Львів’янин, який представляв Польщу у Лізі Націй, та створив власну історичну школу

944

Шимон Ашкеназі був знаним львівським істориком та політичним діячем міжвоєнного періоду єврейського походження. Знана для міста свого часу особа, наразі його постать продовжує бути окутаною забуттям сучасних львів’ян, в тому числі і не через надто прихильне ставлення до українців та української проблематики. Проте викреслити постать Ашкеназі з життя Львова було б неправильним, тому ми пропонуємо вам поглянути на життя цієї непересічної людини.

Шимон Ашкеназі
Шимон Ашкеназі

Народився Шимон у містечку Завихост біля Сандомира (сучасна Польща) у заможній купецькій родині Вольфа і Регіни Ашкеназі. Вони належали до давнього єврейського роду, який протягом багатьох століть мешкав у Польщі (за родиними переказами, до родини належав особистий лікар послького короля Сігізмунда ІІ Августа). Певна частина представників роду були також знаними свого часу равинами.

Шимон Ашкеназі в молодості
Шимон Ашкеназі в молодості

Дитинство Шимона пройшло у тій частині польських земель, які у ХІХ столітті належали Російській імперії. Навесні 1883 року, він отримує атестат зрілості із золотою медаллю в II Варшавській гімназії, та дослухавшись до побажань та порад свого батька, вступає на правничий факультет Варшавського університету, який закінчує у 1887 році.

Після завершення навчання, Шимон проходить дворічну практику у судових установах Царства Поьського (адміністративне утворення, яке об’єднювало польські землі в складі Росії), але так і не пов’язує свою подальшу діяльність з юридиспруденцією. Відповідно до своїх захоплень, підбадьорений Адольфом Павіньским, Шимон вирішує стати істориком та здобути історичну освіту. Для цього він вирушає в тогочасну Німецьку імперію, де навчається в Ґьоттінгенському університеті. Тут він пише свою дисертацію “Die Letzte Polnische Koenigswahl” («Останні королівські вибори в Польщі») та у 1894 році, захищає її.

Львівський університет
Львівський університет

З 1890 року, за сприяння свого товариша Тадеуша Корзона, Шимон починає писати статті для Великої ілюстрованої енциклопедії та працює над працею “Польсько-пруський союз” (Przymierze polsko-pruskie), яка друкувалось частинами у виданні „Biblioteka Warszawska”, а в подальшому витримала 3 перевидання у 1900, 1901 та 1918 роках. За підтримки знаного медієвіста Тадеуша Войцеховського, Ашкеназі у 1897 році переходить на роботу до Львівського університету, де габілітується за підтримки Адама Сапіги та Карла Лянцкоронського. У 1902—1914 роках — Шимон Ашкеназі професор Львівського цісарсько-королівського університету, з 1928 — почесний професор Варшавського університету, з 1909 — член Польської академії знань, з 1924 — почесний член Польського історичного товариства.

Ашкеназі спеціалізувався у галузі політичної історії Польщі XIX—XX століть Він був творцем львівської школи польських істориків — «школи Ашкеназі», з якої вийшло кілька відомих учених: Н. Гонсяровська-Грабовська, Владислав Конопчинський, Маріан Кукель, Я. Рутковський, М. Сокольницький та інші. У 1920–1923 роках Ашкеназі був представником Польщі у Лізі Націй. Помер він у 1935 році у Варшаві, де його й поховали. Прикметно, що Варшавський університет не погоджував прийняти його до лав своїх постійних представників і він епізодично викладав там у 1927-1935 роках.

Могила Шимона Ашкеназі у Варшаві
Могила Шимона Ашкеназі у Варшаві

Основний же результат все таки дала його діяльність у Львівському університеті, де він зміг створити справжню школу про яку ми згадували вище. Тому, хай і не завжди однозначна, але плідна діяльність Ашкеназі робила його чільним представником як львівського історичного середовища, так і чільним політичним діячем міжвоєнної Польщі, якого слід оцінювати не з позицій нашого часу, більш того, його взагалі не слід намагатись суб’єктивно оцінити. Все що ми можемо – лише пам’ятати про нього і намагатись його зрозуміти.

Віктор ГУМЕННИЙ

Джерела:

  1. Szymon Aszkenazy (http://www.diapozytyw.pl/pl/site/ludzie/szymon_aszkenazy)
  2. Szymon Askenazy (https://pl.wikipedia.org/wiki/Szymon_Askenazy)

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.