Львів’ян запрошують на виставку «Стефанія Шабатура. Ткацтво, живопис, графіка»

1178
Львів'ян запрошують на виставку «Стефанія Шабатура. Ткацтво, живопис, графіка»

В четвер, 25 жовтня 2018 року, о 16 годині у виставковій залі Львівського музею історії релігії (площа Музейна, 1) до 80-річчя з дня народження Стефанії Шабатури буде представлено виставку «Стефанія Шабатура. Ткацтво, живопис, графіка». Виставка є спільним проектом Музею і Марійського товариства «Милосердя».

Родом із мальовничого села  Іване-Золоте на Тернопіллі Стефанія Шабатура пов’язала своє життя зі Львовом. Тут закінчила училище прикладного мистецтва імені Івана Труша, Інститут прикладного та декоративного мистецтва. Проектувала і ткала гобелени, створювала великі монументальні роботи, була учасником численних виставок. Брала участь у роботі львівського Клубу творчої молоді “Пролісок”, розповсюджувала самвидав.

Стефанія Шабатура. Птахи (верета).
Стефанія Шабатура. Птахи (верета).

Слід відзначити, що як митець вона дуже різнобічна: від гобеленів до вишивки, писанки, книжкової графіки. Її ілюстрації знаходимо і на сторінках самвидаву «Євшан-зілля», «Українського вісника» Вячеслава Чорновола.

Не обминув Стефанію Шабатуру період репресій української еліти у 70-х роках ХХ століття. Саме за активну громадянську позицію, гобелени «Касандра», «Леся Українка», «Ватра» її заарештували і 12 січня 1972 року вона була засуджена на п’ять років мордовських таборів і три роки спецпоселення в Курганській області Сибіру із забороною малювати. Допомогло голодування і їй дозволили займатися улюбленою справою. Однак кагебісти проводили постійні обшуки, під час яких було вилучено 100 екслібрисів, рисунки портретів жінок-політв’язнів, ескізи гобеленів – понад 250 робіт!

Стефанія Шабатура. Ватра (проек гобелену).
Стефанія Шабатура. Ватра (проек гобелену).

Вона вірила, що «Настане час, коли все стане на місце і  правда переможе». Він настав і Стефанія Шабатура присвятила себе громадській роботі. Мисткиня стала активісткою львівських організацій Меморіалу, Народного Руху України, брала участь у боротьбі за відродження репресованої Української греко-католицької церкви, була головою жіночого християнського Марійського товариства «Милосердя» у Львові.  Її обрано депутатом І демократичного скликання Львівської міської ради, одне із перших рішень якої – здійняти синьо-жовтий прапор на будівлі міської Ратуші. Прапор урочисто підняли депутати Стефанія Шабатура, Зеновій Саляк та Євген Шморгун.

Стефанія Шабатура. На купала.
Стефанія Шабатура. На купала.

Поет Ігор Калинець писав про неї: «Стефанія Шабатура належить до грона мистців, які своєю творчістю і принциповою життєвою позицією вибороли Незалежну Україну, заплативши за це  роками неволі в радянських концтаборах та забороною на творчість». Про себе Стефанія Шабатура казала: «З дитинства у мене віра: Бог і Україна». Померла вона 14 грудня 2014 року.

Експозицію виставки «Стефанія Шабатура. Ткацтво, живопис, графіка» можна оглянути в виставковій залі Львівського музею історії релігії (площа Музейна, 1) до 15 листопада 2018 року.

Ірина ЦЕБЕНКО
завідувач інформаційного відділу ЛМІР

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.