При усій красі панорами Львова з вежі Ратуші залишається гнітюче враження від покритих банальною бляхою дахів, які нагадують цинкове корито…
Захотілось помріяти, тому я взяв світлину з інтернету (на жаль, не знаю автора) і за допомогою Photoshop трошки прикрасив дахи. Просто щоби спробувати побачити, як зміниться панорама Львова.
Як приклад дбайливого ставлення до вигляду міста з неба варто подивитись на словацьке місто Левоча – усі дахи старовинних будинків покриті червоною дахівкою!
А так виглядають бляшані дахи Львова. Можна приблизно оцінити, що десь так відсотків двадцять будівель мають червоні дахи (прошу не звертати увагу на будинок пожежної охорони, покритий агресивно яскравою бляхою).
В інтернеті можна знайти світлини львівських дахів часів СРСР. Перша з них є особливо цікава, оскільки на ній сфотографовано саме той ріг Ринку, який є на моїй першій світлині.
Як видно, майже усі дахи були червоно-цегляного кольору!
До речі, описуючи львівські дахи ХVII ст. Павло Ґранкін зауважив: “Бляшані дахи церков і костелів, зроблені з менш коштовної білої (свинцевої або залізної) бляхи, фарбували, здебільшого, у червоний колір” (П. Ґранкін “З історії львівських дахів XV-XIX ст.”).
Щоправда, це ствердження суперечить Пластичній панорамі Львова Януша Вітвіцького, на якій представлено Львів XVIII ст. Видно, що дахи храмів – зелені, а міщанських кам’яниць – сірі або чорні.
Складно сказати, як виглядали дахи Львова на зламі ХІХ-ХХ століть. Але світлина 1934 року показує сірі і нецікаві дахи, криті бляхою. Тільки поодинокі будинки, як от будинок “Дністра”, Української бурси, вирізняються червоним кольором.
Насамкінець пропоную поглянути на дахи словацької Братислави і уявити, як гарно міг би виглядати наш Львів з Високого Замку!
Автор: Zommersteinhof