з Високого Замку!

Автор: Zommersteinhof

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.