Львівська джазова школа, або музика зі столітній корінням

1301

Трохи менше ніж століття минуло з часу, коли до Львова прийшла європейська мода, зокрема й на музику. На танц-майданчиках спершу з’явилося пристрасне танго, тоді “легка” естрада, і нарешті – джаз!

Тоді ж, у 1930-1940 рр. у полонізованому міжвоєнному Львові молоді українці розсмакували “вільні ритми” найпопулярніших колективів: українського «Ябцьо-Джаз» та «Теа-джаз», сформованого із артистів, яких війна пригнала до Львова і змусила кардинально змінити уклад свого життя.  З-за кордону прийшли театри-кабаре, молодь дивилась чужомовне кіно і слухала “чужу” музику, конкурувати з якою було на межі фантастики…

Джаз-капела «Ябцьо-Джаз»
Джазкапела «Ябцьо-Джаз»

Згодом, за часів радянського союзу Україна була замкнена від зовнішнього світу у всіх сферах, в тому числі і музичній. Це спричинило великий розрив між рівнями розвитку зокрема джазової музики України та інших пострадянських країн, та країн Західної Європи.

Та сьогодні молодь знову дивиться чужомовне кіно, наслідує європейську моду в одязі і незмінно розвиває традиції музики вільних людей – культуру джазу. З початком 21 століття джазовий рух у Львові зробив колосальний прорив. Цьогоріч уже 16-й раз поспіль у Львові відбуватиметься Міжнародний джазовий фестиваль Jazz Bez,  вшосте влітку збере у місті Лева видатних джазменів  світу Alfa Jazz Fest. Два роки тому у Львівській національній музичній академії ім. М. Лисенка нарешті відкрили факультатив естради і джазу для студентів академії… Одне слово, Львів наполегливо крокує через століття до статусу джазової столиці країни.

Джем-сейшн “Львівської школи джазу” у кав’ярні “Квартира 35”
Джем-сейшн “Львівської школи джазу” у кав’ярні “Квартира 35”

Щочетверга у Дзигу, що на Вірменській, 35 , як бджоли на мед, злітають на джем (!) поціновувачі джазової культури міста. Саме там у кав’ярні “Квартира 35” вже кілька років поспіль відбуваються четвергові засідання “Джазового клубу”, а з часу заснування “Львівської школи джазу та сучасної музики”ще й джем-сейшни її викладачів та учнів.

Джем-сейшн “Львівської школи джазу” у кав’ярні “Квартира 35”
Джем-сейшн “Львівської школи джазу” у кав’ярні “Квартира 35”

“Львівська школа джазу”  вперше відкрила свої двері для меломанів професіоналів та аматорів у грудні 2014. Тоді серед її засновників і ідейників були (а частково й залишаються) учасники гурту “ShokolaD”, зокрема Анастасія Литвинюк, Михайло Балог та Ігор Гнидин, який й сьогодні є керівником “Школи”. Така ініціатива виявилась прекрасною альтернативою до класичних музичних шкіл з кількох причин. За словами засновників “Школи”, вони аж ніяк не відкидають важливість академічної освіти, але варто зважити на факт, що остання має досить обмежені рамки.  А джаз як відомо не може існувати там, де існують обмеження. Це музика людей, котрі мислять вільно і живуть поза рамками та стереотипами.

По-друге, класичні музичні школи – це віковий ценз. Але як показує досвід “Школи” є безліч людей, які вже давно досягли повноліття, але не  зупиняються у прагненні  навчитись чогось нового. Отже, ще одна перевага “Львівської школи джазу та сучасної музики” – жодних обмежень на вік. Учнем може стати кожен від 9 і до 109 років. Кажу кожен, адже музичної підготовки, знання нот на початок тут також не обов’язкове. Головне бажання, а решти вас навчать. Хоча, знову ж таки, як показує досвід півторарічної роботи “Школи” на навчання є попит й в професіоналів. Адже вчитися приходять багато талановитих людей різного віку з музичних шкіл, з училищ, консерваторій, які прагнуть відійти від класичного репертуару, пропонованого в академічних закладах освіти.

До кожного учня у “Школі” – індивідуальний підхід, бо кожен приходить сюди зі своїм персональним запитом, і завдання вчителя – кожного викладача – зреагувати на цей запит, коригувати методику і методичний матеріал під кожного за потребою.

Звісно, якщо приходить учень, який взагалі не володіє інструментом, то відразу вчити джазу безглуздо. Тому тут без основ не обійтися: спочатку будуть основи теорії, основи гри на музичному інструменті, якісь технічні речі: артикуляція, постановка апарату і так далі. Але навчальний процес вже на цьому етапі матиме зовсім інший вигляд, ніж в академічних закладах.

До речі, про інструменти. У „Школі” діють класи з гри на фортепіано, гітари, контрабасу чи бас-гітари, саксофону, ударних інструментів та вокалу. Окрім того, учні також вивчають джазове сольфеджіо та гармонію. А на заняттях з так званого “комбо” вчаться співіснувати в одній музичній площині.

Цікаво, що аби стати учнем школи не треба чекати нового навчального року. Приєднатися до навчального процесу можна як тільки виникне бажання.

Божена ГОРОДНИЦЬКА

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.